Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1016.

Vládní návrh

zákona o ochraně dětí v cizí péci a dětí nemanželských.

Zákon

ze dne...................................1919

o ochraně dětí v cizí péči a dětí nemanželských.

Podle usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

§ 1.

Ministr sociální péče se zmocňuje, aby nedotýkaje se jiných zákonných ustanovení nařízením určil:

1. že mohou býti děti do 14 let dány a přijaty do cizí péče (ošetřovanci, schovanci), po případě i dále v ní ponechány a podrženy jen s odvolatelným povolením orgánu k tomu ustanoveného;

2. jak se má dozírati na výše uvedené děti, jakož i na děti nemanželské do 14 let v péči vlastních rodičův, a jak děti ty míti v patrnosti.

§ 2.

Osoby, pověřené dozorem na děti v cizí péči a na děti nemanželské, mají právo za tím účelem prohlížeti byty pěstounů, nebo rodičů, místnosti dětem k pobytu určené, jakož í děti samy, a žádati na pěstounech, rodičích a členech jejich domácnosti, aby jim podle pravdy podávali vysvětlení o poměrech dětí, o jejich umístění, výživě, ošetřování a výchově, jakož i aby děti, jím nebo lékaři, jimi označenému, na určitém místě, třebas i pravidelně, předváděli.

Soudy poručenské a jiné příslušné úřady jsou povinny v mezích své právomoci zjednati tomuto oprávnění osob dozorčích podle potřeby průchod.

§ 3.

a) Kdo dítě své do cizí péče dá, nebo cizí dítě do své péče přijme, bez nařízeného povolení, nebo

b) kdo v péči té dítě ponechá, nebo podrží, ač dané mu povolení bylo odvoláno, nebo pozbylo již platnosti, aniž o ně znovu zažádal, jakož i

c) kdo podmínek v povolení obsažených nedbá,

d) kdo poruší povinnosti, uložené jemu podle § 2., odst. 1. tohoto zákona,

e) kdo opomene hlásiti, co bude nařízeno ku provádění tohoto zákona, a kdo při tomto hlášení, nebo při vysvětlení, dávaném osobám dozorčím, učiní vědomě údaje nesprávné, bude trestán, pokud to není trestní čin, který dlužno trestati podle zákona trestního, pro přestupek politickými správami první stolice pokutou do 1000 K nebo vězením do 1 měsíce. Spojiti pokuty s trestem na svobodě je dovoleno. Zamění-li se nedobytná pokuta v trest vězení, nesmí převyšovati sazby pro ně stanovené.

§ 4.

Orgány správy automní jsou povinny spolupůsobiti při provádění tohoto zákona.

§ 5.

Všechna právní jednání, podání, listiny a protokoly, jichž je třeba ku provádění tohoto zákona, jsou osvobozeny od kolkův a poplatků přímých.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem prohlášení.

§ 7.

Ministru sociální péče se ukládá, aby zákon provedl dohodna se se súčastněnými ministry.

Ve směru formálním se navrhuje, aby tato osnova byla přikázána výboru sociálně politickému.

V Praze 16. května 1919.

Ministr sociální péče:
Dr. Winter v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP