Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1207.

Odpověď

ministra obchodu

na dotaz členů Národního shromáždění Slavíčka, Netolického a soudruhů (tisk č. 845)

stran podloudného obchodování s kožemi.

Když po převratu ku konci října byla komise pro kůže a usně v život uvedena, bylo jednáno v první plenární schůzi o otázce, má-li býti hospodaření s koží dle dosavadní rakouské prakse ponecháno, či má-li být obchod s koží volný. Všichni zájemníci téměř a to jak továrníci usní, tak velkoobchodníci, maloobchodníci, výkrojníci i výrobci obuvi, přimlouvali se za obchod volný za stanovených maximálních cen. Na poukaz, že ceny za kůže budou přestupovány, dokládáno, že právě rakouské hospodaření, které civilnímu konsumu ponechávalo jenom 3% a 97% užívalo k vojenským účelům, zavinilo drahotu a řetězový obchod s koží, což nyní, když bude kůže uvolněna pro civilní potřebu, rychle pomine.

Také v prvních týdnech po zavedení volného obchodu stížností do přemrštěných cen nebylo. Bylo si pouze stěžováno do nedostatku kůže vrchové (boxcalf) a dále do továrníkův obuvi, že vykupují více kůže, než mají práva vykupovati. Po provedené kontrole shledáno skutečně, že továrníci vykoupili více a nařízeno továrnám, aby držely se stanovených pravidel. Továrníci obuvi ovšem přes to také naříkají na nedostatek kůže, který ve výrobě vyvolává poruchy. Ani nařízení komise, aby upuštěno bylo od vyrábění žlutých kravin a teletin a pracováno bylo černé zboží, valně situaci v nedostatku vrchové kůže nezměnilo, naopak den ze dne se zvětšuje. Příčiny vězí:

1. v nedostatku surovin vůbec, zejména však koží těžkých na podešvice a teletin na svršky.

2. v nemožnosti dovozu těchto z ciziny,

3. v nedostatku činících látek a chemických látek, potřebných k dodělání zboží, které jest v práci.

Pokud jde o první příčinu, jsme odkázáni pouze na surovinu domácí. Náš dobytek za války byl zničen a kontingent koží, který týdně dostáváme, pohybuje se mezi 5 až 6.000 kusy, množství, které by tak stačilo pro jednu větší firmu, nestačí však pro 200 závodů, které v republice máme.

Dovoz koží z ciziny prozatím jest nemožný jednak následkem neurovnaných poměrů v Haliči, Uhrách rovněž i v Ukrajině, odkud by bylo možno surovinu dostati ještě za levný peníz. V dovážení suroviny ze zámoří brání nám nedostatek lodního prostoru a nízká naše valuta. My nemáme možnost dovážeti ani ze Švýcar a Francie, poněvadž surovina, která u nás stojí K 3·20, stojí ve Francii franků 4·40, což při převedení na naší měnu činí kolem K 15·- až K 16·-, cenu tedy pateronásobnou.

Nedostatek činících látek rovněž zavinil, že pochod hotového zboží z díla je zdlouhavější, ač nelze popírati, že kdyby zboží se náhle vydělalo a prodalo v pozdějších měsících, dokud suroviny z ciziny nemáme, byla by situace tím horší.

Poněvadž nemá průmysl možnosti v čas opatřiti si dostatečné množství surovin, může se stát otázka nedostatku kůže jak po stránce cenové, tak po stránce zaměstnanosti dělnictva přímo katastrofální.

V koželužských a obuvnických továrnách, jakož i v maloživnostech zaměstnáno je při nejmenším 150 až 200.000 lidí, kteří by byli ponecháni hladu a bídě.

Komise uvolnila na zkoušku některé druhy koží a to kozinky, skopovice a štípenky. Následek tohoto uvolnění byl však jen, že tyto druhy stojí dnes o 300 až 600% více a zboží rovněž nelze dostati.

Jednotlivé případy lichvy oznamují se politickým úřadům a ministerstvu vnitra a ministerstvu pro zásobování lidu za účelem potrestání.

Obchod kožemi je kontrolován Československou komisí pro kůže a usně, které musí továrníci koží předkládati faktury o rozprodeji svých hlášených zásob. Komise pak působí na rovnoměrné rozdělování těchto koží tím, že, pokud z faktur zjistí nepřiměřené nákupy, nevydává pro ně dopravní osvědčení.

K účelu opatření maloživnostníků a jich družstev materiálem byli továrníci koží vyzváni, aby na jejich objednávky náležitý zřetel brali.

Mimo to ministerstvo obchodu při každé takové žádosti neb stížnosti cestou komise pro kůže a usně hledí každého jednotlivce uspokojiti. Ministerstvo obchodu pracuje nyní na tom, aby náprava byla zjednána a dojde v nejbližších dnech vyřízení této důležité otázky.

V Praze 28. května 1919.

Ministr obchodu:
Dr. Stránský v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP