Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1103.

Odpověď

ministra vnitra na dotaz členů Národního shromáždění St. K. Neumanna, Pika a soudruhů (číslo tisku 875) o věci spisovatele Hugona Sonnenscheina.

Hugo Sonnenschein byl ve Znojmě na cestě z Vídně do československé republiky v sobotu dne 12. dubna zadržán, protože bylo úřadům oznámeno, že zamýšlí potajmu vnésti na území československé republiky agitační materiál, namířený proti integritě státní. Jeho zavazadla, mezi kterými byl též nabitý revolver a nechutná karikatura p. presidenta Dra Masaryka, byla podrobena důkladné prohlídce. Mezi tím byl ponechán Sonnenschein ve vazbě. Není však pravda, že mu nebyla ve vazbě poskytnuta strava; mohl si opatřiti, co mu bylo libo. Procházka po městě, které se dožadoval, mu ovšem nemohla být povolena.

Po svém zatčení sepsal Sonnenschein dva telegramy, a to jeden adresovaný na "Národní shromáždění k rukám presidenta Františka Tomáška" a druhý pod adresou "Mařenka Sonnenscheinová, Kolín n. L.". Že by Sonnenschein byl chtěl odeslati ještě telegram třetí ("jednomu poslanci"), nemohlo býti zjištěno.

Shora zmíněné dva telegramy odevzdal Sonnenschein policejní exposituře ve Znojmě na nádraží, ta však je poštovní dopravě nedodala v mylném mínění, že je k tomu oprávněna podle §u 187. tr. ř.

Pro toto nesprávné jednání byl dotčený zřízenec volán k zodpovědnosti.

Zároveň bylo učiněno opatření, aby se příště podobné poklesky nepřihodily.

Věci Sonnenscheinovi odňaté byly mu vydány v Kolíně dne 17. dubna 1919. Zadržena byla pouze svrchu řečená karikatura pana presidenta republiky.

Zadržení a vazba Sonnenscheina byly podle litery zákonných předpisů odůvodněny; přes to neváhám přiznati, že pokládám celou záležitost za nemilý přehmat z přílišné horlivosti úřadů v této věci činných vyplývající, protože by se bylo dalo podezření, proti Sonnenscheinovi vzniklé, vyšetřiti i jiným, pro jmenovaného méně citlivým a méně nepříjemným, zejména ale rychlejším způsobem.

Byla učiněna opatření, aby se podobné politováníhodné případy neopakovaly.

V Praze 20. května 1919.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP