Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1214.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................... 1919,

kterým se mění dosavadní ustanovení o notářských sazbách.

Podle usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

Čl. I.

Zákon ze dne 25. července 1871, čís. 75 ř. zák. (řád notářský) mění se takto:

§ 1.

Prvý odstavec § 171 zní:

Notáři smějí za své úřední úkony bráti poplatky jen podle sazeb, které vydá ministr spravedlnosti vyslechna notářské komory.

§ 2.

§ 182 zní:

Notář, jenž by účtoval poplatek vyšší, než stanoví sazby ministerstvem spravedlnosti vydané, má účastníkům to, co vybral přes sazbu, vrátit a kromě toho má býti proti němu zakročeno dle hlavy X.

§ 3.

§ 183 se zrušuje.

Čl. II.

§ 27 poplatkové sazby připojené k notářskému řádu ze dne 21. května 1855, č. 94 ř. zák. mění se takto:

Ministr spravedlnosti vyslechna notářské komory vydá nařízením poplatkovou sazbu notářů, jako soudních komisařů.

§ 28 téže sazby se zrušuje.

Čl. III.

§ 210 zák. čl. XXXV. z r. 1874 (not. řádu) zní:

Ministr spravedlnosti vydá nařízením poplatkovou sazbu notářů vyslechna notářské komory.

Zák. článkem LI. z r. 1880 vydaná a pozdějšími nařízeními upravená sazba notářských poplatků pozbude platnosti dnem, kdy nařízení bude vydáno.

Čl. IV.

Počátek účinnosti zákona tohoto bude určen nařízením, kterým budou sazby notářské upraveny. Současně pozbude platnosti nařízení ze dne 27. dubna 1917, č. 189 ř. zák.

Čl. V.

Ministru spravedlnosti se ukládá, aby tento zákon provedl.

Odůvodnění.

Sazba notářských poplatků jest upravena podle § 171 not. řádu ze dne 25. července 1871, č. 75 ř. zák. a jeho přílohy (§ 1-20) ve formě zákona; justiční správě vyhraženo bylo toliko právo, aby zákonem určené sazby zvýšila, nejvýše však o 20% (§ 183 not. ř.).

Vzhledem k mimořádným poměrům hospodářským, vyvolaným světovou válkou, užilo rakouské ministerstvo spravedlnosti oprávnění toho a nařízením ze dne 27. dubna 1917, č. 189 ř. zák., sazby notářského řádu zvýšeny o 20%. Jinak zůstal notářský tarif po celou dobu platnosti notářského rádu z roku 1871 nezměněn.

Nelze přehlížeti, že ani sazba, nařízením z r. 1917 zvýšená, nikterak neodpovídá změněným hospodářským poměrům; ačkoli režie notářů stoupla několikeronásobně, jsou jednotlivé položky tarifu zcela nepatrné. Platí to zejména o poplatcích za legalisace (1 K 40 h, resp. při neknihovních listinách 2 K 40 h i tam, kde jedná se o právní jednání milionová), za sdělávání smluv atd.

Požadavek, aby sazba notářská byla přiměřeně zvýšena, jest za těchto okolností plně odůvodněn.

Poněvadž však nynější hospodářské poměry nelze pokládati za trvalé a naopak dá se očekávati opětné zlepšení poměrů drahotních, nedoporučuje se, aby zvýšení notářského tarifu provedeno bylo zákonem, jehož změna jest vždy spojena se značnými obtížemi. Vhodnější byla by úprava způsobu stejného, jako jest provedena při tarifu advokátním, kde vyhraženo jest ministerstvu spravedlnosti, by poplatky advokátní určovalo dle potřeby nařízením, které mnohem snáze a rychleji, nežli zákon, lze přizpůsobiti poměrům hospodářským.

Navrhuje se proto změna notářského řádu v tom směru, že ustanovení, týkající se zákonné úpravy notářských poplatků, se zrušují a nahrazují novými, které umožňují ministerstvu spravedlnosti vydati poplatkovou sazbu nařízením, a to jak pro jednání, která vykonávají notáři dle řádu notářského z roku 1871, tak i pro výkony jejich jako soudních komisařů dle notářského řádu z roku 1871, tak i pro výkony jejich jako soudních komisařů dle notářského radu z 21. května 1855, č. 94 ř. zák.

Ve formálním směru se navrhuje, aby osnova byla přikázána výboru právnímu s uložením 14 denní lhůty.

V Praze dne 28. května 1919.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Soukup v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP