Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1065.

Dotaz

člena Národního shromáždění Antonína Nováka a soudruhů na pana ministra Národní obrany, jakým způsobem provádí se demobilisace koní.

Podle ustanovení zákonných, ročník 1918, č. 56. ze dne 6. prosince 1918, je přesně stanoveno, jakým způsobem při půjčování a prodeji koní má býti pokračováno. Napřed nutno poznamenati, že toto ustanovení zákona neodpovídá potřebě dnešní doby, jelikož bylo vydáno v době, kdy čekalo se, že značné transporty koní z bojiště budou k nám dopraveny. Předpoklad ten ovšem skutkem se nestal, naopak objevil se citelný nedostatek koňstva, což zvláště jasné bylo v prosinci 1918, kdy 11. pluk šel na místo svého určení bez potřebných koní, které dodatečně za ním byly poslány. Zdá se, že v době pozdější prakse, která nastala, není ve všem korektní, naopak vzbuzuje silně opodstatněné zdání, že vlivy stranické, možno snad říci ještě více, značně tu působí. Podepsaný žádá, by provedeno bylo náležité šetření, jakým způsobem je možno, že pan Emil Plešinger z Čestína mohl koupiti dva erární koně, jednoho za 550 kor., druhého za 650 kor., když tento pár koní podle odhadu znalce má dnes cenu nejméně 15.000 kor., jelikož jde o koně zvláště vybrané, tedy ne o tak zvané brakované. Jmenovaný pán je bratrem podplukovníka pana Plešingra, který t. č. je ještě ve službách republiky. Zaslouží také pozornosti, ze pan Mika, povozník na Pankráci, koupil dva těžké, tažné koně za pouhých 1.600 kor., ačkoli skutečná cena podle odhadu znalce je nejméně 6.000 kor. Bude také nutno zjistiti, komu a za jakou cenu byly prodány koně na okres kolínský a uhlířsko-janovický. Vzhledem k té okolnosti, že jeví se dnes naprostý nedostatek koňstva, a že je nutno za drahé peníze koně kupovati, tím více zaráží, že koně erární některým soukromníkům, kteří náhodou mají spojení s různými vlivnými činiteli, za peníz tak nepatrný mohou býti prodávány.

Zároveň budiž z jištěno, kdo vlastně užívá erárních koní, které jsou ve stájích "Na Panenské" a kde podle zjištěných případů mnozí soukromníci pro svoji zábavu těchto koní užívali. Vzhledem ke změněným poměrům, jaké nastaly ode dne, kdy zákon byl vydán jeví se především nutná potřeba změny zákonných ustanovení, dále potřeba přesné kontroly, kteráž ovšem nesmí býti prováděna tím způsobem, jako se stalo při prvé revisi nepořádků v pardubické nemocnici. Podepsaní zvláště kladou důraz na to, aby při prodeji erárních koní především se hledělo na malé zemědělce, legionáře a válečné poškozence. Dnes děje se pravý opak; vojenské koně dostávají v převážné většině ti, kteří mohli se vykázati nějakými styky s činiteli rozhodujícími o prodeji a zapůjčení vojenských koní. Na straně druhé vojenský erár tímto způsobem je zkracován o částky do set tisíců jdoucí. Podepsaní žádají, aby byly vyšetřeny tyto žaloby a zjednána náprava.

V Praze 21. května 1919.

Antonín Novák,

Benda, Kříž, Hvizdák, Kolaříková, Cingr, F. Svoboda, K. Dědic, J. Marek, Aust, Časný, Rud. Mlčoch, Filipínský, Šáda, Dr. Witt, Pavlán, Charvát, Jaroš, Biňovec, Skurský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP