Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1164.

Zpráva

státně zřízeneckého výboru

o návrhu člena Národního shromáždění Gustava Navrátila a soudruhů (tisk č. 597)

na úpravu služebních poměrův okresních lesní a lesních příručí při politické správě.

Roku 1883 byla v Rakousku zřízena místa okresních lesní při politické správě, během času pak též i lesních příručí. Zřízenci tito přiděleni okresním lesním technikům jako pomocníci při vykonávání ustanovení lesního zákona z r. 1852 a zákonů zemských jako stráže a proto byli tito zřízenci asi zařaděni do třídy sluhů-podúředníků.

Lesnictví postupovalo však a postupuje s duchem času. Ku pěstování a ochraně lesa ani ve státní službě bývalého Rakouska nestačili vedle okresních lesních techniků okresní lesní a příručí bez odborného vzdělání. Povinnosti jejich ve službě byly postupně rozšiřovány a tím i nároky na vzdělání rostly.

Byly zřízeny stanice lesního dozoru, složené z pěti až šesti soudních okresů, mající tyto úkoly:

1. Dohled na správné dodržování lesně-policejních ustanovení a s tím spojené písemné práce.

2. Poučovati majetníky lesů, jak mají lesy pěstovat a spravovati.

3. Spravovati lesní školky.

4. Kde zřízeny jsou zalesňovací školky, prováděti zalesňovací a meliorační práce.

5. Obstarávati manipulační práce lesních inspekcí, lesního dozoru, účetnictví, vedení lesního katastru, protokolu atd.

Vzhledem k rozsahu působnosti okresních lesních techniků, jimž jest přiděleno 6 - 7 okresních hejtmanství, jsou jak okresní lesní, tak i lesní příručí odkázáni na své vlastní odborné vzdělání a samostatné úsudky, které jsou pak podkladem další práce okresních lesních techniků.

Za okresní lesní a lesní příručí jsou přijímáni jen absolventi revírnických škol 1 - 2letých se složenou státní zkouškou pro lesní ochrannou a pomocnou službu technickou, což vyžaduje vzdělání předběžného, t. j. vyšší střední nebo měšťanské školy a jednoroční lesnické praxe před vstoupením do školy revírnické. Celkem nutno tudíž vykázati se šesti až sedmiletým vzděláním.

Vzdělání okresních lesní a lesních příručí odpovídá tudíž zcela § 52., skupině D) služební pragmatiky. Přes to však a ačkoliv poměry tyto trvaly již celá dvě desetiletí, zůstaly všechny pokusy zařaditi tyto zaměstnance do kategorie úřednické oslyšeny.

Jmenování lesních příručí okresními lesními záviselo dosud vždy jen na náhodě. Někteří byli jmenováni po dvouleté službě okresními lesními, jiní čekají ještě dnes po více než desetileté službě na jmenování, tak že základní služné těchto až 35 letých lidí činí 90 K měsíčně.

Z uvedených okolností vidno, že práce těchto státních lesních zaměstnanců, správně jsouc oceňována, již před více než patnácti lety měla býti postavena na roveň pracem jiných odborů úřednické skupiny D). Že se tak nestalo a že zůstali tito státní zaměstnanci, jichž jest v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, celkem jen 16, v kategorii podúředníků, byly jim způsobeny veliké a nenahraditelné křivdy nejen ve směru sociálním, nýbrž i materielním.

Hledě na výše uvedené důvody a nově projektovanou úpravu v oboru lesnickém ve státní službě navrhuje státně-zřízenecký výbor Národnímu shromáždění usnésti se o tomto zákoně:

Zákon

ze dne ................ 1919

o zařadění okresních lesní a lesních příručí do úřednických tříd hodnostních a platových.

§ 1.

Okresní lesní zařaďují se do úřednické skupiny D), t. j. do XI. až IX. hodnostní třídy státních úředníků podle služebních let.

§ 2.

Lesní příručí jmenují se při uspokojivé službě po pěti letech okresními lesními XI., po 11. letech X. a po 18 letech IX. hodnostní třídy.

§ 3.

Při vstupu do služby státní obdrží lesní příručí jakožto úředničtí čekatelé roční adjutum K 1500.- (tisíc pět set korun).

§ 4.

Na místo diet při služebních cestách obdrží okresní lesní náhradu paušální roční částkou v XI. hodnostní třídě K 1000.-, v X. hodnostní třídě K 1100.- a v IX. hodnostní třídě K 1200.-.

Lesní příručí obdrží paušál rovnající se částce přiznané okresním lesním v XI. hodnostní třídě.

§ 5.

Zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1919.

Provésti zákon ukládá se ministerstvům zemědělství a financí.

V Praze 5. června 1919.

Za předsedu:
Zpravodaj:
Brodecký v. r.
G. Navrátil v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP