Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1106.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu na dotaz clena Národního shromáždění Dra. Hnídka a soudruhů (č. tisku 684) o rekvisicích v okresu chrudimském.

Při společné schůzi výkupních komisarů, jednatelův obecních obilních sběren a zástupců zemědělců bylo ve smyslu nařízení ministerstva pro zásobování lidu obilním referentem okresní správy politické v Chrudimi kladeno výkupním komisím na srdce, aby postupovaly pří rekvisicích přísně, ale s plným taktem a jmenovitě, aby případné ostřejší slovní kritiky se strany zemědělců shovívavě přezíraly a spíše domluvou a mírným výkladem o nutnosti bezpodmínečného odvedení přebytečné sklizně ku příznivému výsledku výkupu přispívaly. Výslovně bylo připomínáno, že osiva nutno šetřiti a jen tam, kde by činěn byl neodůvodněný odpor, anebo bylo zjištěno, že zemědělec úmyslně dodávce nedostál, bylo nařízeno nucené odebrání zásob a zajištění osevu u starosty nebo komisionáře.

V případě interpelovaného výkupního komisaře, inspektora V. Křečana, nelze shledávati nijaký přehmat proti daným ustanovením, poněvadž ani tazatelé neuvádějí konkretní data, kde se rekvirovalo též osivo, ani okresní správě politické v Chrudimi nejsou známy žádné případy takového druhu. Pokud se týče případu rekvisice u Fr. Zachariášové, které se dotaz týká, bylo zjištěno, že se tato při výkupu nechovala tak, jak bylo žádoucno a že její chování, resp. chování jejího syna, který před příchodem komise odnášel pytel obilí, dalo příčinu k domněnce, že chce obilí zatajovat a mařiti dodávku Po zjištění pravého stavu věci bylo Zachariášové v několika dnech obilí k osevu a k výživě potřebné vráceno, a vykoupen jen přebytek 200 kg chlebovin.

Ohledně vymáhání brambor sadbových se připomíná, že rovněž bylo nařízeno, že sadby dlužno bezpodmínečně šetřiti. Poněvadž neúroda brambor letos byla nepoměrně ještě horší, než u obilí, je přirozeno, že ve většině bylo v prvé řadě na to poukazováno, že po rekvisici nezbude na sadbu. Ale úmyslně, nebo bezohledně, nebylo nikde postupováno.Jmenovitě není pravdou, že by se brambory komisionárem Bendlem rekvirovaly se slibem, že budou místo nich dodány k sázení za 50 K za 100 kg. Pravdou je, že týž komisionář za jistil si u Svazu pěstitelů zemáků v Něm Brodě asi 3 - 4 vagony brambor a tyto nabídl obcím svého rayonu dle ceny, jaká mu byla v oběžníku došlém od Svazu udána.

V Praze 19. května 1919.

Ministr pro zásobování lidu:

Dr. Boh. Vrbenský v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP