Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1048.

Zpráva

výboru státně zřízeneckého o návrhu členů Národního shromáždění dra Frant. Lukavského, dra J. Matouška a soudr.(č. t. 255) na započítání služebních let soudních kancelářských úředníků se středoškolským vzděláním přijatých do prakse r. 1898.

Zavedením civilního soudního řádu (zákon ze dne 1. srpna č. 113 ř. z.) provedena podle nařízení ministerského ze dne 5. května 1897 č. 112 ř. z. nová úprava služby soudních kanceláří. Do roku 1898 byli do soudních kanceláří přijímáni pouze déle sloužící poddůstojníci. Roku 1898 zřízena nařízením ministerstva spravedlnosti ze dne 18. července 1897 č. 170. ř. z. nová kategorie úřednických čekatelů (kancelářských praktikantů, §§ 22. až 32. cit. nařízení). Tímto nařízením umožněn absolventům středoškolským vstup do kancelářské soudní prakse. Prakse bezplatná trvala rok. Po odbyté praksi nebylo však těmto praktikantům nic zaručeno, mohli nanejvýše se svolením vrchního zemského soudu setrvati v bezplatné praksi dále.

Úřední noviny, soudní úřady poukazovaly uchazečům na pěkné vyhlídky, jež jim v tomto povolání kynou, a tak se stalo, že r. 1898 bylo přijato přes 150 absolventů středoškolských, mezi nimiž byli mnozí právníci, filosofové, medikové a j. Vykonali l. a II. ustanovenou zkoušku kancelářskou 1 zkoušku listovní. Již z ustanovení pro II. zkoušku kancelářskou byla patrná vůle zákonodárcova, aby za úředníky řídící neboli přednosty kanceláří soudních byli ustanovováni úředníci s vyšším vzděláním.

Avšak pro neomezený počet praktikantů systemizováno bylo nařízením ministerstva spravedlnosti ze dne 18. července 1897 č. 170 ř. z. pouze 10 míst kancelářských asistentů v XI. hodn. třídě v Čechách a 5 míst na Moravě a ve Slezsku. Tento nepatrný počet po mnohých a mnohých různých intervencích rozmnožen v Čechách r. 1913 o 15 míst, r. 1918 o 10 míst, takže nyní jest 35 míst asistentských. Úředníci tito zařazení ve služební pragmatice do skupiny C.

Postup praktikantů, pak oficiantů na místa asistentská byl velmi různý, dál se podle toho, jak které místo bylo volné. Někteří praktikanti, aby se uživili, přijali zatím místa oficiantů u soudů a čekali na své jmenování asistenty. Je jistě v celé státní správě ojedinělým zjevem, že praktikanti-oficianti-maturanti s druhou zkouškou kancelářskou musili čekati 10-21 let, než se stali asistenty. Podle služební pragmatiky nemají kancelářští soudní praktikanti karakteru státních úředníků a také doba praktikantská se jim do postupu nezapočítává.

Čeští soudní kancelářští praktikanti trpěli však nespravedlivě též známým dvojím loktem rakouských vlád. Když byla místa asistentská systemizována a vypsána, byla udělována Němcům nebo bývalým důstojníkům, certifikatistům a pod. Byli jmenováni asistenty lidé, kteří nebyli praktikanty, kteří měli mnohem kratší dobu služební, anebo kteří často, když místo bylo rozepsáno, konali ustanovené zkoušky. Byli jmenováni němečtí uchazeči 19, 20tiletí, a Češi až 40tiletí s dlouholetou službou, se zkouškami dávno vykonanými opomíjeni. Často se stávalo, že když nebylo zkoušených Němců, byly žádosti vráceny.

Postup kancelářských asistentů jest ten, že po šestileté službě v hodn. třídě XI. přicházejí do třídy X. a stávají se přednosty kanceláří, po šestileté službě v této třídě postupují do třídy IX. a stávají se vrchními přednosty kanceláří, po sedmileté službě další postoupí do hodnostní třídy VIII.

Služba kancelářských přednostů, jest vymezena jednacím řádem soudním. Řídící úředníci dozírají nad veškerou službou kancelářskou, vedou rozsáhlou agendu peněžní jako zálohy na řízení trestní, knihu pokladní, trestní deposita, účet správy, správu budovy, chekové řízení, upravují poplatky svědecké, znalecké, sestavují výkazy statistické atd. Řídící úředníci, pokud jsou v Praze ustanovení působí jako zkušební komisaři při zkouškách kancelářských u vrchního zemského soudu , řídí kursy kancelářských čekatelů a p. Za tyto funkce honorováni nejsou, V Praze u exekučního soudu jsou pověřeni důležitými úkony exekučními. Konají odhady, sekvestrace a j.

Vinou bývalých rakouských vlád se stalo, že dnes není ani jediného kancelářského praktikanta u soudů a není tu tedy dorostu ze středoškolské inteligence pro místa řídících úředníků soudních.

Z českých středoškolských čekatelů kancelářské služby soudní přijatých r. 1898 jest dnes několik jen v hodn. třídě VIII., někteří ve třídě IX., jiní v X. někteří teprve v nedávné době byli jmenováni do hodn. třídy XI.

Jest zajisté spravedlivé vůči této důležité kategorii soudního úřednictva odčiniti bezpráví, jež bylo na ní pácháno bývalými rakouskými vládami nejen z motivů úsporně byrokratických, nýbrž i národnostních. Od českých poslanců v bývalém rakouském parlamentu bylo několikráte důrazně poukázané na tento zahanbující fakt státní správy, na nesplnění slibů a na ohromné ztráty, jež tím v rodinách českých středoškolských čekatelů kancelářské služby soudní po tolik let se byly nahromadily.

Vzhledem k uvedeným poměrům navrhuje výbor státně zřízenecký, aby se soudním kancelářským úředníkům vedoucím, výkonným a asistentům skupiny C počítala do lhůt postupu časového i platového posud nevpočtená doba, již strávili buď jako praktikanti nebo oficianti nebo pomocníci. U těch, kteří byli přijati r. 1898, aby se počítala praktikantská doba jedním rokem, u ostatních třemi roky podle ustanovení služební pragmatiky. Celkový náklad činí 65.000 K.

Tím má býti aspoň do budoucna vyrovnána křivda, nemožno-li ji vyrovnati též se zřetelem k minulosti.

Žádá pak slavné Národní Shromáždění, aby příslušný tento zákon schválilo,

V Praze dne 9. května 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
G. Navrátil v. r.
Dr. Fr. Lukavský v. r.



Zákon

ze dne...... 1919,

započteni služebních let soudních kancelářských úředníků se středoškolským vzděláním.

§ 1.

Soudním kancelářským úředníkům vedoucím, výkonným a kancelářským asistentům skupiny C počítá se do lhůt postupu časového i platového posud nepočtená ona doba služební, kterou strávili ve službě praktikantské, oficiantské nebo pomocnické, při čemž oněm kteří nastoupili do kancelářské služby soudní r. 1898, počítá se praktikantská doba jedním rokem, ostatním třemi roky, při celkovém výpočtu podle ustanovení služební pragmatiky.

§ 2.

Toto započtení služební doby jest účinné dnem 1. května 1919.

§ 3.

Provésti tento zákon se ukládá ministru spravedlnosti a financí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP