Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1142.

Zpráva.

finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 1056) o ocenění předmětů bursovních obchodů pro účely poplatkové.

Podle dosavadních ustanovení platí pro ocenění cenných papírů pro poplatky záznamy vídeňské bursy a pro stupnicové poplatky u cizích měn přepočítací tabulka, stanovená rakouskou vládou r. 1916.

Vzhledem k samostatnosti československé republiky, bude se po rozumu navrženého zákona toto ocenění díti podle záznamů pražské bursy. Týká-li se ocenění papíru na burse neznamenaného, má jak finanční správa, tak i poplatník právo zjistiti cenu soudním odhadem. Pro poplatky stupnicové, týkající se hodnot znějících na cizí měnu, stanoví finanční správa prozatímně v určitých obdobích přepočítací kursy jednotlivých cizích měn a zatím platí kursy, uvedené z nařízení vlády ze dne 23. dubna 1919 č. 217 v příloze A). Později bude i v tomto směru rozhodovati záznam cizích měn na pražské burse.

Zákon tento týká se jedině oceňování hodnot bursovních pro poplatky, úředně stanovené převodní kursy pro papíry na cizí měnu znějící, uvedené na pražském kursovním lístku, nejsou tím dotčeny.

Finanční výbor navrhuje:

Národní shromáždění, račiž uděliti přiložené osnově zákona ve znění přijatém finančním výborem ústavní sankcí.

V Praze 28. května 1919.

Předseda:
Referent:
Dr. Horáček v. r.
R. Pilát v. r.


Zákon

ze dne......................... 1919

o ocenění předmětů bursovních obchodů pro účely poplatkové.

§ 1.

Pro ocenění cenných papírů a podobných předmětů bursovních obchodů, jakož i pro přepočítání hodnot, určených ve měně jiné, nežli která v tuzemsku jako běžná měna je zavedena, rozhodný je záznam pražské bursy onoho dne, podle kterého se řídí vypočtení poplatku, a nebylo-li pro ten den žádného záznamu, tedy poslední záznam předchozí, ale ne starší jednoho měsíce.

Bude-li zřízena jiná tuzemská bursa, rozhoduje její záznam v tom případě, má-li záznam bližší dnu, pro nějž ocenění státi se má, nežli bursa pražská, nebo jde-li o předměty bursovní, které jsou znamenány na této burse, ale nikoli na burse pražské.

Není-li příslušný cenný papír nebo předmět bursovního obchodu vůbec znamenán na žádné tuzemské burse, rozhoduje pro vyměření poplatku jeho nominální cena; jak finanční správa, tak i poplatník může však dáti zjistiti cenu soudním odhadem.

§ 2.

Pokud by ani v Praze, ani jinde v tuzemsku, bursa nebyla činná, zmocňuje se finanční ministerstvo, aby podle potřeby stanovilo kursy, kterými po určité období takovéto nečinnosti bursy se má říditi vyměření poplatku.

§ 3.

§ 51. popl. zák. z 9. února 1850 č. 50 ř. z., § 8. zák. z 13. prosince 1862 č. 89 ř. z., min. nař. ze dne 28. prosince 1916 č. 431 ř. z. se ruší.

§ 4.

Pro poplatky stupnicové ustanoví finanční správa v určitých obdobích přepočítací kursy jednotlivých cizích měn. Zatím platí v této věci kursy, uvedené v příloze A) k nařízení vlády ze dne 23. dubna 1919 č. 217. V tomto směru doplňuje se § 19. zákona ze dne 9. února 1850 č. 50 ř. z.

Ministerské nařízení ze dne 10. prosince 1901 č. 208 ř. z. se ruší.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Provésti jej ukládá se ministru financí; tento ministr zmocňuje se zároveň, aby podle podobných zásad provedl oceňování uvedených předmětů též u jiných veřejných dávek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP