Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1050.

Zpráva

finančního výboru o vlád ním návrhu zákona (tisk. č. 963.) o poplatku z cizozemských cenných papírů, jakož i z obchodování cizozemskými právními subjekty.

Utvořením česko-slovenského státu nastal mezi naší republikou a celým územím bývalého Rakousko-Uherska nový poměr, ze kterého vyplývá potřeba změny celé řady nynějších zákonů. Tím, že toto území bývalé monarchie stalo se vůči naší republice cizinou, dlužno též pozměniti resp. doplniti zákony z r. 1889 č. 32 ř. z. a zákon z r. 1892 č. 171 ř. z.

Rakouský zákon ze dne 28./3. 1889 a uherský zákon ze dne 21./4. 1889 týká se závěry losů. Zahraniční losy obíhající v oblasti bývalého Rakousko-Uherska byly podle tohoto zákona svého času okolkovány a dovoz nových losů byl zapověděn. Dodatečné okolkování nebylo již dovoleno a výjimka učiněna jen u tureckých losů, které po falešném kolkování byly zvláštní komisí finančního ministerstva opatřeny novým červeným razítkem. Změna tohoto zákona děje se zvláštní osnovou.

Zákon ze dne 18. září 1892 tykal se okolkování cizozemských papírů do území bývalého Rakousko-Uherska dovezených a dále v § 5. a.6. stanoven byl poplatek za dovolení ku provozování obchodů v tuzemsku filiálkám cizozemských akciových společností a společnostem s obmezeným ručením (neb osobám uvedeným v § 6. zák. 1892). Týž zákon týkal se dále poplatků za znamenání papírů cizozemských společností na burse.

Pokud se týče okolkování zahraničních papírů, bude nyní nahrazeno evidenčním poplatkem 1/2 %ním podle vl. nař. ze dne 12. března 1919 č. 126 sb. z. a n.

Cenné papíry, neoznačené již nyní podle tohoto vládního nařízeni bude nutno při přenesení do tuzemska označiti podle téhož nařízení, aneb (až by nařízení toto bylo zrušeno) podle zákona z r. 1892 a doplniti poplatek podle stupnice III.

Co se týče poplatku za obchodování na území naší republiky tuzemskými filiálkami cizozemských akciových společností, společnostmi s obm. r. (neb osobami, uvedenými v § 6. zák. 1892) jakož i poplatku za znamenání papírů cizozemských společností na pražské burse, bude se odváděti podle stupnice lI. z celé části jistiny k obchodování v tuzemsku určené.

Tomuto poplatku budou podléhati zejména společnosti bývalého Rakousko- Uherska svými tuzemskými filiálkami, při čemž dlužno počítati, že podobný poplatek stihne i naše filiálky v cizině.

Pro ty společnosti, které mezi tím již byly připuštěny k obchodování v tuzemsku bez zapravení poplatku stanoví § 3. povinnost ku přihlášce, na níž pak ministerstvo financí příslušný poplatek vyměří.

Zvýšiti tento poplatek finanční výbor nedoporučuje.

Finanční výbor navrhuje:

Národní shromáždění, račiž uděliti přiložené osnově zákona ve znění přijatém finančním výborem ústavní sankci.

V Praze dne 20. května 1919.

Předseda:
Referent:
Dr. Horáček v. r.
R. Pilát v. r.


Zákon

ze dne...... 1919,

poplatku cizozemských cenných papírů, jakož i obchodování s cizozemskými právními subjekty.

§ 1.

Platnost zákona ze dne 18. září 1892. č. 171 ř. z. s vynětím §u 4. odst.2. §u 10., a odstavce 1., §u 12. rozšiřuje se na všechny cenné papíry, uvedené v §u 1. téhož zákona, vydané mimo obvod republiky česko-slovenské, pokud se týče na všechny právní subjekty, vyznačené v §u 5. a 6. téhož zákona, mající sídlo mimo území česko-slovenského státu.

Obdobně platí též ustanovení §u 120. zák. ze dne 6. března 1906, č. 56 ř. z. pro společnosti s ručením obmezeným, mající sídlo mimo obvod republiky československé.

Na dluhopisy válečných půjček rakouských a uherských se zákon tento nevztahuje.

§ 2.

Poplatku dle §u 2. zák. ze dne 18. září 1892 č. 171 ř. z. nepodléhají cenné papíry, které již dle téhož zákona byly okolkovány, rovněž ne takové, které byly za 1/2%ový evidenční poplatek označeny při pravidelném soupisu, provedeném podle §u 5. vlád. nař. ze dne 12. března 1919 č. 126. sb. z. a n.

Při cizozemských cenných papírech, označených dodatečně podle §u 10. vlád. nař. ze dne 12. března 1919. č. 126. sb. z. a n., včítá se evidenční poplatek, připadající dle tohoto nařízení, do poplatku dle stup. lIl. připadajícího podle §u 2. zák. ze dne 18. září 1892 č. 171 ř. z. Doplněk tento možno zapraviti tím způsobe-m, jako 1/2 %ový poplatek evidenční.

§ 3.

Právní subjekty, které dle tohoto zákona podléhají poplatku, stanovenému v §u 5. nebo 6. zák. ze dne 18. září 1892 č. 174 ř. z., pokud se týče podle §u 120. zák. ze dne 6. března 1906 č 58 ř. z., a povinnosti té dosud nesplnily, jsou povinny přihlásiti se k zaplacení příslušného poplatku do 30 dnů po vyhlášení tohoto zákona nekolkovaným podáním u ministerstva financí. V podání tom uvésti třeba částku poplatnou podle §u 5. nebo 6. zák. ze dne 18. září 1892 č. 191 ř. z.

Opomenou-li tak učiniti, propadají pokutě podle §u 11. téhož zákona.

U právních subjektů, majících své sídlo na území bývalého státu Rakouskouherského, ale mimo obvod republiky československé, které obchodují na území této republiky na základě starých ustanovení, nahrazuje žádost za připuštění k obchodování (záznam na burse), podaná ve 30tidenní lhůtě po vyhlášení tohoto zákona, přihlášku k zaplacení poplatku. Byla-li žádost tato zamítnuta, určí finanční ministr částku, kterou vzhledem na dobu skutečného obchodování po prohlášení republiky československé dlužno podrobiti poplatku.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provésti jej se ukládá ministru financí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP