Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1194.

Odpověď

předsedy ministerstva v zastoupení

a ministra pro zásobování lidu

na dotaz člena Národního shromáždění J. Malkuse a soudruhů (tisk č. 841)

o způsobu provádění rekvisic v okresu píseckém.

Na shora uvedený dotaz o způsobu provádění rekvisic v okresu píseckém oznamuje se toto:

Neúroda, kterou byla postižena obec Žďár následkem pozdních mrazů a sucha, byla okresnímu hejtmanství v Písku známa a při stanovení kontingentu obilního také v úvahu vzata; neboť na osevní plochu obilí obce Žďáru 184 ha určeno bylo dodati pouze 138 q obilí, to jest na 1 ha plochy osevní 70 kg obilí, kdežto průměr na 1 ha osevní celého okresu činil 140 kg obilí.

Jak mírně bylo při výkupu obilí v obci Žďáru postupováno, zřejmo jest z toho, že na určený kontingent celkem dáno bylo pouze 50 q obilí, tedy 27 kg obilí z jednoho hektaru půdy, kdežto průměrná dodávka v obcích celého politického okresu činí určených 140 kg obilí na 1 ha plochy.

Výkup obilí ve Žďáru dne 5. dubna 1919 konal se podle nařízení zemské správy politické ze dne 17. února 1919 č. 36.689 a dřívější výkup v téže obci konal se naposled koncem ledna 1919. Výkupním komisařem byl Václav Šperk, četnický strážmistr ve výslužbě, který jest klidný a rozvážný a jeden z nejmírnějších výkupních komisařů. Měl podle daných instrukcí stůj co stůj šetřit osiva a zákonné dávky na výživu.

Výkup obilí u rolníka Františka Slepičky konal se za přítomnosti jeho manželky Veroniky Slepičkové. Jmenovaný rolník odevzdal až do dne výkupu dne 5. dubna 1919 pouze 120 kg obilí, ačkoli má podle statistiky osevu 14.87 ha pozemků, z nichž jest 7.34 ha oseto obilím. Při výkupu nalezeno bylo u něho na sýpce 130 kg pšenice, 150 kg žita, 250 kg ječmene, 450 kg ovsa a 70 kg mouky. Na výslovný dotaz výkupního komisaře, zda-li má ještě jiné zásoby obilí, odpověděla V. Slepičková, že nemá nic a že má nedostatek. Zatím bylo vojíny z asistence zpozorováno, že půda nad chlévem nemá ve zdi žádného vchodu, a že vikýř pokryt jest latěmi a taškami. Proto vojíni tašky odstranili a nahlédnuvše dovnitř shledali, že na půdě schováno jest vymlácené obilí, pokryté senem, které musilo býti odstraněno, aby obilí mohlo býti dolů sneseno a odváženo. Zatajené obilí vážilo: 110 kg pšenice, 339 kg žita, a bylo uloženo u obecního úřadu ve Žďáře. O bourání zdi vojíni se nepokoušeli, pouze 2 nebo 3 cihly spadly z podkrovní zdi, když vojín na půdu vikýřem vstupoval. Rovněž ve světnici vykonána byla prohlídka, nikoli však způsobem příkrým; při této prohlídce nalezeno bylo v posteli 20 kg ovsa.

Při tom, co u sousedních rolníků ve výkupu obilí bylo pokračováno, srotil se zástup asi 50 osob, které z počátku na výkupní komisi různými poznámkami a nadávkami dorážely a později ji ohrožovaly, když rolník Slepička se vrátil a prohlásil, že zabavené obilí z obce nedá odvézti, ani kdyby proti němu bylo použito zbraně. Proto výkupní komisař výkup přerušil, aby zabránil dalšímu jitření obyvatelstva. Následujícího dne byla neděle a v pondělí druhého dne nebylo ve výkupu pokračováno, poněvadž výkupní komisař povolán byl za svědka k soudu a náhrada za něho nebyla po ruce. Vojsko ponecháno bylo v obci, aby zabavené obilí střežilo. Když však obecní úřad ve Žďáře dne 8. dubna 1919 prohlásil, že nedovolí, by v obci vykoupené obilí bylo odvezeno, bylo obilí obci ponecháno a vojsko z obce odvoláno; výkup odložen až do úplného uklidnění obyvatelstva.

V Praze dne 13. června 1919.

Ministerský předseda v zastoupení:
Ministr pro zásobování lidu:
Švehla v. r.
Dr. Boh. Vrbenský v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP