Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1088.

Dotaz

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby, A. Sládka, B. Fischera a soudruhů na ministra pro zásobování lidu a ministra vnitra ve věci přednostního zásobování.

Zásobovací politika bývalého Rakouska byla výhradně vedena směrem zabezpečiti ze stávajících zásob především určitou vrstvu obyvatelstva: dělnictvo zaměstnané v průmyslových podnicích, nalézajících se pod vojenským dozorem, bez zřetele na to, že ostatní obyvatelstvo má tytéž potřeby, jako v otázce zásobovací zvýhodněné dělnictvo. Vláda vedle toho podporovala zvláštními vysokými subvencemi zakládání konsumních spolků, kterým poskytnuty rovněž výhody přednostního zásobování. Důsledek toho byl, že od legitimního obchodnictva rychle odlučovalo se zákaznictvo, jak dělnické, tak i nedělnické, poněvadž veškerým členům konsumních spolků dělnických i spotřebitelským organisacím jiných stavů poskytovány byly zásobovací výhody, kterých legitimní obchodnictvo bohužel poskytovati nemohlo, ježto odkázáno bylo pouze na zboží přidělené obecními aprovisacemi.

A tento pro obchodnictvo a zákaznictvo, u obchodnictva zůstavší, nemožný stav trvá do dnešního dne. Bylo-li přednostní zásobování na př. potravinářského svazu brněnského a konsumních spolků velmi tísnivé pro obchodnictvo za posledního roku trvání Rakouska, stalo se za dobu naší republiky pro obchodnictvo krajně hrozivým, ano až katastrofálním, poněvadž ministerstvo pro zásobování lidu systém přednostního zásobování s největším úsilím podporovalo.

Tento směr měl a má v důsledku jen ničení obchodnictva a poškozování zákaznictva, zůstavšího u obchodnictva při odběru potravin.

Veškeré potraviny přidělují se především potravinářskému Svazu v Brně a prostřednictvím jeho, nebo jiných organisací konsumním spolkům. Potravinářský svaz brněnský a konsumní spolky po celou dobu dostávaly téměř výhradně cukr rafinovaný, hlavně kostky a homole, kdežto obchodnictvu, na příklad brněnskému, byl důsledně přidělován pouze méně cenný cukr krystalový. Cukr byl na př. v Brně potravinářskému svazu přidělován předem, kdežto obchodnictvo dostávalo cukr dodatečně, koncem měsíce. Mouku Potravinářský Svaz brněnský dostával pravidelně, pro mletí obilí vyhrazeny byly Potravinářskému Svazu určité mlýny, při nichž byla i Svazová kontrola pro jakost mletí, placená z části z prostředků státních (na př. Obilním ústavem), kdežto obchodnictvu brněnskému mouka byla přidělována nepravidelně, dodatečně a v horší jakosti. Zvěřina, byla-li do Brna přidělena, podobně i ryby, přikazovaly se jen Svazu a jeho prostřednictvím konsumním spolkům, kdežto ostatnímu obyvatelstvu, nenalézajícímu se ve spotřebitelských nákupních organisacích, nedostalo se z toho ničeho. Tuky americké přikazují se především Svazu, podobně i čerstvé maso, pokud bylo do Brna přiděleno. Zrnková káva přikázána byla především Potravinářskému Svazu, kdežto obchodnictvu brněnskému nebyla dána vůbec do prodeje, a proto veliká část brněnského obyvatelstva zrnkovou kávu vůbec nedostala.

Není proto divu, že od obchodnictva, kde jsou potravní spolky, houfně se odlučovalo zákaznictvo a stávalo se a stává členy těchto spolků, které v důsledku dosavadního přednostního zásobování poskytovati mohou určité výhody.

Jsou fakta, že v konsumních spolcích mouku, cukr, kávu, sádlo dávali ve větším množství, nežli bylo určeno, poněvadž konsumní spolky v důsledku fingovaného členstva dostávají větší příděl zboží, nežli jim náleží, a mohou proto členstvo dvakráte i třikráte zbožím podělovati. A mimo to nalézají se ve skladištích Potravinářského Svazu brněnského velké zásoby, na př. mouky, což prý tvoří t. zv. železnou reservu Svazu.

Systém tento, vydatně ministerstvem pro zásobování podporovaný, nespravedlivě třídí veškeré obyvatelstvo na dvě skupiny zásobovací: na skupinu, kterou tvoří členstvo Potravinářského Svazu a konsumních spolků a které mělo přednostní zásobování, a na skupinu ostatního obyvatelstva, které přednostním zásobováním prvé skupiny bylo velmi těžce v nejhorších dobách a nejtísnivějších zásobovacích poměrech poškozováno a přímo trestáno za to, že členem konsumních spolků se nestalo.

Systém tento poškozoval a poškozuje obchodnictvo. Vláda však má pracovati k zvelebení středních stavů a nikoli pracovati k tomu, aby tak důležitá složka, jako jest obchodnictvo, byla ničena.

Systém přednostního zásobování musí býti konečně odstraněn.

Podepsaní se táží pana ministra pro zásobování obyvatelstva a p. ministra vnitra:

1. Jest ochoten za účasti ostatní vlády konečně odstraniti přednostní zásobování a zásobovati veškeré obyvatelstvo republiky jednotně, t. j. stejným zbožím ve stejnou dobu a za stejné ceny při stejné jakosti zboží?

2. Jsou ochotni provésti řádnou a bezpodmínečně zostřenou kontrolu členstva konsumních spolkův a Potravinářského Svazu srovnáním počtu členstva těchto spolků s obyvatelstvem-zákaznictvem obchodnictva a počtem obyvatelstva obce, aby se zjistilo, o kolik přiděluje se konsumním spolkům více zboží, nežli jim dle počtu skutečných členů náleží?

3. Jsou ochotni provésti zostřenou revisi potravinářského Svazu v Brně ke zjištění zásob zboží a zjištění, jakým způsobem bylo použito čistého zisku Svazu?

V Praze dne 22. května 1919.

Vladimír Hatlák, Vil. Votruba, A. Sládek, B. Fischer,

Dr. Lukavský, Machar, Jan Nohel, Dr. Mareš, Dr. Jar. Brabec, Dr. Fáček, Heinrich, Dr. Schieszl, Al. Jirásek, Dr. Jar. Stránský, Dr. B. Němec, Dr. Budínský, K. St. Sokol, B. Král, Viková-Kunětická, Dr. Hajn, Ing. Bečka, Dr. Weyr, Dr. Engliš.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP