Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1166.

Zpráva

finančního výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 1081) o povinné nabídce cizozemských pohledávek Československé devisové ústředně.

Vedle zákona ze dne 20. března t. r., čl. 3, odst. 2, č. 143 sb. zák. a naříz., jsou ti, kdož mají pohledávky, znějící na cizí měnu z doby válečné i předválečné, povinni ohlásiti je Československé devisové ústředně.

Předložený návrh zákona týká se nabídky těchto pohledávek Československé devisové ústředně za kurs, který ústředna určí. V úvahu přicházejí pohledávky, znějící na cizí měnu mimo ruble a ostatní měnu bývalé ruské říše, a mimo koruny států, vzniklých z bývalé říše rakousko-uherské. Nabídka státi se má do 14 dnů. Nabídkou povinni jsou všichni, kdož mají bezprostředně v cizině, nebo třeba jen v tuzemsku pohledávku, znějící na uvedenou cizí měnu.

Aby byly chráněny závazky, vyplývající z obchodního spojení, byla učiněna zvláštní zákonitá opatření. Vázne-li na pohledávce cizozemské další závazek, je věřitel podle § 4. oprávněn při nabídce tuto okolnost oznámiti. Devisní ústředna pak buď nabídnutou pohledávku nepřevezme, nebo, trvá-li na převzetí, učiní tak jen s uznáním příslušného závazku.

V případech zvláštního uvážení hodných mohou se interesenti obrátiti na ministra financí s žádostí, aby devisní ústředna příslušnou pohledávku nepřevzala.

Nereflektuje-li devisová ústředna do 15 dnů na pohledávku nabídnutou, může majitel po této lhůtě s touto pohledávkou disponovati podle stávajících zákonů a nařízení.

Pohledávky tyto mohou býti podle zákona ze dne 25. února t. r. zapůjčeny československé republice.

Finanční výbor navrhuje:

Národní shromáždění račiž uděliti přiložené osnově zákona ve znění, přijatém finačním výborem, ústavní sankce.

V Praze 5. června 1919.

Předseda:
Referent:
Dr. Horáček v. r.
R. Pilát v. r.


Zákon

ze dne ....................... 1919

o povinné nabídce pohledávek, znějících na cizí měnu, Československé devisové ústředně.

§ 1.

Kdokoli na území republiky Československé má své sídlo nebo se zde jeden rok zdržuje, jest povinen do 14 dnův ode dne účinnosti tohoto zákona, nebo do 14 dnů po vzniku pohledávky, nabídnouti své pohledávky z doby válečné i předválečné, jež znějí na cizí měnu, mimo ruble a ostatní měnu bývalé ruské říše, a mimo koruny států, vzniklých z bývalé říše rakousko-uherské, Československé devisové ústředně za kurs, který tato ústředna určí.

§ 2.

Nabídnuty musí být i pohledávky, které měly být ohlášeny podle čl. 3. odst. 2. zákona ze dne 20. března 1919 čís. 143 sb. z. a nař.

Bylo-li této povinnosti vyhověno, netrestá se opomenutí vyhlášky podle čl. 3. odst. 3. cit. zák.

§ 3.

Pohledávky, uvedené v § 1., mohou býti zapůjčeny československé republice podle zákona ze dne 26. února 1919, čís. 88 sb. z. a n.; v tomto případě jsou od nabídky osvobozeny.

§ 4.

Má-li nabízející věřitel současně závazek, splatný ve měně, podléhající nabídce podle § 1., jest oprávněn tuto okolnost při své nabídce ohlásiti devisové ústředně. Tato jest povinna převzít oznámený závazek, bude-li prokázáno, že závazek ten skutečně po právu trvá.

§ 5.

Nabízející nesmí do 15 dnů od podání nabídky devisní ústředně disponovati touto pohledávkou.

§ 6.

Kdo nesplní povinnosti podle § 1. a 2., bude potrestán pokutou do 50.000 K, anebo vězením do 1 roku, senáty, zřízenými podle čl. III. § 5. cís. nař. ze dne 16. března 1917, č. 124 ř. z. oba tyto tresty mohou být uloženy vedle sebe. Byla-li by pokuta nedobytnou, uloží senát na místo této pokuty trest na svobodě. Tento trest spolu s již uloženým trestem na svobodě nesmí přesahovati dobu 2 let. Kromě těchto trestů mohou býti pohledávky prohlášeny za propadlé státu.

§ 7.

Ministru financí se ukládá, by tento zákon provedl.

§ 8.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Odůvodnění.

Zákon tento se odůvodňuje tím, že se nedá v brzké době očekávati uskutečnění americké půjčky a státu jest zapotřebí cizozemských valut na úpravu valuty vlastní.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP