Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1137.

Dotaz

členů Národního shromáždění Buřívala a společníků na ministra pošt a telegrafů o zrušení nařízení ministerstva obchodu č. 38 ex 1914 (system telegrafních poslíčků).

Důvody.

1. Zřetel na přesný a spolehlivý výkon služby.

Se zřetelem na přesný a spolehlivý výkon služby poštovní a telegrafní, dále i z důvodů sociálních je třeba, aby nezletilí hoši, kteří nemají dosud citu pro povinnosti, které jsou vytčeny v § 13. vzpomenutého nařízení, a přikázaných úkonů svědomitě nekonají, bylí vyloučeni ze služby této.

Z vlastní zkušenosti víme, že doručujíce telegramy neb spěšné dopisy, nedbají rychlého a přesného dodání těch věcí. Neměli jsme kdy stopovati služební výkony jejich systematicky, ale namátkou zjistili jsme tyto případy:

Chlapec jeden, jda s telegramy, viděl valiti se odpoledne houfy lidí do kina, kde dáván byl sensační jakýs kus. Neměl nic pilnějšího na starosti, než jíti do kina, kdež vyseděl plné 2 hodiny, maje telegramy u sebe. Nerozumný hoch!

Jiný případ: Druhý, jda po obchůzce šel kolem řeky, kde chytali rybáři ryby. Napadlo ho, zalovit si též. Lovil a lovil, od 1/2 4 až do 6 hod. večer. Na telegramy a expressy v torbě nadobro zapomněl. Zase nerozum!

Třetí: Došel expressní dopis pro pěvecký spolek! Hoch ho vzal a vhodil ho do schránky na dveřích u spolkové místnosti. Věděl, že místnost jest určena jen pro hudební zkoušky, že tam nikoho nebývá, jen dvakrát v týdnu, že tam bývají zkoušky. Aby však byl zašel s expressním dopisem k předsedovi spolku, jenž všeobecně byl znám, tedy i onomu poslíčkovi, ani ho nenapadlo, ač pán ten bydlil jen o dva domy dále! Zase nerozum a řekl bych i trochu nedbalosti!

Čtvrtý: Z rána jest poslíčkům roznášeti v noci došlé expressní dopisy, jichž bývá větší množství. I napadlo chlapce, že lze si pomoci. Jednoduše vždy několik dopisů hodili do kamen a dodací lístky podepsali sami. To už není jen lehkomyslnost, ale darebáctví a podvod.

Příčina spočívá opět v nevyspělosti těchto lidí.

Proto od doby, kdy byl stav poslíčků zřízen, vyskytují se u úřadů oněch, kde poslíčci jsou zaměstnáni, stížnosti, že jsou dodávány pozdě neb nesprávně neb že nedocházejí dopisy expresní a telegramy v míře dosud nebývalé.

Starší, vyspělí lidé, otcové rodin, jakživi takhle službu svou nekonali, protože viděli v konání služby základ pro existenci svou a své rodiny.

Má-li pověst pošty, zvláště za války velice pochroumaná tím, že přijímala do služby lidi mladé, nevyspělé, opět býti zlepšena a důvěra k poště zvýšena, jest potřeba, aby stav poslíčků byl zrušen.

Jest to jeden z přebytků staré byrokratické éry rakouské, který patří k nejhorším jejím pozůstatkům.

2. Zřetel sociální.

Chlapci 14 letí mají vhodný čas, aby se věnovali řemeslu, obchodu nebo vůbec nějakou školu navštěvovali a vzdělávali se; v této době, mezí 14. a 20. rokem má se vyvinovati charakter lidí, v těchto letech jsou lidé neschopnější něčemu užitečnému se učiti.

A tu přišli ve Vídni na ideu ve 14. roce učinit z chlapců nádenníky a jako by to bylo bůhví jaké zaopatření, řekli při tom, že synové zřízenců poštovních mají přednost. Takový chlapec má platu 1 K denně, do nemocenské pokladny se neohlašuje. Vezměme případ, když onemocní! Může býti bídnějšího tvora nad něho? To jistě není v zájmu státu, aby stát sám si vychovával nejhorší proletáře, nejbídnější existence!

Do moderního státu, jakým býti chceme, rozhodně se nehodí, zřizovati takové existence jednokorunové ve věku chlapeckém, neboť jest to i pro stát škodlivé! Budiž proto i z této příčiny stav poslíčků telegrafních zrušen.

A u nás! Tito chlapci mají se přijímati, zatím co velký počet lidí starších s rodinami čeká na místo výpomocného sluhy, v němž vidí zajištění své existence. Není to anomálie?

Z toho důvodu táží se podepsaní: Jest pan ministr pošt a telegrafů ochoten, hledě na předchozí odůvodnění, systém telegrafních poslíčků, stanovený věstníkem ministerstva obchodu č. 38 z roku 1914, zrušiti?

V Praze 25. května 1919.

Buříval,

Freiman, Sladký, Holejšovský, Laube Rud., Hrouda, J. Svozil, Kopeček, Dr. Krejčí, St. K. Neumann, Slavíček, Dr. Th. Bartošek, Skorkovský, Tučný, Zeminová, Em. Špatný, Laudová-Štychová, J. Hrizbyl, Netolický, Dr. Heidler.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP