Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1004.

Návrh

poslance Josefa Šamalíka a soudruhů, aby byla uvolněna zemědělská výroba a sklízeň.

Rekvisiční systém, zavedený býv. rakouskou vládou, jímž opatřovány byly polní plodiny pro zásobení obyvatelstva, naprosto se neosvědčil.

Přes to, že prováděny byly přesné soupisy osetých ploch, prováděny revise úrody a výmlatu, prováděny za vojenské asistence soupisy zásob, nedosáhlo se těch výsledků, jaké se očekávaly, nezískaly se ony zásoby potravin, jež nezbytně pro zásobení obyvatelstva jsou nutny.

Veškerá tato rekvisiční opatření vyžadovala velké práce od úřed. komisí, vykonávajících v obcích soupisy a revise. Zpotřebovaly se spousty papíru, promarnilo mnoho času, způsobilo mnoho zbytečných výloh státu i obcím a přece minulo se vše s příznivým účinkem.

Ba naopak! Mezi rolnictvem a venkovským obyvatelstvem vyvstal odpor proti ústřednám a rekvisičnímu systému, který nabyl takového rozsahu, že žádné donucovací prostředky nebudou míti vlivu na zvýšení nákupu plodin obil. ústavem, kterýžto výkup v posledním hospodářském roce jest téměř o polovinu menší než v roce 1915.

Jest proto v zájmu zabezpečení příští výživy obyvatelstva nejvýše žádoucí, aby našel se jiný způsob, jak prováděti zásobování v naší československé republice!

Všeobecným přáním - hlavně venkovského obyvatelstva - jest, aby byly zrušeny všechny centrály a státní obilní monopol a povolen volný prodej obílí a všech ostatních plodin za ceny odpovídající nákladu výrobnímu zemědělskými družstvy a korporacemi a oprávněnými, solidními obchodníky.

Podepsaní proto navrhují:

I.

Vládě československé republiky se ukládá, aby učinila neprodleně opatření, směřující k uvolnění zemědělské výroby, uvolnění obchodu se všemi zemědělskými výrobky a životními potřebami, a to tím způsobem, že:

a) zabezpečí dostatečný přívoz potravin, zejména obilí, mouky, masa a tuků ze zahraničních a zámořských států pro celý nový hospodářský rok;

b) součinností a podporou umožní družstevně organisovaný prodej a nákup polních plodin, aby tak přecházely zemědělské výrobky přímo od výrobců - do rukou spotřebitelů.

II.

Pakli návrh hořejší není možno v celém rozsahu provésti a veškery polní plodiny - snad pro neúrodu a jiné vážné příčiny - nebude lze v příštím hospodářském roce uvolniti, pak vyzývá se vláda, aby předložila Nár. shromáždění osnovu zákona o spotřebě plodin z nové sklizně - vypracovanou na těchto zásadách:

1. Sklizeň polní zůstane volným majetkem,majetníka nebo nájemce pozemku, který ji sám vypěstoval, pakli za úředně stanovenou cenu prodá ve prospěch veřejné aprovisace úředně určený kontingent oněch druhů obilin, z nové sklizně, jež pro veřejné zásobování obyvatelstva budou nezbytně potřebny; zabavení bude podléhati pouze ona část sklizně a těch druhů plodin, jež jako přebytek budou označeny a pro dodání určeny.

2. Uvolněných zásob obilí a plodin může jejich majetník upotřebiti pro svou domácnost a hospodářství, jak toho potřeba vyžadovati bude. Za chleboviny pokládají se pšenice a žito. Oves jest pokládán za krmivo.

3. Mletí, šrotování, spotřeba a zkrmování obilí - vyjímaje určený kontigent úřední kontrole nepodléhá.

4. Kontigent dodávky obilí, nebo jiných plodin určí se podle odhadu sklizně, poměrů rodinných a hospodářských a podle potřeby veřejného zásobování.

Buď co buď musí býti takoví majetníci neb nájemci polí osvobozeni od kontigentu, jimž výnos sklizně nedostačuje pro celoroční výživu.

Avšak majetníkům velkostatků musí býti průměrný kontigent určen nejméně dvojnásobný.

5. Malorolnictvu, domkářům a jiným majetníkům nebo nájemcům polí může býti určen kontigent teprve tehdy, pakliže se dokáže, že sklidili větší množství mlecího obilí - pšenice a žita - než činí spotřeba 200 kg na každou osobu v jejich domácnosti - po krytí potřeby osevu.

6. Neodvede-li majetník neb nájemce polí určený kontigent plodin - ač tak učiniti může, pak podléhá celá jeho sklizeň zabavení. Ze sklizně uvolní se mu pro domácí spotřebu 200 kg obilí mlecího (chlebovin) pro každou osobu v domácnosti; pro dobytek pak uvolní se mu z ječmene podle celkové výměry toto množství: do 2 ha 60%, do 5 ha 40, do 10 ha 30%, do 20 ha 20%, přes 20 ha 15%. Pro osev polí podle poměrů krajů na 1 ha 200 až 250 kg obilí.

Ostatní přebytek musí odvésti pro veřejnou aprovisaci se slevou 20% úředně stanovených obil. cen.

7. Z obilí, získaného nálezem ve způsobu kontigentu nebo zjištěných přebytků, ponechá se veškerá potřeba pro výživu nezásobených osob v dotčených obcích a zemích kde byly vypěštěny: Zejména osivo musí být ponecháno na skladě v obci, kde bylo vypěštěno. Teprve přebytek vyveze se do nejbližších nezásobených obcí neb měst.

8. Soupisy a zjišťování osetých ploch provede šestičlenná obecní žňová komise, volená tím způsobem, že tři členy volí zemědělci, tři členy konsumenti. Přihlíženo budiž k tomu, aby v komisí té zastoupeny byly všecky strany, a zejména malí rolníci. Komisi řídí předseda, jímž je buď starosta nebo jeho náměstek. Komise tato určí kontingent tím způsobem, že roztřídí jednotlivé majetníky pozemků na A) nezásobené (sklizeň pod 200 kg na osobu), B) zásobené, C) velkostatkáře.

9. Kontigent plodin určí se majetníkům a nájemcům polí pod B) a C). jednak podle výměry osetých ploch, hlavně ale podle poměru rodin a sklizně. Úroda rozdělí se na pět tříd: špatnou, podprostřední, prostřední, nadprostřední a dobrou. Podle těchto tříd určí se kontingent.

10. V jednotlivých soudních okresích zvolí starostové při úřed. dnu šestičlenou okresní komisi žňovou, v níž musí býti zastoupeni z polovice producenti, z polovice konsumenti. Předsedu jmenuje okresní hospodářská rada, jako sedmého člena. Komise musí býti volena z různých částí okresu. Komise okresní rozhoduje v případných odvoláních, pokud se týče soupisu parcel, roztřídění producentů, odhadu sklizně a rozvrhu kontingentu.

11. Zemský kontigent smí býti určen, podle průměrných dodávek z posledních tří roků, se zřetelem na stav nové sklizně a bude rozepsán pro jednotlivé okresy zem. hospodářským úřadem po slyšení poradního sboru pří obil. ústavě a zástupců zeměd. rady. Okresní hosp. úřady rozepíší pak kontigent na jednotlivé obce po vyšetření osetých ploch, stavu úrody a roztřídění majetníků pozemků v každé jednotlivé obci.

12. Zásobení v obcích svěřeno buď obec. aprovisacním komisím, jimž buď přiděleno v obcích získané obilí. Obec. hospodářské rady mají právo dohlédací. Nezásobeným vydají se místo "chlebenek" - zásobovací knížky, v nichž do příslušných rubrik vpisovati se bude potvrzení odebraných přídělů mouky neb chleba. Zásobovacích knížek vhodně upravených, možno používati i v městech, na zásobovací rayony rozdělených. Chlebenek možno používati jen pro cestující.

I v tomto případě, buďtež veškery ústředny, zejména obilní ústavy přeměněny na zemské úřady, složené z hospodářských a konsumních ústřed., které postaveny by byly pod přesný a přísný dozor vlády a Národního shromáždění.

Ceny plodin a mlecích výrobků buďtež stanoveny zákonem, projednaným Národ. shromážděním.

Oves, brambory, řepa a veškera krmiva budtež vůbec ze zabavení vyňaty - a obchod s těmito plodinami budiž úplně uvolněn.

Pro zvláštní, na vše strany neodvislou a přísnou kontrolu všech komisí a ústředen pro nákup a dodávání životních potřeb v československé republice zřízených budiž zřízena zvláštní kontrolní, obchodně zapracovaná komise z účetních odborníků a obchodních kalkulantů, jež podléhati bude přímo právomoci Národ. shromáždění, a která prováděti bude přesnou a přísnou revisi, jak po stránce účetní, tak i obchodní, a která výsledky revise přímo ve schůzích zásobovacího výboru předkládati bude.

Návrh tento budiž přidělen odboru zásobovacímu.

V Praze dne 14. května 1919.

Jos. Šamalík,

Ing. Pospíšil, Dr. Kordač, A. Kaderka, Dr. Jehlička, Zavoral, J. Rýpar, Prof. Šrámek, Fr. Mlčoch, Jílek, Sedláček, Šolle, Kadlčák, Fr. Navrátil, Valoušek, Hlinka, Bezděk, Čuřík, Dr. Mazanec, Dr. K. Novotný, Dr. Dolanský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP