Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1111.

Dotaz

člena Národního shromáždění Petra Pavlána a soudruhů na pana ministra Vnitra pro nedosažení správní komise V Ratimově.

Jak ve svém dotazu tisk 987 ze dne 13. t. m. zcela správně uvádí páni poslanci Zíka a Lukeš, usnesl se Zemský Národní výbor pro Slezsko, že v každé obci, kde o to požádá jedna z politicky organisovaných stran, zemská vláda slezská rozpustí dotčené obecní zastupitelstvo a nahradí je správní komisí s vládním komisařem v čele po dohodě politických stran.

Je pravda, že návrh pro toto usnesení byl učiněn dělnickými členy tohoto Zemského Národního výboru, avšak rozhodně není pravda, že by ostatní politické strany byly proti tomuto usnesení se ohradily. Ba ani oba dotazovatelé žádného protestu dosud nepodali.

Usnesení toto, s nímž úplně souhlasil přítomný správce zemské vlády slezské p. ministerský rada Šrámek, bylo se zřetelem k důsledkům převratu a zejména k náladě a demokratickému cítění dělnictva tvořícího zdrcující většinu obyvatelstva na Těšínsku a ve většině kraje opavského neodkladnou nutností. Dělnictvo vyloučené starým volebním řádem ze správy v obcích nechtělo dále snášeti vládu různých v době války kompromitovaných činitelů, hlavně takových, kteří jevili až hříšnou nevšímavost k bídě těžce strádajících vrstev a neplnili povinností jím zákony uložených aneb dopustili se hrubých přehmatů aneb zločinných machinací. Zemský Národní výbor pro Slezsko svým postupem nemálo přispěl k tomu, že v celém revíru byl zachován klid a pořádek, jakož i těžení v dolech.

Rozhodně nepravdivé je tvrzení obou panů dotazovatelů, že v obcích kde došlo k rozpuštění obecního zastupitelstva nastal naprostý rozvrat klidných poměrů, ba naopak právě v těchto obcích nastalo naprosté uklidnění obyvatelstva. Mezi obcemi, kde mělo dojít k rozpuštění zastupitelstva byla také obec ratimovská. Zemská vláda dle návrhu Zemského Národního výboru vydala rozhodnutí o rozpuštění tohoto zastupitelstva, avšak ministerstvo vnitra rozhodnutí toto zrušilo.

Starosta ratimovský dopustil se jednak nepoctivosti při rozdělování vyživovacích příspěvků, překročil nařízení o maximálních cenách, je ve vyšetřování pro urážku vlády Československé republiky. Svým jednáním přivodil vůči sobě krajní nedůvěru občanstva a jenom proto bylo doporučeno obecní zastupitelstvo rozpustiti a dosaditi správní komisi.

Je nepochopitelno, že ministerstvo aniž by se o skutečném stavu věci informovalo, a aniž by poskytlo Zemské vládě a Zemskému Národnímu výboru možnost vyložiti a odůvodniti svůj postup zřízení správní komise v Ratimově zastavilo.

Způsobem takovým podkopává se vážnost úřadů a instituce, jíž je jistě v nynější době více než jindy zapotřebí.

Podepsaní táži se proto pana ministra vnitra:

Je pan ministr ochoten sděliti z jakých důvodů, z jakých příčin a na základě jakého zákonného postupu bylo zrušeno usneseni zemské vlády v Opavě?

V Praze dne 27. května 1919.

Petr Pavlán,

Cingr, Dědic, Hrdlička, Hvizdák, Andrej Kubál, Biňovec, Aust, Nádvorník, Charvát, Šáda, Rouček, F. Svoboda, Stivín, V. Němeček, J. Marek, Felix Časný, Hampl, Svěcený, Hummelhans, Brožík, Filipínský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP