Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1090.

Zpráva

státně zřízeneckého výboru o vládním návrhu zákona (tisk 910) o zařadění cestmistrů, poříčních atd. do úřednických tříd hodnostních a platových.

Státně zřízenecký výbor jednal původně na základě návrhu Dra Matouška a Dra Lukavského o zařadění nižšího výkonného personálu státní stavební služby do XI. - IX. hodnostní třídy. Poněvadž státní správa prohlásila, že má připravený vlastní návrh v té věci, odložil státně zřízenecký výbor jednání o věci až dojde návrh vládní. Vládní návrh zhoršuje návrh Dra Matouška v tom, že zařazuje personál stavební služby pouze do skupiny E, tedy do třídy XI. - X., kdežto návrh Matouškův žádal pro tento personál skupinu C, zlepšuje však návrh v tom směru, že rozšiřuje platnost návrhu na všechny stavební empiriky. Státně zřízenecký výbor připojil se k návrhu vládnímu z důvodů ve vládním návrhu uvedených. Výbor připojuje se k těmto důvodům a navrhuje, aby Národní shromáždění této osnově dalo ústavní schválení.

V Praze 22. května 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
G. Navrátil v. r.
Dr. Matoušek v. r.

Zákon

ze dne........................................................ 1919

o zařadění cestmistrů, poříčních, přístavních, nadjezných, jezných, podjezných, asistentů poříční správy I. třídy, asistentů poříční správy II. třídy, plavidelníků, podplavidelníků, mostních a řídičů silničních parních válců do úřednických tříd hodnostních a platových.

Podle usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

§ 1.

Cestmistrům, poříčním, přístavním, nadjezným, jezným, podjezdným, asistentům poříční správy I. třídy, asistentům pořiční správy lI. třídy, plavidelníkům, podplavidelníkům, mostním a řidičům silničních parních válců, na něž se vztahuje služební pragmatika (zákon ze dne 25. ledna 1914, č. 15., pokud se týče č. 16. z. ř) přiznává se charakter veřejných úředníků státu československého a zařaďují se do tříd hodnostních podle skupiny E.

§ 2.

Státní zřízenci, vyjmenovaní v § 1., kteří byli přijati podle platných ustanovení do kategorie sluhů a vykonali po roce určené zkoušky podúřednické pro příslušný obor služby s dobrým prospěchem, zařaďují se po nejméně 15 leté době služební, do které se vpočítávají též léta ztrávená při vojsku, jakož i v provisorní státní službě, do prvé stupnice platové XI. hodnostní třídy.

§ 3.

Zřízenci, kteří neslouží po dobu v § 2. vyznačenou, zůstávají v hodnosti podúřednické potud, pokud nedosáhnou služební doby, stanovené v §u předchozím. V podúřednické hodnosti postupují podle dosavadní platové stupnice, pro podúředníky stanovené.

§ 4.

Pro přechodní dobu upravují se požitky státních zřízenců, jichž zákon tento se týká, tím způsobem, že se tito zřízenci zařadí do platové stupnice hodnostní třídy úřednické, která odpovídá jejich dosavadním požitkům s odečtením veškerých vedlejších příjmů, jako: cestovní paušál, zvláštní přídavky a podobné, jež pokládati sluší za odměnu za stravné a jež jsou spojeny s výkonem služby jim přidělené.

§ 5.

Veškerá nařízení bývalých rakouských ministerstev, vztahující se k poměrům zařadění státních zřízenců v § 1. vyjmenovaných, kteří při vydání tohoto zákona jsou ve službách státu, zůstávají v účinnosti.

V ostatním platí dosavadní pravidla a nařízení pro státní úřednictvo podle služební pragmatiky ze dne 25. ledna 1914, č. 15. z. ř.

§ 6.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 7.

Provésti zákon ukládá se ministru veřejných prací v dohodě s ministrem financí a ministrem vnitra.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP