Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1013.

Odpověď

ministra vnitra na dotaz členů Národního shromáždění J. Marka a soudr. o hrubém šikanování českých příslušníků československé republiky, zaměstnaných u státních drah na Moravě a pro nedostatek bytů bydlících dosud ve Vídni, podaný v zasedání Národního shromáždění československého dne 3. dubna 1919 (tisk 767).

Na základě konaného šetření dovoluji si sděliti:

Podle ustanovení paragrafu 1. nařízení ze dne 22. prosince 1918 č. 87, sb. z. a n., potřebují všechny osoby, které se chtějí odebrati mimo území československé republiky, k této cestě cestovního pasu. Legitimace, které vydalo dne 17. března 1919 okresní hejtmanství v Přerově železničním. zřízencům, přeloženým ze stavu státních drah německorakouských do provozních dílen v Přerově k jedné cestě z Přerova do Vídně a zpět, nebyly tedy platným cestovním průkazem.

Jednala tudíž pohraniční kontrola na nádraží v Břeclavě úplně správně, když legitimací těch, které politická okresní správa v Přerově sice v dobrém úmyslu, ale proti platným předpisům vydala, za dostatečný průkaz ku překročení hranic uznati nechtěla.

Správci pohraniční kontrolní stanice nebylo by bylo lze činiti výtky, kdyby býval dotčeným cestujícím zabránil překročení hranic. Neučinil-li tak, vyšel jim na svou vlastní zodpovědnost vstříc a ušetřil jim mnohé nepříjemnosti. Legitimace odňal několika železničním zřízencům jedině proto, aby nadřízený úřad byl uvědoměn o nesprávném vydávání takových cestovních průkazů. Okresnímu hejtmanství v Přerově bylo na to vydávání nedostatečných průkazů, kterých jiné úřady nevydávaly, zakázáno.

Příznivé rozhodnutí ve věcí samé neoprávňovalo ovšem správce pohraniční kontrolní stanice, aby jednal se stranami způsobem příkrým, jak se patrně stalo.

Ministerstvo vnitra učinilo opatření, aby se na pohraniční kontrolní stanici v Břeclavě neopakovaly případy takového jednání se stranami a vydalo všem pohraničním kontrolním stanicím přísné rozkazy, aby služba konala se způsobem taktním a šetrným.

Odnětí 50 K v jedno- a dvoukorunových bankovkách jednomu cestujícímu neodpovídá daným nařízením, protože dotčený cestující měl jen 75 K v jedno- a dvoukorunových bankovkách při sobě, tak že smělo mu býti odebráno dle čl. 3. nařízení ze dne 6. března. 1919 č. 113 sb. z. a n. jen 25 K. Pohraniční kontrolní stanice, které zabavenou částku odvedla zemské finanční pokladně v Brně, byla v tom smyslu poučena.

V Praze 11. května 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP