Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1145.

Odpověď

ministra Národní obrany na dotaz členů Národního shromáždění Drů Mareše, Horácka, Němce, Srdínka, Syllaby a soudruhů (tisk 765) o vyklizení místností fakulty právnické a filosofické od vojska.

Dotaz, na který dnes odpovídám, má již předchůdce v dotazu pp. členů Národního shromáždění B. Fischera a soudr. z 6. února (tisk 466) o vyklizení školní budovy na Rudolfově nábřeží, a dovoluji si poukázati z části též na svou odpověď z 24. března (tisk 721). Vzhledem k četným stížnostem a žádostem o vyklizení nejrůznějších budov, zabraných k vojenským účelům, dovoluji si podati při této příležitosti všem interesentům výklad celkové situace ministerstva Národní obrany po stránce ubytovací, vysvětlení to, jež podstatně podalo ministerstvo z vlastní iniciativy centrálním úřadům již před měsícem.

Od státního převratu byla vojenská správa zahrnována žádostmi úřadů, korporací i jednotlivých osob o přenechání objektů, sloužících vojenským účelům. Motivem všech těchto přečetných přání byla jednak nutnost náležitě vybudovati střediska státní správy, jednak snaha zmírniti bytovou nouzi, jednak zájmy národní, kulturní i hospodářské.

Vojenské budovy, obsazené do převratu většinou vojskem cizích národností, se takřka přes noc uvolnily a zely prázdnotou. Prvé dny nebylo po ruce našich pluků, dlících v cizině a na bojišti, a nejasné představy o budoucí formě naší vojenské moci zavdaly pochopitelně podněty buď k samovolnému využitkování vojenských budov, nebo k žádostem, aby byly přenechány.

Naše vojenská správa, jež jistě má plné pochopení pro všechny zájmy, vzniklé z dané situace, vyhověla alespoň částečně nejnaléhavějším požadavkům všude, kde se daly jen poněkud sloučiti s vojenskými zájmy.

Přejdu k jednotlivostem:

Ve Velké Praze byly uvolněny a původním účelům odevzdány zrušením posádkové nemocnice: odbočka na Slovanech, u Alžbětinek, v Žitné ulici, Schneidrovo sanatorium, israelský chudobinec v Žižkově; zrušením záložní nemocnice čís. 1: obecná škola na Král. Vinohradech, obecná škola v Perunově ul., Skatingring v Riegrových sadech, obchodní nemocnice na Karlově, sanatorium diakonisek, česká reálka na Smetance (převzata ministerstvem pošt); zrušením záložní nemocnice čís. 2: palác Křížovníků; zrušením záložní nemocnice čís. 2: fysiologický ústav německé university (Albertov); zrušením záložní nemocnice čís. 6: škola na Pernštýnově nám. a v Lupáčově ul. na Žižkově; zrušením záložní nemocnice čís. 8: škola v Břevnově; zrušením záložní nemocnice čís. 9: průmyslová škola na Smíchově, škola ve Vltavské ulici a ošetřovna v Karlově ulici; zrušením záložní nemocnice v Karlíně: Marianský ústav, škola na »Radničce« a německá reálka (převzata ředitelstvím české severní dráhy); zrušením nemocnice Červeného kříže: budova tělocvičné jednoty »Sokol« Praha-VII. a budova tělocvičné jednoty »Sokol« v Praze-III.

Přemístěním vojska uvolněno bylo německé gymnasium v Praze-II., Štěpánská ul. (převzalo ředitelství tabákové režie) a české reálné gymnasium na Král. Vinohradech, jež bylo vráceno původnímu účelu. Kromě toho byly vyklizeny ještě jiné soukromé místnosti, na příklad v Nerudově ul., Praha-III. čp. 243, kde byla likvidační komise M. N. O., v domě čp. 266 Praha-I., používané k ubytování projíždějících transportů, i jiné menší ubikace.

Nad to ještě M. N. O. bylo nuceno přenechati vlastní budovy účelům nevojenským, tak kadetní školu ministerstvu spravedlnosti, celý trakt Josefských kasáren pro poštovní ředitelství a část invalidovny ministerstvu sociální péče.

Na tuto svou činnost, třebas veřejností nedoceňovanou, nebo jí vůbec neznámou, smí jistě ministerstvo N. O. s hlubokým uspokojením hleděti. Jest důkazem, ze oprávněným přáním vyhověl jsem všude, kde vyhověti bylo možno. Ve všech případech však to není možno, nemá-li v ubytování vojska dojíti k nejvážnějším poruchám.

Celková politická situace vyžaduje, aby k zabezpečení mladého našeho státu se vybudovala náležitá branná moc, jejíž existence je jistě aspoň tak oprávněná, jako ostatní státní orgány. Nelze proto poukazovati, jak se někdy od neinformovaného občanstva děje, na zbytečnost, bezúčelnost, nedostatečné využití atd. toho neb jiného vojenského objektu a odkazovati další ubytování vojska na ubikace méně cenné, jako jsou na příklad baráky. V jakém stavu nyní jest převážná většina barákových staveb, je známo všeobecně. Bez nákladných adaptací nelze v nich vojska vůbec ubytovati.

Transporty našich domobraneckých praporů z Italie, na 30.000 mužů, nejsou dosud skončeny. Očekáváme v době již dohledné návrat slavné armády z Ruska - na 70.000 mužů. - Pro toto vojsko musí býti pohotově ubikace vhodné a důstojné. Kdo chtěl by umístiti v sešlých a zpustošených barácích výkvět národa, který nezměrným hrdinstvím zaplatil přetěžkou daň krve a získal nám svobodu? Přítomná situace politická a vojenská znemožňuje též rychlou demobilisaci, od které se mohla očekávati pro poměry ubytovací změna k lepšímu, a jsou-li velitelé pro přeplněné místnosti nuceni povolovati mužstvu obývání mimo kasárny, jistě neprospívá to nijak kázni a pořádku, zejména ve velikých městech, kde se právě činí největší nároky na přenechání budov k účelům nevojenským.

Toť situace, v jaké bylo ministerstvo Národní Obrany, majíc rozhodovati o návrhu pánů tazatelů.

Po tomto vykladu doufám, bude mi prominuto, že odpověď zní - žel - negativně. Ministerstvo učinilo vše, co bylo v jeho moci, aby opatřilo místnosti náhradní, avšak v přítomné bytové tísni pohříchu veškery snahy selhaly. Výtka v dotaze činěná, že ministerstvo Národní obrany přes stálé protesty neučinilo nic, aby místnosti v Akademii umění uvolnilo, výtka stejně těžká, jako nespravedlivá, je vyvrácena již mou odpovědí svrchu citovanou. A pánům tazatelům jsem ochoten předložiti celý svazek spisů, které dokazují, co vše se zkoušelo, než jsem se odhodlal podati tuto odpověď.

Slibuji rád, že vyhovím kulturním zájmům, které uplatňují pp. tazatelé a které plně respektuji, při první vhodné příležitosti, a byl bych opravdu vděčen, kdyby mi byly naznačeny vhodné místnosti náhradní.

Jest samozřejmo, že akci uvolňovací dosud provedenou nechci pokládati za skončenou. Krok za krokem s postupem demobilisace, zrušováním záložních nemocnic a přebytečných formací uvolní ministerstvo Národní obrany všechny dosud obsazené nevojenské budovy. Měřítkem pořadí, v jakém budou uvolňovány školy, bude především okolnost, zda-li dotčená škola nemůže existovati pro úplný nedostatek místností, nebo má-li aspoň někde propůjčeny učebny provisorní. Tento zřetel jest jistě spravedlivý.

Dovoluji si při té příležitosti ještě poukázati ku konci na jednu vážnou závadu, pro kterou nemohou býti uvolněny některé budovy občanské, a kterou i jinak činnost Národní obrany trpí co nejhůře. Moje ministerstvo, úřad v dnešní situaci pro republiku jeden z nejdůležitějších, trpí samo těžkým nedostatkem místností a jest rozptýleno po celé Praze v dvaceti čtyřech budovách, z části též v budově škol u Rudolfina (legionářská kancelář). Kdyby se umožnilo ministerstvu Národní obrany, aby se mohlo soustřediti v postačující vojenské budově vlastní, bývalé kadetce, uvolnily by se objekty jiné a dosáhlo by se nápravy v úřední agendě ministerstva, jež nyní bez vlastní viny musí mnohdy pochopitelně váznouti.

V Praze 26. května 1919.

Ministr Národní obrany:
V Klofáč v r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP