Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1119.

Dotaz

členů Národního shromáždění Viléma Votruby, Hatláka, Krále, Sládka, Rebše, Fischera a soudr. k panu ministru vnitra jakožto zástupci ministerského předsedy stran náhrady škody, kterou v protidrahotních demonstracích utrpěli obchodníci a živnostníci, i stran osobní jejich Svobody a bezpečnosti.

Jak známo, rozpoutaly se minulý týden v Praze, Ml. Boleslavi a jinde protidrahotní demonstrace, které zvrhly se ve vytloukání a plenění krámů našich obchodníkův a živnostníků.

K výjevům těm hodným politování mohlo dojíti jen proto, že v Praze hned v počátcích nebylo jim od úřadů bezpečnostních náležitě čeleno. Ani to, co nazývalo se "laciným prodejem", nebylo nic jiného, nežli hrubým poškozováním našeho obchodnictva a živnostnictva. Vláda neukázala tu ani dosti rozhledu, ani dosti energie a dala zakročiti teprve třetí den, kdy rabování krámů nabylo rozměrů velikých a tvářnosti povážlivé. Ale i tu nepostavila se rozhodně na obranu obchodnictva a živnostnictva, což viděti bylo z toho, že k hlídkám vojenským přibrala zástupce dělníků, nikoli však také zástupce obchodníkův a živnostníků.

Příklad Prahy působil nakažlivě na venkov v Čechách i na sousední Moravu. K vytloukání a rabování krámů přidružilo se hrubé porušování osobní svobody, kdy mnoho živnostníkův i bezbranných žen donuceno bylo jíti v průvodu demonstrantů a potupně nésti šibenice, zatím, co praví keťasi zůstali nepovšimnuti. K tomu v Brně způsobena obchodnictvu a živnostnictvu také značná škoda, která posud odhadnuta nebyla.

K těmto povážlivým zjevům mohlo dojíti jen pro nedostatek energie vlády a její přímo lehkomyslné nazírání na to, co se může z demonstrací takových vyvinouti. Nelze pominouti mlčením také projev pana ministra spravedlnosti o svépomoci lidu proti drahotě. Lid se této svépomoci chopil tak, jak si ji představoval.

Demonstracemi těmi ohrožena osobní svoboda a bezpečnost mnoha obchodníkův a živnostníkův a způsobena jim škoda nesmírná, která u mnohého značí i zničení jeho existence.

Podepsaní táží se proto:

1. Co hodlá vláda podniknouti, aby byla zachována osobní svoboda a bezpečnost obchodníkův a živnostníků?

2. Co hodlá vláda učiniti, aby nahrazena byla škoda, způsobená obchodnictvu a živnostnictvu vypleněním krámův i "laciným prodejem " v minulých dnech?

Ježto věc tato jest palčivou otázkou dnešních dnů, žádají podepsaní za brzkou odpověď na tento dotaz.

V Praze dne 27. května 1919.

Vilém Votruba, Hatlák, Král, Sládek, Rebš, Fischer,

Dr. Lukavský, Dr. Matoušek, Dr. Herben, Dr. Fáček, Karel Stanisl. Sokol, Dr. Schieszl, Jaromír Špaček, Dr. Brabec, Machar, Kvapil, Gustav Navrátil, Dr. Malinský, Mattuš, Dr. Syllaba.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP