Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1168.

Odpověď

ministra veřejných prací

na dotaz členů Národního shromáždění Tučného, Hrizbyla a spol. (č. t. 740)

o prodávání surovin a polotovarů ze Škodových závodů v Plzni cizím překupníkům.

Vyšetřováním na místě samém bylo zjištěno toto:

V posledním roce války zaměstnávaly Škodovy závody as 33.000 dělníků, pracujících skoro výhradně na předmětech válečných. Náhlým ukončením války nebylo již třeba válečných předmětů v dosavadním rozsahu vyráběti a následkem toho byl počet dělnictva snížen asi na 11.000.

Zastavením výroby válečných předmětů zůstalo mnoho materiálu určeného pro tyto předměty na skladě, takže se odhodlala správa Škodových závodů přebytečný materiál odprodati a to jednak z toho důvodu, aby získala tím nutný kapitál k provozu, jednak také z té příčiny, aby nevhodně uložený materiál nepodléhal zkáze a tím též znehodnocení. Částečným odprodejem materiálu nebyla nijak výkonnost Škodových závodů ohrožena. Ostatně na nátlak úřednictva, dělnictva a jiných korporací zastavily Škodovy závody již dnem 3. dubna 1919 veškerý odprodej přebytečného materiálu úplně.

Snížením počtu dělnictva bylo samozřejmě nutno i počet úřednictva upraviti a byl při tom - jak zástupci úřednického výboru bylo sděleno - brán ohled i na kvalifikaci odbornou a jazykovou, takže byl-li před převratem poměr úřednictva německého k českému asi 70:30, je dnes poměr obrácený, a to asi 74% Čechů a 26% Němců.

Výslechem zástupců dělnického výboru a úřednického výboru bylo dále zjištěno, že příčinou rozruchu veřejnosti proti odprodeji materiálu byla hlavně nedůvěra k bývalé německé správě závodu, representované v prodejním oddělení chefem Eberhardtem. Jeho odstraněním a svěřením prodeje úředníkům českým, kteří jsou zárukou, že odprodej se děje jen v mezích, aby nezpůsobil újmu schopnosti výrobní, jsou odstraněny tyto příčiny rozruchu.

V Praze 30. května 1919.

Ministr veřejných prací:
F. Staněk v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP