Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1173.

Odpověď

ministra zemědělství

na dotaz členů Národního shromáždění Josefa Vraného, Fr. Hybše, R. Berana, Hübnera a soudruhů (tisk čís. 1112)

o nespravedlivém pronájmu luk od velkostatku v Brandýse n. L.

V poříčí řek Labe a Jizery ležící a velkostatku v Brandýse n. L. náležející louky byly dřívější arcivévodskou správou pronajaty na období 6 ti leté různým nájemcům, ponejvíce větším rolníkům, kteří po krytí vlastní potřeby tyto louky opět pronajímali menším nájemcům, nebo s pící na loukách získanou obchodovali. Jen menší část luk, a to ponejvíce horší jakosti, které pro jejich nespolehlivost a častou záplavu vodou nikdo na delší léta najmouti nemohl, najímána byla pouze na dobu 1 roku buď z volné ruky, nebo v dražbě.

Postup tento zachovala i nynější správa po koupi velkostatku bývalým císařem Karlem roku 1918, poněvadž v neklidné době válečné nebylo prospěšno a žádoucno na obvyklém způsobě pronájmu něco měniti.

Vlivem zabrání bývalých císařských statků vládou republiky československé a vlivem agitace volající po vyvlastnění všech velkostatků počal se na začátku roku 1919 u majetníků drobného zvířectva, ponejvíce domkářů, malorolníků, bezzemků a dělníků jeviti bouřlivý hlad po půdě, a tito lidé všichni domáhali se, aby byly zrušeny několikaleté pachtovní smlouvy s velkonájemci luk a aby byly rozděleny tyto louky malým lidem.

Správa velkostatku však nebyla a není oprávněna dosavadní několikaleté pachtovní smlouvy, které byly pravoplatně uzavřeny, samovolně rušiti a proto nemohla a nemůže dosavadní nájemce nutiti rozvázati pachtovní smlouvy. Aby se však drobným žadatelům o přenechání luk vyhovělo, byli všichni velkonájemci luk svoláni okresní politickou správou v Brandýse n. L. na den 9. května 1919 k poradě, ve které byli okresním hejtmanem drem Říhou požádáni, aby dobrovolnou dohodou po krytí vlastní potřeby část najatých luk dali za přiměřené nájemné v podnájem nově tvořícím se družstvům různých politických stran. Nutno konstatovati, že od nájemců bylo této výzvě ochotně vyhověno. Tímto způsobem nastal však přesun dosavadních podnájemců, neboť organisovaná družstva nepřipustila, aby někdo cizí, do obce nepříslušející, nebo politicky neorganisovaný stal se podnájemcem luk v katastru obce ležících, tak že příslušníci obcí, ve kterých panských luk není, vyšli na prázdno.

Nutno poznamenati, že správa velkostatku ponechala sobě jen onu část luk, které pro svoje režijní hospodářství jako deputátních pozemků pro vlastní úředníky a zřízence, lesní dělníky nevyhnutelně potřebuje.

Velkostatek v Brandýse n. L. nemá tolik luk, aby mohl nárokům veškerých žadatelů vyhověti již vzhledem k té okolnosti, že se v tamním kraji stále více uplatňuje výnosnější pěstování zeleniny na úkor pícnin.

V případě velkonájemce Rudolfa Picka v Chrástu klade si ministerstvo zemědělství za čest podotknouti, že Pick má od dřívější správy na 6leté období najeto celkem 231 měr panských luk, ze kterých přenechal na intervenci okresního hejtmana dra Říhy 162 měr luk v Kozlích a Jiřicích za nájemné, které sám platil. V interpelaci navržené zrušení a rozvázání dosud pravoplatných 6letých nájemních smluv nebylo by ani právně možné ani účelné, ani spravedlivé a způsobilo by v kruzích nynějších nájemců a podnájemců veliké roztrpčení a bouřlivý odpor, poněvadž by jako dlouholetí nájemci ztráceli nároky na výkup pozemků anebo přišli by v rozpor s nynějšími podnájemci.

V Praze dne 3. června 1919.

Ministr zemědělství:
Prášek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP