Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1121.

Dotaz

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby a V. Rebše na ministra pošt a telegrafů Jiřího Stříbrného o vyřizování reklamací za náhradu škod ztrátou (úbytkem obsahu nebo poškozením) poštovních zásilek.

Množí se stížnosti, že poštovními úřady jsou velmi liknavě vyřizovány reklamace stran, domáhajících se náhrady za škodu, vzniklou jim ztrátou (neb úbytkem obsahu nebo poškozením) poštovních zásilek, a nejsou nijakou vzácností případy, že stěžovatelé marně čekají také i po několik měsíců na vyřízení podaných reklamací.

Podle §u 27. odst. 2. zákona ze dne 5. listopadu 1837 č. 240 sb. z. s. je poškozený oprávněn, aby uplatnil proti státní pokladně svoje nároky, vzniklé z ručení pošty za předměty k poštovní dopravě odevzdané, řádným pořadem práva.

Avšak §em 219. odst. 2. nařízení ministerstva obchodu ze dne 22. září 1916 č. 317 r. z. jest možno nastoupiti pořad práva toliko tenkráte, když byl porad administrativních instancí v §u 218. a 219 odst. 1. cit. nař. označených vyčerpán. Je tudíž právo strany, §em 27. zákona z roku 1837 žalobou se domáhati splnění svých nároků, illusorní, pakliže státní správa nedá jí odpovědi na reklamaci, neboť postiženému nepřísluší ingerence na správní úřady, aby v dohledné době podanou stížnost vyřídily. Lze pochybovati o právní platnosti §u 219. cit. nař., která odporuje jasným ustanovením zákona z r. 1837, kde právo strany uplatniti své nároky pořadem práva jest naprosto volné. Pouhým ministerským nařízením nemůže tedy býti právní norma zákona činěna závislou na splněni nějaké podmínky, neboť jinak nařízení této zákonné normě deroguje, vybočuje z rámce zákona, k jehož pouhému provedení slouží, a je proto contra legem a nemůže obstáti (čl. 11. stát. zákl. zák. z 21. prosince 1867 č. 145 ř. z.). A tyto pochybnosti o právní platnosti či neúčinnosti tohoto nařízení jeví se i v jurisdikci, neboť v konkretních případech zavdala vylíčená neshoda podnět k diametrálně se rozcházejícím soudním rozhodnutím.

Zejména nyní, kdy ztráty na poštách jsou na denním pořádku, si tedy interessenti právem stěžují jak do liknavosti správních úřadů, jichž se týče, při vyřizování reklamací, tak do neudržitelnosti tohoto právního - lépe řečeno bezprávního - stavu, který má v zápětí možnost jejich újmy majetkové, nehledě ani ke ztrátě času, která je spojena s různými intervencemi, aby stěžovatelé zvěděli, co je s podanou reklamací a v jakém stadiu je řízení o ní.

Lze snad bezpečně spoléhati, že ministerstvo pošt a telegrafů nemá zájmu na tom, aby strany byly vydány různým vadám správního apparátu v pospas, a že naopak mu záleží na tom, aby tento neudržitelný stav byl odstraněn. Bylo by tedy s poukazem na obdobná ustanovení zákonů o náhradě škody za bezdůvodné odsouzení (č. 109 r. z. ex 1916) a o náhradě škody utrpěné vyšetřovací vazbou (č. 318 ex 1916) navrhnouti, aby mimo celkovou revisi poštovního řádu ze dne 22. září 1916 č. 317 ř. z. a uvedení jeho ve shodu s novými poměry byl zejména § 219. cit. nař. doplněn preklusivní lhůtou, během níž jest státní správa povinna reklamující straně dodati vyřízení o podané reklamaci, a po jejímž marném uplynutí jest stěžující si strana oprávněna svoje nároky uplatňovati pořadem práva nehledíc na nevyřízení své reklamace administrativním pořadem instančním.

Podepsaní táží se:

Hodlá ministr pošt a telegrafů ujednati v uvedeném směru nápravu a podati o vy šetření příslušnou zprávu?

V Praze dne 27. května 1919.

Vlad. Hatlák, Vil. Votruba, V. Rebš,

Dr. Herben, Machar, Dr. Mareš, Král, Dr. Schieszl, Dr. Budinský, G. Navrátil, Jaromír Špaček, Mattuš, Dr. Matoušek, Dr. J. Stránský, Dr. Lukavský, Dr. Brabec, Sís, Dr. Fáček, Dr. Syllaba, Dr. B. Němec.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP