Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1011.

Odpověď

ministra vnitra na dotaz člena Národního shromáždění Em. Špatného a spol. o nezákonných vyhláškách volebních obecních starostů o soupisu voličů (č. tisku 737).

Na dotaz člena Národního shromáždění pana Emila Špatného a soudruhů ze dne 2. dubna 1919 ohledně nezákonných vyhlášek obecních starostů o soupisu voličů, mám čest odpověděti toto:

Ministerstvo vnitra zvěděvši z denního tisku krátce před podáním právě zmíněného dotazu o závadách, na něž v dotazu tom si jest stěžováno, vydalo ihned 2. dubna t. r. pod čís. 12138 na všecky zemské a okresní správy politické v Čechách, na Moravě a ve Slezsku oběžník, jímž bylo okresním správám politickým uloženo, aby bez odkladu upozornily obecní starosty, aby se vyvarovali jakéhokoliv zjišťování příslušností voličů ke stranám politickým, hospodářským neb jiným, ježto zjišťování takové jest nezákonné a tudíž nepřípustné. Zároveň bylo nařízeno, aby proti starostům a jiným orgánům obecním, kteří by proti tomuto předpisu jednali, zakročeno bylo co nejpřísněji.

Pokud jde o jednotlivé případy podobného nezákonného postupu, jež v dotazu poslance pana Emila Špatného a spol. jsou uvedeny, bylo zjištěno, že pouze starosta obce Přešťovic, politický okres Strakonice, který teprve v poslední době opět úřadu svého se ujal, z nesprávného výkladu zákona se skutečně dotazoval jednotlivých voličů po jich politické příslušnosti.

Starostovi obce dostalo se hned, jakmile se okresní správa politická o tom dověděla, náležitého poučení Že by si také starosta obce Bílska, politický okres Jičín, byl podobně počínal, nemohlo býti zjištěno. Přes to i tento starosta byl upozorněn, že by bylo jednání takové nepřípustné.

Stížnost na obecního starostu ve Vosnici, politický okres Král. Vinohrady, spočívá na omylu. Neboť právě vyhláškou tamního obecního úřadu, o níž se činí v dotaze zmínka, vyzváni byli výslovně všichni přednostové domácnosti, aby oznámili počet voličů v jejich domácnosti se nacházejících a na obecním úřadě bez rozdílu ke které politické straně se hlásí.

Odchylný, v dotaz uvedený obsah vyhlášky lze tudíž asi vysvětliti tím, že slova, »bez rozdílu« byla při čtení vyhlášky přehlédnuta.

Pokud se konečně obcí moravských týče, vyskytly se i na Moravě toliko ojedinělé případy, kde starostové zjišťovali příslušnost k politickým stranám.

Ve všech zjištěných případech byla ihned zjednána náprava.

V Praze 12. května 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP