Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1047.

ODPOVĚĎ

ministra vnitra (zároveň v zastoupení ministerského předsedy)

a ministra Národní obrany

na dotaz člena Národního shromáždění Jana Rýpala a soudruhů (č. t. 801) o tom, jak jest postaráno o hájení našich hranic ve Slezsku proti připravovaným vpádům z Německa.

Vláda sledovala pozorně každé hnutí mezi německým obyvatelstvem ve Slezsku, hned od obsazení smíšených krajů slezských, jež bylo provedeno bez krveprolití, dobře vědouc, že radikální kruhy německé nesmíří se snadno se ztrátou svého posavadního vládnoucího postavení ve Slezsku.

Skutečně také ustoupila stísněná nálada; která ovládla některé předáky a vrstvy slezských Němců pod dojmem vojenských opatření s naší strany, po prohlášení německých předáků na sjezdu německých slezských měst, konaném ve Frývaldově dne 30. ledna 1919 za předsednictví bývalého starosty opatovského Kudlicha, dřívější výbojnosti.

Německý tisk zahájil prudký boj pro odtržení t. zv. Sudetska od česko-slovenské republiky, kterýž vrcholil ve známých německých demonstracích dne 4. března t. r., jež však také ve Slezsku podařilo se již v zárodku utlumiti.

Pozornosti vlády neušly zejména také pohyby a posilování pruského vojska v sousedním Pruském Slezsku. Nebezpečí nějakého útoku vládního vojska pruského není ovšem veliké, poněvadž oficiální kruhy pruské zdráhají se pod dojmem pařížské mírové konference zakročiti vojensky ve prospěch slezských Němců a omezily se na opatření rázu defensivního. Po intervenci generála Pellé bylo pak od spojenců říšsko-německé vládě nařízeno, aby odvolala vojska od našich hranic.

Ovšem při slabosti ústřední státní moci v Německu není vyloučena možnost a trvá dosud odůvodněná obava, že oddíly utvořené z dobrovolníků, a to hlavně z příslušníků česko-slovenské republiky německé národnosti (členů bývalé německé lidové obrany), kteří se dali najmouti do říšsko-německé armády, mohly by ve spojení s neukázněnými pruskými rudými gardami pokusiti se na vlastní pěst a bez vědomí říšskoněmecké správy o vpád na naše území.

Poněvadž ze soustavnosti líčeného hnutí mezi slezskými Němci a jeho patrné souvislosti s těmito přípravami za hranicemi dalo se souditi, že celá agitace proti našemu státu jest řízena z určitých ústředí, byla zavedena přísná pátrání, která vedla k těmto výsledkům:

Bývalí důstojníci a poddůstojníci německé národnosti ve Slezsku byly sdruženi v t. zv. »hospodářské svazy«, (Wirtschaftsverbände), které byly financovány německorakouskými vojenskými úřady a pod pláštíkem hospodářských zájmů byly ve skutečnosti sborem pro okamžité utvoření vojenské moci ve Slezsku při německém odboji. Svazy tyto rozpouštěny, jejich písemnosti zabaveny a 42 důstojníci, příslušní do státu německorakouského, vypověděni.

Jak bylo dále zjištěno z dopisu odeslaného bývalým rakouským setníkem Rudzinskim z Hlucholazů a nalezeného u podplukovníka německorakouské armády Metznera, který byl zatčen dne 5. dubna 1919 v Opavě, zajímal se sám šéf generálního štábu 6. německého armádního sboru ve Vratislavi, major Herstenberg, o reorganizaci uvedených hospodářských svazů důstojnických a poddůstojnických a o organisaci německých legií na podkladě čistě vojenského. Úplné jasno do tajných paklů Němců na půdě naší i pruské bylo vzneseno zatčení majora Tomaschka a jeho spoluviníků v Opavě dne 20. dubna t. r. Tu bylo nade všechnu pochybnost prokázáno, že iredenta slezských Němců má oporu jednak ve spolku. »Hilfszentrale zum Schutze Sudetenlands und Deutschböhmens« v Hlucholazech v Prusku, kterýž spolek požádal říšskoněmeckéu vládu o povolení sestaviti několik »praporů svobody« (Friheitstaillons), jednak ve spolku »Hilfsverein für Deutschbohmen und Sudetenladd« ve Vídni, a že obě tyto organizace pracují ruku v ruce na ozbrojeném přepadení naší republiky, a to tentokráte na podkladě bolševickém, poněvadž Němci seznali, že naše neumdlévající ostražitost hned v zárodku zmařila dosud všechny jejich snahy, mající tendenci čistě nacionální.

Z důvodů vojenských nelze uváděti podrobností o opatření učiněných a připravených proti těmto podkopným snahám chauvinistických kruhů slezského Němectva a jeho zahraničních pomocníků; ale vláda ubezpečuje Národní shromáždění, že jako na jiných hranicích naší republiky, také na hranici slezské vykoná vše, co bude za daných okolností možno a nutno vykonati pro obranu a bezpečnost hranic našeho státu.

Ministr vnitra:
Ministr Národní obrany:
Švehla v. r.
V. Klofáč v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP