Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1003.

Odpověď

ministra vnitra na dotaz členů Národního shromáždění pp. Al. Jiráska, Jaroslava Kvapila, J. S. Machara a soudruhů (čís tisku 532) stran pokoutního tisku pražského.

Výměrem policejního ředitelství ze dne 18. listopadu 1918, č. 9149, bylo na základě § 7. lit. a) zákona ze dne 5. května 1869, č. 66. ř. z., zastaveno další vydávání periodických tiskopisů "Čtveráček" (vyd. František Mottl), "Lucerna" (vyd. Jindřich Poupě), "Pražský zájemník" (vyd. Antonín Kučera), "Humory", "Hlas Prahy" a "Šípy" (vyd. Hugo Kalista). Opatření toto mělo žádoucí výsledek pouze u listu "Čtveráček", který více neobživl, a u časopisu "Hlas Prahy", "Humory" a "Šípy", proti jejíchž zastavení byla podána stížnost. Za to však vydavatelé ostatních zastavených listů oznámili vydávání nových časopisů a to: Hugo Kalista oznámil ještě téhož dne, kdy mu byl shora zmíněný výměr policejního ředitelství doručen, že dosavadní list jeho "Vltavan", který vycházel dosud jako měsíčník, bude nyní vycházeti jako týdenník. Několik dní na to oznámil Kalista, že zmíněný časopis bude míti přílohu "Volná Tribuna" a že list ten, zabývající se doposud místními poměry měst povltavských, bude změněn v politický týdenník. Dále oznámil Antonín Kučera dne 22. listopadu 1918 vydávání listu "Pražské Zajímavosti" a dne 3. ledna 1919 vydávání listu "Pražský Nájemník" a posléze oznámil Jindřich Poupě dne 14. prosince 1918 vydávání listu "Echo Prahy".

Všechna tato oznámení, jež odpovídala tiskovému zákonu, byla vzata na vědomí. Listu "Pražské zajímavosti" vyšlo jen jedno číslo. Že se vydavatelům těmto jednalo pouze o to, obejíti zákaz policejního ředitelství a vydávati zdánlivě v záhlaví přelíčené listy s obsahem jen málo pozměněným a tendencí posavadní, ukázalo se teprve časem. Vydavatelé listů "Pražský nájemník" a "Vltavan" sami poukazují na souvislost s dřívějšími listy "Pražský Zájemník" a "Šípy" uvádějíce tato označení v podtitulu. Vzhledem k tomu zastavil jsem další vydávání časopisů "Echo Prahy", "Pražský Nájemník" a "Vltavan", které podle způsobu psaní právem sluší řaditi mezi tisk označený nechvalným přívlastkem "pokoutní", a které měly býti pouze náhražkou za zastavené časopisy "Lucerna", "Pražský Zájemník" a "Šípy". Zároveň zamítl jsem odvolání, jež bylo podáno proti zastavení tiskopisů "Humory", "Hlas Prahy" a "Šípy".

Policejnímu ředitelství jsem důrazně vytkl, že nezakročilo proti zmíněným jen v záhlaví přelíčeným listům ihned, když samy demaskovaly svůj účel a zejména, když se v podtitulu časopisu "Pražský Nájemník" objevil dodatek "dříve" "Pražský Zájemník" a v podtitulu časopisu "Vltavan" dodatek "dříve Šípy". Současně jsem zemskou správu politickou vyzval, aby věnovala pokoutnímu tisku zvláštní pozornost a rázně zabránila nešvaru, jejž způsobuje tisk takový.

V Praze 14. května 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP