Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1130.

Dotaz

členů Národního shromáždění Dra. Mazance a soudruhů na p. ministra obchodu o ochraně domácí výroby v oboru slaměných klobouků pánských a slaměných i plstěných klobouků dámských a dětských.

Naše domácí tovární výroba slaměných a plstěných klobouků pánských i dámských, která před válkou u nás zapustila mnohoslibné kořeny, byla za války nejen velmi poškozena, nýbrž téměř zničena, protože výhradné právo ku přídělu surovin dostal nově založený Svaz továrníků na klobouky (Hut-Mode-Industrieverband) pod předsednictvím žida Siegfrieda Engla, jenž za války stal se milionářem. Přes všecky reklamace byl příděl surovin českým křesťanským firmám směšně nepatrný (stačil sotva na 1 týden) kdežto, jak pátráním zjištěno, dostaly německé firmy pražské (Weider a Oberwalder) surovin nad svoji spotřebu.

Když po převratu 28. října 1918 utvořil se Svaz českých průmyslníků, ve kterém byla zastoupena i výroba slaměných klobouků, byla požádána pražská obchodní komora, jakož i vývozní a dovozní komise, aby do našich zemí nepřipustila dovoz zboží z Vídně, aby tak mohlo být zpracováno ještě to, co nám za drahé peníze - a pod rukou!bylo prodáno z Vídně, a aby mohly býti zaměstnány pracovní síly, jež se z války vrátily. Ale za nedlouho dostalo se několika zástupcům vídeňských firem pro výrobky tak rozsáhlého povolení k dovozu výrobků z něm. Rakouska do našich zemí, že dnes je vídeňskými židovskými výrobky zaplavena nejen celá Praha, ale i náš venkov, a to opět na úkor výrobců pražských, kteří již nyní surovinu z přátelské ciziny obdrželi a jsou dnes s to, aby požadavkům na ně kladeným při poměrně levnějších cenách vyhověli. Jak mnoho se sem zboží dováží z Vídně, bylo na př. zjištěno dovozní komisí a jejím referentem Drem Knettlem, když na př. jenom ve vzorkovém skladišti zástupce vídeňské židovské firmy Siegfried Orenstein byla objevena spousta sem dopraveného zboží v ceně za 200.000 K.

Zboží nemající větší ceny než 30-35 K prodávají našim obchodníkům a modistkám za 100-130 K. Dokonce jsou německé továrny (na př. Novojičínská na Moravě), které prodávají polotovary do Vídně, odkud pak se sdražením 100-200% se zasílá výrobek hotový do našich zemí.

Podepsaní se proto táží:

Je p. ministr obchodu ochoten se postarati o to, aby

1. obchodní komora, resp. vývozní a dovozní komise nedávala židovsko-německým firmám rakouským dovolení dovážeti k nám uvedené výrobky,

2. co nejdříve a co nejvíce dostalo se našim domácím výrobcům potřebné suroviny z přátelské ciziny, kteří by jednak zpracováním jejím poskytli dobrého zaměstnání našim domácím pracovníkům a výrobky své pak zlevněné dodávati mohli odběratelům?

V Praze dne 28. května 1919.

Dr. Mazanec,

Valoušek, Ing. Pospíšil, Dr. Dolanský, Ševčík, Dr. Stojan, F. Mlčoch, Čapka, J. Rýpar, Zavoral, Dr. Kordač, A. Kaderka, Šamalík, Čuřík, Dr. Novotuý, Šolle, Sedláček, F. Navrátil, F.Šabata, Bezděk, Jílek, Kadlčák.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP