Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1144.

Zpráva

finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 967) o připuštění cizozemských dlužních úpisů s premiemi.

V motivech vládního návrhu zákona o poplatku z cizozemských cenných papírů byla ohlášena zvláštní osnova, týkající se zákona z r. 1889.

Předložená změna týká se rakouského zákona ze dne 28. března 1889 a uherského zákona ze dne 21. dubna 1889, kterým upravena byla závěra losů. Tím, že nově utvořené státy na bývalém území rakousko-uherském, ležící mimo obvod naší republiky, staly se nám cizinou, musíme upraviti dřívější rozlišování cizích losův a přizpůsobiti svůj poměr k cizině vůbec.

Podle zákonů z r. 1889 byly svého času zahraniční losy v oblasti bývalého Rakousko-Uherska podle stupnice III. okolkovány a dovoz nových losů zapověděn.

V souvislosti s navrženým návrhem zákona jde při dnešních změněných poměrech o tyto zahraniční losy, jednak:

1. a) státní losy rakouské a uherské,

  b) nestátní losy, vydané a dovolené v Rak.-Uhersku,

  c) losy jiných států, dovolené v Rakousku podle seznamu, připojeného k zákonu z r. 1889,

  d) losy uherské a cizozemské, v Rakousku nedovolené,

jednak:

2. a) losy okolkované podle stupnice III. podle zákona z r. 1889,

  b) uherské losy okolkované bezplatně podle téhož zákona,

  c) jiné losy označené podle vládního nařízení č. 126 ex 1919,

  d) losy pouze sepsané podle téhož nařízení (bez označení vzhledem na to, že papíry nebyly během soupisu v tuzemsku),

  e) losy nesepsané a neoznačené podle téhož vládního nařízení proto, že strana - třeba tuzemec - bydlela mimo republiku a nebyla tedy soupisem povinna.

Po rozumu předloženého zákona je tudíž dovolen oběh všech cizozemských losů přihlášených podle vládního nařízení ze dne 12. března 1919 k soupisu. Ty losy, které již podle zákona z r. 1889 jsou kolkovány, není třeba znovu kolkovati podle skály III., nýbrž stačí je označiti podle vládního nařízení č. 126 ex 1919. Naproti tomu losy, které nejsou po rozumu zákona z r. 1889 podle stupnice III. okolkovány, musí býti nejen sepsány a označeny podle letošního vládního nařízení, nýbrž dlužno takové losy ještě okolkovati podle stupnice III. a předložiti do 30 dnů po účinnosti tohoto zákona příslušným úřadům.

Cizozemské k soupisu přihlášené losy, které jsou mimo hranice naší republiky dlužno po převezení do naší republiky do 30 dnů podrobit označení a okolkování podle stupnice III., pakli nepřešly mezitím právním jednáním do rukou jiné osoby.

Cizozemské losy k soupisu nepřihlášené, neoznačené ať již kolkované, neb nekolkované podle škály III., mohou býti v případech zvláštního zřetele hodných připuštěny k oběhu, pakli finanční ministr promine promeškání lhůty a složí-li strana pokutu, rovnající se nejvýše trojnásobnému poplatku.

Finanční výbor navrhuje:

Národní shromáždění, račiž uděliti přiložené osnově zákona ve znění, vládou navrženém a přijatém finančním výborem, ústavní sankci.

V Praze 28. května 1919.

Předseda:
Referent:
Dr. Horáček v. r.
R. Pilát v. r.


Zákon

ze dne.....................................................................1919

o připuštění cizozemských dlužních úpisů s premiemi.

§ 1.

Platnost zákona ze dne 28. března 1889, č. 32. ř. z., rozšiřuje se na všechny premiové dlužní úpisy, vydané mimo obvod republiky československé.

§ 2.

§. až 5. zákona citovaného v §u 1. mění se takto:

Ustanovení §u 2. zákona ze dne 28. března 1889, č. 32 ř. z., nevztahuje se na premiové dlužní úpisy, které se nalézají v tuzemsku, jsou sepsány a označeny podle vládního nařízení ze dne 12. března 1919,. č. 126 sb. zák. a nař., a jež mimo to okolkovány budou podle stup. III. z nominální své ceny a předloženy do 30 dnů po účinnosti tohoto zákona v Praze úřadu důchodkovému, mimo Prahu tuzemskému bernímu úřadu, nebo jinému úřadu, který ministerstvo financí pro to označí. Samostatné výherní listy oceňují se jednou pětinou ceny dotyčného losu.

§ 3.

Cenné papíry, podléhající poplatku podle tohoto zákona, třeba předložiti na předepsaném formuláři dvojmo, a zároveň dodati kolky pro každý jednotlivý kus předkládaných cenných papírů. Ke splnění této povinnosti povinen je každý, kdo takové papíry má v držení; drží-li je pro jiného, tedy rukou nerozdílnou s majitelem losu, od něhož může žádati náhradu poplatku.

Okolkování premiových dlužních úpisův, uložených u peněžních ústavů, lze provésti zároveň při soupisu, stanoveném ve vládním nařízení ze dne 12. března 1919, č. 126 sb. z. a nař.

Pokud by takové premiové úpisy dlužní byly u státních pokladen neb úřadů, provedou okolkování tyto úřady do 30 dnů po účinnosti tohoto zákona, po případě dříve při vydání těchto úpisů majiteli, který je povinen kolek k nim dodati, nebo nahraditi.

§ 4.

Okolkování tomuto nepodléhají premiové dlužní úpisy, které byly již podrobeny poplatku dle stup. III. podle §u 5. odst. 4. zákona ze dne 28. března 1889, č. 32. ř. z.

§ 5.

V případech zvláštního ohledu hodných může finanční ministr prominouti promeškání lhůty, složí-li strana pokutu, rovnající se nejvýše trojnásobnému poplatku.

§ 6.

Po dni účinnosti tohoto zákona mohou býti přeneseny z ciziny do tuzemska pouze takové cizozemské premiové dlužní úpisy, které byly řádně sepsány podle vládního nařízení ze dne 12. března 1919, č. 126. sb. z. a n., pokud nepřešly právním jednáním mezi živými do rukou jiného majitele.

Takovéto premiové dlužní úpisy nutno podrobiti dodatečnému okolkování podle §u 2. tohoto zákona nejdéle do 30 dnů po přenesení do tuzemska. Důkaz o splnění podmínky, stanovené v 1. odstavci tohoto paragrafu, podati musí osoba, která papír ten k okolkování předkládá.

Jiné premiové dlužní úpisy připustiti se mohou k obchodování v tuzemsku pouze zvláštním vládním nařízením.

§ 7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedením jeho se pověřuje ministr financí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP