Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1041.

Návrh

poslance Dra. Stojana a Soudruhů na úpravu platů představených kněžských Seminářů.

Platy představených kněžských seminářů stanoveny byly před více než sto lety, a to tak, že vicerektorům a ekonomům byl přiřčen tehdejší farářský plat, t. j. nynějších 840 K, spirituálům 1 1/4 farářského platu, t. j. 1050 K, a rektorům 1 1/2, respektive v Praze a v Olomouci dvojnásobný farářský plat, t. j, 1680 K kromě volného bytu, stravy, otopu a světla.

Od té doby se platy nezměnily. Při úpravách kněžské kongruy r. 1885, 1898, 1907 a 1918 byli představení seminářů vždy opomenuti. Nemají trienálek ani kvinkvenálek, nemají aktivního přídavku; jediné jim bylo poskytnuto pomoci za války, a to počátkem r. 1918 ve výši 780 K jednou pro vždy.

Daně ovšem platí ze svého a ze všeho; i jejich úřední byt se jim zdaňuje.

Volali po upravení svých hmotných poměrů, prosili mnohokrát, ale hlasu jejich neslýcháno; snad proto, že jest jich v českomoravských seminářích jen 22 a nesměli z pedagogických zřetelů příliš rázně se domáhati nápravy.

A tak trvá tento křiklavý rozpor dále.

Jest to pro ně bolestné a ponižující, když jejich úmorná, nejvýš zodpovědná práce daleko méně jest honorována nežli práce kněží v duchovní správě, které vychovali.

A přece se u nich vyžaduje zvláštní kvalifikace jak vědecká, tak duchovní a pedagogická. Oni vlastně doplňují výchovu profesorů theologických, vyučujíce alumny liturgii, zpěvu, homiletice, askesi a cizím řečem; dohlížejí na studium a musejí býti připraveni každou pochybnost alumnů ihned vysvětliti. O jejich kvalifikaci svědčí i to, že jsou vysíláni biskupem do zkušební komise universitní jako jeho zástupci.

Konečně už i rakouská vláda uznala nutnost úpravy jejich hmotného postavení a při poslední úpravě kongruového zákona ze dne 28. března 1918 prohlásila, že upraví administrativně platy seminářských představených zároveň s platy některých jiných kněží, kteří do kongruového zákona nebyli pojati; proto povolila 200 000 K. Úprava se však neuskutečnila, protože průběhem jednání rakouský státní organismus se rozpadl.

Zde jest třeba rychlé pomoci. Proto navrhují podepsaní toto:

Zákon.

ze dne ......1919

o platech představených kněžských seminářů.

§ 1.

Představení kněžských seminářů, pokud jsou jejich místa systemisovaná, postaveni jsou na úroveň všem profesorům středních škol.

§ 2.

Do výslužby započítá se polovice let ztrávených v duchovní správě nebo v některé jiné veřejné službě, nebo léta, ve kterých konali vyšší theologická studia jako adjunkti theologické fakulty v Praze nebo jako členové vyššího ústavu ke vzdělání kněží (Frintanea) ve Vídni podle čl. lI. § 1, kongruového zákona ze dne 28. března 1898.

§ 3.

Zákon tento nabývá platnosti dnem 1, dubna 1919.

§ 4.

Provésti tento zákon přísluší ministru školství a národní osvěty a ministru financí,

Po stránce formální přikazuje se návrh tento výboru školskému.

V Praze dne 20. května 1919.

Dr. Stojan,

Dr. Mazanec, Zavoral, Antonín Čuřík, Bezděk, Dr. Jehlička, Hlinka, Mlčoch Fr., Dr. Kordač, Čapka, A. Kaderka, Sabata, Šolle, Dr. Kmeťko, Ševčík, Dr. Dolanský,. Dr. Novotný, Ing. Pospíšil, Jílek, Fr. Navrátil, Šamalík, J. Rýpar.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP