Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1025.

Odpověď

zástupce předsedy ministerstva na dotaz člena Národního shromáždění Slavíčka a soudr. č. t. 846 stran přídělu demobilisačního materiálu pro malé živnostníky.

Na dotaz člena Národního shromáždění Slavíčka a spol. stran přídělu demobilisačního materiálu pro malé živnostnictvo (čís. tisku 846) podávám jménem vlády tuto odpověď ministra obchodu, do jehož oboru působnosti věc, o niž jde, patří a kterou v dorozumění s ostatními zúčastněnými ministerstvy podává:

"Majíc zření k resoluci, přijaté dne 12. prosince 1918, v 9. schůzi Národního shromáždění učinilo presidium ministerské rady pod č. j. 3216 ze dne 17. prosince u ministerstva obchodu opatření, aby bylo požadavkům resoluce v mezích možnosti vyhověno.

Tehdejší komisí pro věcnou demobilisaci přijata byla pak k návrhu referenta ministerstva obchodu zásada, že živnostnictvu bude přidělováno vždy nejméně 50% uvolněného materiálu, vhodného ke zpracování v živnostech a podle potřeby také více. Rozdělovati tento příděl pro Čechy, uložila komise Svazu nákupních družstev živnostenských v Praze; pro Moravu, Slezsko a podle potřeby i Slovensko ponecháno odbočce komise v Brně, by učinila obdobné opatřeni.

Ministerstvo obchodu uvažovalo dále o reorganisaci komise pro věcnou demobilisaci společně se všemi ministerstvy a zástupci komise pro věcnou demobilisaci. Dělo se tak s počátku interně, později pak v mnoha schůzích, svolaných vzhledem k usnesení ministerské rady ze dne 20. ledna 1919 a současnému podnětu ministerstva Národní obrany. Výsledkem těchto porad byl obšírný návrh na reorganisaci, podaný ministerstvem obchodu presidiu ministerské rady pod č. j. 1731 ze dne 21. února 1919 a skoro totožný návrh ministerstva Národní obrany v téže věci.

Oba tyto návrhy přizpůsobeny byly v mezích možnosti potřebě živnostnictva. Ministerská rada však návrhy ty z různých důvodů hospodářských a vnitřních úředních neschválila, usnesl se dne 28. února 1919 zrušiti komisi pro věcnou demobilisaci a zřídila nařizovací cestou nynější meziministerskou komisi pro věcnou demobilisaci.

Komise tato skládá se sice z ministerských úředníků, má však pětičlenný poradní sbor, ve kterém zastoupeny jsou obchod a živnosti dvěma členy a dvěma náhradníky. Ve věci přídělu demobilisačních hmot živnostnictvu přijala meziministerská komise rovněž zásadu, že nejméně 50% materiálu, o nějž se bude živnostnictvo interesovati, bude mu přiděleno v Čechách Svazem nákupních družstev živnostenských a na Moravě a ve Slezsku a dočasně i na Slovensku ústředím, které živnostnictvo v dohodě s ústavem pro zvelebování živností v Brně navrhne.

Poměrně nepatrné posavadní příděly demobilisačních hmot živnostnictvu způsobeny byly okolností, že je k disposici málo materiálu a zařízení pro živnostnictvo vhodných, a že většiny tohoto materiálu potřebuje vojenská správa nezbytně pro vlastni účely. Též mohly dosud býti uvolněny pouze hmoty, uložené na půdě republiky, kdežto demobilisační zboží z německého Rakouska, kterého jest nepoměrně více, doposud se k nám takřka nedostalo. Tato skutečnost jest následkem neujasněnosti poměrův a neshod něm. Rakouska s likvidační komisí pro vojenský materiál, zejména ve věci zjišťování zásob a stanovení přejímacích cen. Lze však doufati, že po rozřešení otázky výše přejímacích cen nastane čilejší dovoz demobilisačního zboží z německého Rakouska a tím i možnost zvýšiti živnostenské příděly.

Ministerstvo Národní obrany dává veškeré předměty, počínaje surovinami (na př. textilní odpadky) až do hotových tovarů, jakož i veškerý materiál, pro vojenskou správu nepotřebný, meziministerské komisi pro věcnou demobilisaci k disposici, jež další zužitkování v oboru vlastní působnosti zařizuje. Nemůže tedy vojenská správa na podělování maloživnostnictva demobilisačním materiálem bráti žádné přímé účasti. Vojenská správa řídíc se směrnicí: podržeti pro sebe jen to nejnutnější, čeho nevyhnutelně pro odění a výstroj vojska potřebuje, a vše ostatní uvolniti," jest podle nynějšího stavu zásob v situaci takové, že není ani s to, aby nejnutnější potřeby oddílů na Slovensku hradila. Při tom se množí žádosti různých civilních správ, jako poštovní, železniční, finanční atd. atd., jak o materiál tak o úplné ošacení zřízenců, kterýmžto požadavkům lze z uvedených důvodů též jen z malé části vyhověti.

Požadavkům resoluce Národního shromáždění ze dne 12. prosince 1918, po patřičném přídělu hmot demobilisačních živnostníkům bylo, jak bývalo komisí demobilisační, tak i nynější meziministerskou komisí podle možnosti hověno. Též působily obě komise vždy pokud lze, k urychlenému uvolňování tohoto materiálu. Snaha obou komisí potkala se však dosud s nezdarem, ne vinou komisí, nýbrž vinou výše vylíčených okolností.

Až dosud přenecháno z demobilisačních hmot s vědomím demobilisačních komisí:

150 vagonů prken (k disposici Svazu nákupních družstev v Praze a Nákupnímu družstvu při zem. Svazu stolařů v Brně),

15.000 kalikových pytlů na kapsy a podšívky (k disposici Svazu nákupních družstev v Praze),

71 q surových králičin,

20 q kožených odpadků obuvnických,

459 q různých krmiv pro obchod a lučební zužitkování,

312 rákosových rohoží.

Dále lze živnostnictvu hned za přiměřenou mírnou cenu přenechati ze zásob, již uvolněných, 2 vagony podkov, 1 vagon železa, několik vagonů silného čtyřhraného železného drátu a slabých zámečnických uhlových želez a 100.000 kusů, neb i více, vy dělaných jehněčích, kůzlečích, ovčích a kozích kožešin. Stavebním živnostníkům rozprodávají se prostřednictvím vojenských stavebních úřadů baráky ze zajateckých táborů a různá jiná zařízení.

Též přidělováno bude živnostnictvu co nejdříve průměrně 50% všeho materiálu, jehož lze vojensky pohřešovati, uvolněného z oděvního skladiště v Brně, kde musí však dříve býti přesně konstatován pravý stav uvolněných zásob.

Meziministerská komise pro věcnou demobilisaci pracuje dále s ministerstvem Národní obrany na uvolnění značné části strojův a hmot z vojenských zásobáren v Olomouci a Bystrovanech. Bude živnostnictvu přiděleno tež 50% všech uvolněných hmot.

Posléze budiž uvedeno, že svěřeno bylo živnostnictvu demobilisační komisi ke konfekcionování nouzových obleků a prádla 108 000 cvilinkových vojenských pytlův a 30.000 kalikových pytlů. Na příslušných konfekčních mzdách bude živnostnictvu vyplaceno 650.000 K.

Podle zprávy meziministerské komise pro věcnou demobilisaci uvolnilo ministerstvo Národní obrany z běžných zásob vojenských ke zmírnění okamžité nouze o materiál a pracovní pomůcky - Živnostenské velkonákupně v Olomouci značnější množství strojův a materiálu. Vliv na rozdělení tohoto přídělu vyhrazen bývalou demobilisační komisí odbočce této komise v Brně. Zpráva o rozdělení dosud nedošla.

Požadavku, by zřízena byla komise odborníků k rozdělování demobilisačních přídělů, nelze dobře vyhověti v rámci dnešní čistě meziministerské komise demobilisační. Mohl by býti vzat větší zřetel na stav živnostenský, jedině snad rozšířením poradního sboru o další členy zastoupených odborů.

Spíše bylo by v zásadě vyhověno tomuto požadavku resoluce utvořením rozdělovací komise při Svazu nákupních družstev živnostenských v Praze a při onom ústředí, které bude na Moravě přidělovati demobilisační hmoty živnostnictvu. Ustanovení takových živnostenských rozdělovacích komisí je však podle názoru ministerstva obchodu úlohou interesovaných kruhů živnostenských. Ministerstvo obchodu přispěje zde radou i skutkem přímo, nebo prostřednictvím svých výkonných ústavů pro zvelebování živností. Podle potřeby navrhne ministerstvo obchodu meziministerské komisi pro věcnou demobilisaci initiativní postup při zřízení těchto samostatných přidělovacích komisí živnostenských pro demobilisační hmoty."

V Praze dne 19. května 1919.

Ministerský předseda v zastoupení:

Švehla, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP