Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1092.

Zpráva

právního výboru o vládním návrhu zákona o zabírání budov neb jejich částí pro účely veřejné (tisk č. 908).

Právní výbor jednaje ve své schůzi dne 20. května 1919 a pak ve společné schůzi s výborem sociálně politickým dne 21. května 1919 o vládním návrhu zákona o zabírání budov nemohl jinak, než připojit se v základných zásadách k navrhované osnově a to ze správných a obsažných důvodů vládních. Proto přijal právní výbor v podstatě navrhovanou osnovu změniv ji v těchto jednotlivostech:

V §u 3. vyloučil výbor poslední větu, nechtěje brát stížnosti účinek odkládací. Důvody vládní osnovy vylučují proto odkládací účinek stížnosti, že by zabrání mohlo být oddalováno třeba z nicotných důvodů na úkor zájmů veřejných. Právní výbor byl toho náhledu, že stížnost neoddálí značně zabrání, ježto ministerstvo veřejných prací, které bude v celé věci vždy podrobně informováno, může rozhodnouti o stížnosti ihned. Ku zrychlení věci zkrátil výbor lhůty ke stížnosti ze 14 na 8 dní.

Dodatky v §u 4. za odstavcem III. přidány byly jednak k zachování souvislosti s předpisy stavebního řádu, jednak proto, aby v zabraných budovách byly chráněny umělecké a historické památky.

V posledním odstavci přidal právní výbor dodatek, dle něhož určení útrat řízení zabíracího děje se dle zásad civilního řádu soudního a stanovil zároveň, že soud určuje v jakém poměru mají býti útraty děleny. Právní výbor chtěl prvním dodatkem vyloučit naprostou libovůli soudce a druhým dodatkem doplnit neúplné znění posledního odstavce.

Konečné v §u 10. stanovil právní výbor, že zabráním zruší se dosavadní smlouvy jen pokud byly státní správou uzavřené, ostatní nájemné smlouvy pozbývají platnosti již po dobu zabrání aniž se tím prodlužuje původní doba smluvní.

Důvody vládní připojené k §u 10. hodí se právě jen na smlouvy státem uzavřené. Při ostatních smlouvách hájil právní výbor vzájemné závazky stran soukromoprávně uzavřené, přerušiv jich působnost jen po dobu zabrání. Uznal, že to účelu zákona postačí, proto nezasahal dále do soukromoprávní smluvní sféry stran.

Ostatní změny jsou rázu pouze stilistického.

Právní výbor odvolávaje se na důvody vládní a na důvody shora uvedené odporučuje Národnímu shromáždění, aby tomuto zákonu dalo ústavní schválení.

V Praze 22. května 1919.

Místopředseda:
Zpravodaj:
Dr. Witt v. r.
Dr. Matoušek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP