Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1072.

Návrh

členů Národního shromáždění Al. Tučného, Laubeho, Holejšovského, Hrizbyla a spol. stran lichvy s potravinami a nereálního obchodu vůbec.

Ze všech míst česko-slovenské republiky doléhá k nám zoufalé volání o ochranu proti nenapravitelným lichvářům, kteří jdouce slepě za bludičkou mamonu, nevidí, že republiku vrhají do hrozného nebezpečí vnitřních rozvratů anebo aspoň nedozírných škod hospodářských. Všechna dosavadní opatření vlády i Nár. shromáždění nejeví na tendenci ziskuchtivých zprostředkovatelů žádného účinku a lichva stále bují, ohrožujíc existenci milionů rodin a dráždíc chudé vrstvy ke krajním prostředkům obrany.

V posledních dnech jeví se mezi dělnictvem více než vážné hnutí vlastními prostředky chrániti se proti dalšímu zločinnému vykořisťování a prvním prostředkem má býti zastavení práce v nejdůležitějších odvětvích našeho průmyslu. A toto zastavení práce má potrvati tak dlouho, pokud ochranné prostředky nebudou jeviti pronikavého účinku. A nikdo nemůže bezpečně zaručiti, že by v zoufalé situaci nesáhlo dělnictvo i k prostředkům dalším, celé společnosti naší daleko nepříjemnějším a hospodářské i politické škody jen stupňujícím. Za této nejvážnější situace ve chvíli rozhodné k uvarování důsledků, jež by propuknutí nevole širokých vrstev lidových mělo v zápětí, navrhují podepsaní:

1. Obchod s potravinami buď vzat z rukou soukromníků, ovládaných přepjatou ziskuchtivostí.

2. Velké dovozy potravin z ciziny buďtež řízeny vládou samou a nebuďte připuštěni soukromí zprostředkovatelé a překupníci k nijaké účastina nich.

3. Ve velkoobchodech buď provedena kontrola i soupis pohotových zásob potravinových i oděvních.

4. Ceny potravin buďte nařízeními příslušných ministerstev upraveny v poměru k hodnotě peněz.

5. Hospodářské rady buďtež nadány také mocí výkonnou.

6. Proti lichvářům buď použito účinnějších trestných prostředků, nežli jsou pokuty a žalářování, oni buďtež veřejně pranýřováni a zbavením živností i citelnými tresty buďte odstrašováni od dalšího pokračování ve zhoubné činnosti. Po stránce formální navrhujeme, aby návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému s lhůtou 8 dnů, aby jej projednal.

V Praze dne 21. května 1919.

Al. Tučný, Laube, Holejšovský, Hrizbyl.

Zeminová, Slavíček, St. K. Neumann, Hrouda, Sladký, Landová-Štychová. Al. Konečný, Dr. Klouda, Dr. Bartošek, Freiman, Skorkovský, Maxa, J. Svozil, Dr. Veselý, Kopeček, Špatný, František Buříval, Dr. Krejčí František.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP