Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1002.

Dotaz

poslanců Jaroslava Kvapila, Františka Síse a soudruhů na p. ministra vnitra jakožto zástupce ministerského předsedy o národním zabezpečení Lužických Srbů.

Jedním z ideových úkolů války bylo osvoboditi malé národy a zaručiti jim svobodný vývoj národní, kulturní a hospodářský. V Lužici ve dvojím záboru - saském a pruském - žije na 200.000 slovanských duší, jež čekají dnes rovněž na osvobozující slovo mírové konference.

Lužice byla sloučena s českým státem v pevném historickém svazku přes 3 staletí a byla jen v důsledku bitvy bělohorské od něho odtržena. Vztahy národa lužického a českého byly i na dále vždy upřímně a neochvějně udržovány, zejména od počátku obrození až do této chvíle.

Tato věc ukládá národu českému v dnešní době, kdy sám se osamostatnil, povinnost pečovati o to, aby této nejmenší slovanské větvi, která byla a jest naší slovanskou severní stráží a která nejvíce utrpěla germanisací, dostalo se ochrany, kterou sebeurčovací právo a vůdčí idee dnešní veliké doby i nejmenším národům zabezpečují.

Podepsaní se táží a žádají, aby vláda učinila oznámení, jaké záruky pro ochranu Lužických Srbů mírová konference učinila.

V Praze 15. května 1919.

Jar. Kvapil, Fr. Sís,

Dr. B. Němec, Dr. Lukavský, Jar. Špaček, Ing. O. Nekvasil, Dr. Jar. Stránský, Dr. Mareš, Fischer, Viková-Kunětická, Dr. Engliš, Dr. Jar. Brabec, Dr. Herben, Alois Jirásek, Machar, Dr. Fáček, Dr. Vrat. Černý, Jan Nohel, Sokol, Dr. Schieszl, Dr. Matoušek, Dr. Budínský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP