Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1143.

Zpráva

finančního výboru o vládním návrh u zákona (tisk č. 962) o poplatku za ujednání příslušnosti soudní a za žaloby podle nich podané.

Návrh vládní zavádí zcela nový poplatek z úmluv o soudní příslušnosti, obsažených ve smlouvách a jiných listinách o právních jednáních, a dále z doložek o místě žalovatelnosti, uváděných v účtech.

Navrženým zákonem se mění ustanovení § 39. zákona poplatkového z 9. února 1850 č. 50. ř. z., podle něhož ze součástí hlavního právního jednání nebyl dosud placen zvláštní poplatek.

Půjde hlavně o dlužní úpisy o hypotekárních zápůjčkách, v nichž si ústavy peněžní stanoví příslušnost soudu svého sídla, pak o smlouvy nájemní, v nichž se taková ustanovení vyskytovala, pak o účty. Při účtech má doložka o příslušnosti pro žalovatelnost význam jen mezi obchodníky (§ 88 odst. 2. jur. n.), kdežto vůči neobchodníkům nemá právního účinku. Podle vládního návrhu ovšem bude nutno zvýšený poplatek z účtů platit vždy, kdykoli v účtě bude uvedena doložka o místě žalovatelnosti, nehledě na to, zdali bude míti účinek právní čili nic. Bude nutno obecenstvo poučit, aby doložky o místě žalovatelnosti neuvádělo v účtech, kde nemá právního účinku, a ušetřilo si zbytečné placení zvýšeného poplatku.

§ 4. předlohy vládní zavádí dvounásobný poplatek kolkový z prvního vyhotovení žalob, podaných u soudu vymíněné příslušnosti. Ustanovení to sluší rozšířiti také na žaloby, podané protokolovanými obchodníky u soudu jejich bydliště podle § 87 a) jur. n., poněvadž jde o tutéž výhodu jako při § 88 jur. n., a proto bylo znění § 4. v tomto směru doplněno.

§ 6. navrhuje, aby placené kolkovné nebylo přesouváno a proto nebylo započítáváno do soudních útrat. Tím by byla měněna všeobecná a důležitá zásada § 41. zákona z 1. srpna 1895, čís. 113. ř. z. a ukládala by soudci zvláštní povinnost, aby poplatek kolkový, ze žaloby skutečně zaplacený, dělil na pravidelný a na zvýšený jen vzhledem na příslušnost.

Upravování útrat by bylo tímto zkoumáním znesnadněno a vedlo by k častým nedopatřením. Podání žaloby v bydlišti věřitelově není pouhým prospěchem věřitelovým, nýbrž i dlužníkovým, neboť se jim ušetří korespondence o substituci s advokáty v bydlišti dlužníkově, nebo dojíždění na místa, kde advokátů není. Jde také jen o žaloby na obchodníky, jež obyčejně se končívají rozsudkem pro zmeškání a nezatěžují tedy vážně ani soudů ve větších městech, zvláště když se podle nynějšího řádu soudního vyřizují pouhým vytištěním razítka o rozsudku pro zmeškání.

Není tedy, proč by se mohlo mluvit o zvláštním prospěchu věřitelově, a proč by mu měla být odepřena náhrada tohoto hotově vydaného poplatku.

Finanční výbor proto vyškrtl celé ustanovení navrženého § 6. a číslem § 6. označil poslední § vládního návrhu, v němž však doba účinnosti byla změněna na 1. července 1919, aby se poplatnictvo mohlo se zavedením nových poplatkův obeznámit a pokud třeba, též obsah tiskopisů na účty podle něho upravit.

Celé ustanovení zákonné je naprostou novotou, a žádný jiný stát nemá podobných poplatků.

Výtěžek poplatků těch nebude veliký, poněvadž jde o obmezený počet právních jednání.

Pouze snaha, aby ministru financí byl otevřen každý pramen příjmů, ze kterého očekává úhradu pro veliká vydání státní, vede finanční výbor k tomu, by doporučil zavésti i tyto žádané nové poplatky.

Finanční výbor proto navrhuje, by Národní shromáždění vládní návrh zákona o poplatku za ujednání příslušnosti soudní a za žaloby podle nich podané ve změněném znění schválilo.

V Praze 28. května 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. Horáček v. r
Dr. Veselý v. r.


Zákon

ze dne........................................1919

poplatku za ujednání příslušnosti soudní a za žaloby podle nich podané.

§ 1.

Ujednání o soudní příslušnosti podle §u 104. jurisdikční normy ze dne 1. srpna 1895 ř. z. č. 111, ve smlouvách a jiných listinách o právních jednáních vyjma případy, uvedené v §u 3. tohoto zákona, podléhají pevnému poplatku 1 K.

§ 2.

Osvobození obchodní korespondence (§ 9. zák. ze 29. února 1864, ř. z. č. 20) se na tato ujednání nevztahuje.

§ 3.

Za účty, ve kterých je žalovatelnost pohledávky vyhrazená vydatelem účtu v určitém místě, platí se poplatek ve dvojnásobné míře té částky, jaká je stanovena v §u 11. cís. nař. ze 28. srpna 1916, ř. z. č. 281.

§ 4.

Z prvních vyhotovení žalob, podaných u soudu příslušnosti vymíněné nebo stanovené v § 87. a) zákona z 1. srpna 1895, č. 111. ř. z., sluší zaplatit dvojnásobný poplatek, stanovený pro žaloby cís. nařízením z 15. září 1915, ř. z. 279. Byla-li příslušnost soudu vymíněna v zájmu toliko určité strany, podléhá tomuto zvýšenému poplatku pouze žaloba, která byla podána stranou, této výhody požívající.

§ 5.

Poplatky, stanovené tímto zákonem, zapravují se v kolcích podle všeobecných zásad, platných pro zapravování kolkových poplatků z listin, nebo z účtův a žalob soudních.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. července 1919 a provésti jej ukládá se ministru financí a spravedlnosti.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP