Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1155.

Odpověď

ministra zemědělství na dotaz poslanců Dra E. Frankeho, J. V. Hroudy, Em. Špatného a soudr. (č. tisku 610), adresovaného ministru vnitra o loupení obecních lesů na českém jihu a útisku chalupníkův a domkářů starousedlými rolníky a obecními zastupitelstvy.

Šetřením, vykonaným na místě samém, zjištěno bylo toto:

V obci Horusicích:

Lesův obecních užívají od nepaměti starousedlí (25 členů). Podle dotazu, podaného P. T. pány poslanci Národního shromáždění, káceli prý starousedlí svůj les neprávem. K tomu se podotýká, že letos vykáceli právě takovou část jako léta minulá, nic více a nic méně. Zdali užívali lesa správným způsobem, o tom rozhodnou vyslané komise, z nichž jedna (vyslaná hejtmanstvím) vyšetřovala věc tu 5. dubna 1919, druhá jest opověděna okresním technikem na dobu nejbližší.

O zákazu připouštěti býka na plemenice malorolníků, zní výpověď takto:

Býk není obecní, nýbrž patří starousedlým (27), kteří ho koupili a zaplatili, což činili vždy od nepaměti. Nejstarší obyvatelé (91 let) nepamatují se, že by byl v obci býval býk zakoupený za obecní peníze. Býk ten umístěn je v obecní pastoušce (chudobinci) č. 55, zřízené v r. 1882, nákladem starousedlých, kteří na stavbu dali po 500 cihlách, dodali potahy a zednickou práci zaplatili ze svého (za peníze stržené za parcely starousedlých, které byly drahou expropriovány). Budova tato později odevzdána byla obci do majetku. Býka opatřuje obecní slouha, který za ošetřování býka a pasení dobytka dostává t. zv. "sypání" 12 strychů (hl) žita od starousedlých. Za ostatní služby, vykonávané obci, dostává plat od obce a má in natura pole ca 2 strychy a louky 2 strychy. Krmivo pro býka dodávají výhradně starousedlí.

Podle tvrzení pana Jos. Zasadila částečně kryta jest potřeba píce pro býka toho z louky, jež podle jeho názoru je z části obecním statkem, naproti tomu podle tvrzení všech ostatních užívají starousedlí pozemku toho nerušeně od nepaměti.

O zákazu připouštěti býka vypovídáno je takto:

V obci je celkem 145 krav a jalovic, z nichž 101 patří starousedlým, z toho vidno, že je na stav ten 1 býka málo. Při špatném nynějším krmení a nedostatku píce nemohli starousedlí držeti býky dva, jak obyčejně, a proto hleděli především použíti jediného býka pro krávy a jalovice své. Z toho důvodu nařídil pan starosta obecnímu sluhovi, aby připouštěl býka starousedlým bez hlášení, domkářům (kteří pro les byli se starousedlými v rozporu) pak teprv, až se u starosty přihlásí, ježto krávy po opakovaných skocích býka zůstávaly jalovými. Pan starosta učinil opatření toto z usnesení všech 27 starousedlých. Přímý zákaz, malorolníkům vůbec býka nepřipouštěti, vydán nebyl. Bylo jim pouze dopsáno, že pro vysoký počet krav na jediného býka připouštěti se bude na jejich plemenice jen podle možnosti obmezeně. Usneseni toto bylo podáno pouze 7 občanům, kteří vyvrcholili napětí mezi starousedlými a malorolníky. Stav tento trval krátkou dobu od 20. ledna 1919 do března.

Shromáždění se usnášejí, že po zabití nynějšího býka opatří 2 býky z peněz obecních aby všem občanům vyhověno býti mohlo a nebylo záminek ke sporům.

Kanci jsou chováni 2 t. zv. střídou, jsou tedy čistě v soukromém držení a starosta nemá naprosto žádného vlivu na připouštění či nepřipouštění jich a žádného zákazu ve směru tom nevydal.

V obci Bošilci:

Lesy obecní patří starousedlým, a to 21 majetníkům. O tom, bylo-li jich užíváno správným způsobem podle hospodářského plánu, rozhodne pochozí komise, která na místě samém po dvakrát (naposledy 11. dubna 1919) věc tu vyšetřovala. Komise ta poslána byla podle doslechu okresním hejtmanstvím v Třeboni.

O zákazu pana starosty v Bošilci, zmocněného k tomu veškerým sousedstvem, by sousedský býk nebyl na krávy a jalovice domkářů připouštěn, má se věc takto:

Zákaz byl skutečné vydán, ale jen proto, že v obci chováno jest 140 plemenic (krav a jalovic). Podle normálií má se účelně připouštěti býk pouze k 60 - 80 plemenicím ročně, při plném (normálním) krmení ovsem. Tento případ zde nebyl, ovsa ke krmení nebylo, proto byl by se musil zakoupiti ještě druhý býk, aby všem chovatelům mohlo býti vyhověno. Druhý býk však nemohl býti přikoupen, ježto žádný v celém okolí nebyl na prodej a ježto pro druhého býka nebylo píce.

Z těch příčin usneslo se obecní zastupitelstvo, resp. sousedstvo, že býka připouštěti bude především na plemenice své, ježto býk není obecní, nýbrž sousedský, patřící 26 majetníkům - a pak teprve, pokud bude možno, na plemenice druhých občanů za poplatek K 14·-. Samozřejmo, že býk při slabém válečném krmení nestačil pro všechny plemenice v obci a proto rozhodli se starousedlí, že na plemenice 12 spoluobčanů - domkářů, kteří se starousedlými se nepohodli a ve všech věcech (hlavně pro obecní les) proti nim postupovali, býka připouštěti nebudou. Zákaz tento trval však krátkou dobu, jen necelé dva měsíce a pak starousedlí opět z citů povinnosti národní se rozhodli z dobré vůle zákaz ten zrušit a připouští již po celý měsíc býka poznovu všem občanům.

Jako podrobnosti uvedeny:

Býk není obecní, nýbrž patří 26 starousedlým, kteří ho koupili a zaplatili, býk je ustájen v sousedské (nikoliv obecní) stáji, ošetřován sousedským (ne obecním) krmičem, placeným oněmi 26 sousedy, krmič neužívá obecních pozemkův a býka krmí pící, kterou dodává oněch 26 sousedů podle repartice.

Kance (soukromého) chová pastýř obecní a připouští ho podle libosti, t. j. pokud lze. Na kance tohoto starousedlí nemají žádného disposičního práva a také starosta žádného zákazu o připouštění kance toho nevydal a vydati nemohl.

Se strany starousedlých vyslovuje se naprostá ochota svorně s druhými spoluobčany žíti a společně ku blahu obce pracovati.

Ministr zemědělství uznává, že otázku chovu dobytka, hlavně však opatřování a vydržování plemenníků, bude nutno upraviti moderním zákonem a ve věci této sbírá ministerstvo zemědělství potřebný materiál, podle něhož by mohlo v dohledné době předložiti Národnímu shromáždění příslušný, moderním názorům chovatelským odpovídající návrh zákona o zvelebení chovu hospodářského zvířectva v československé republice.

V Praze 27. května 1919.

Ministr zemědělství:
Prášek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP