Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 991.

Zpráva

sociálně politického výboru o vlád ním návrhu zákona o státní podpoře stavebního ruchu. (Tisk 847.)

Sociálně politický výbor pojednávaje o vládním návrhu zákona tohoto, oceňuje plně snahu vlády a zvláště ministeria pro sociální péči a přistupuje v celku i na odůvodnění, které ministra ku podání návrhu tohoto zákona vedlo.

Hlavní příčinou, proč tak značnou měrou a velikou obětavostí státu má stavební ruch býti podporován, jest naprostý nedostatek bytů, hlavně malých, a to nejen v hlavním městě, ale i ve všech městech průmyslových, ba i venkovských v celém našem státě.

Vláda zavedla již mnoho opatření, jako nařízení o ochraně nájemníků, o zabírání bytů, zákon o omezení práva stěhovacího, ale to vše vyhoví snad pro okamžitou nejnutnější potřebu, nikdy ale pro potřebu nejbližší budoucnosti nebo lépe řečeno do budoucnosti odkládané přítomnosti.

Dostatečného rozmnožení bytů jest možno dosíci jen postupně způsobem normálním stavbou definitivních obytných budov. Jedině tak možno vytvořiti byty odpovídající lidské důstojnosti, přiměřené v oboru zdravotním, byty, ve kterých mohou lidé nejen se prozatím umístiti, ale trvale bydliti a žíti.

Za dnešních poměrů stavebních není však možno, aby rozvinul se normální soukromý stavební ruch, protože náklady se stavbou spojené jsou 5-6krát větší, nežli byly před válkou a výnos domů nemůže býti tak zvýšen, aby tyto náklady byly uhrazeny, respektive kapitál vložený i nejmírnějším způsobem zúrokován. -

Možno tedy dnes prováděti stavby domů jen za podpory z peněz veřejných.

Není také u nás nyní myslitelno, aby obce mohly věnovati větší částky tomuto účelu, jak dělo se a děje snad dosud v cizině. - Tím jest podpora stavebního ruchu uvalena výhradně na bedra státu.

Vláda uvažovala o způsobu této podpory a dospěla, jak za daných okolností není ani jinak možno a jak také se vyjadřovali jednotlivci i odborné korporace v četných podáních i návrzích, k této zásadě.

Stát nahradí stavebníkovi rozdíl mezi ročním nákladem na zúrokování a umořování hypoték, jejichž kontrahování jest dnes nutno, a výši toho nákladu, jenž by byl stačil před válkou, pokud tento rozdíl není kryt výnosem domu.

Tím bude státní pokladna zatížena pouze anuitou, ovšem po dlouhou řadu let se opakující, a jistě jest naděje, že částka tato bude se zmenšovati stoupajícím výnosem domu.

Ovšem jest přirozeno, že stát za tuto podporu musí si vymíniti vliv na vnitřní úpravu domu i na výši nájemného.

Tento vliv nejlépe může býti prováděn u obcí, okresů a stavebních družstev.

Proto také může vláda pouze těmto korporacím podporu uděliti a zařadila do rozpočtu na letošní rok pro tento účel částku 5,000.000 korun a na budoucí léta částky přiměřené převzatým závazkům.

Ve všeobecném zájmu ovšem jest, aby se se stavbou těchto domů započalo co možno hned, neboť tak jen čeleno bude nouzi bytové a zároveň opatří se práce nezaměstnaným živnostníkům a dělníkům. -

Těchto podpor má se dostati pouze stavbám, které budou již letos zahájeny.

Prováděti a vydati příslušná nařízení má býti uloženo ministerstvu pro sociální péči a ministerstvu pro veřejné práce.

Sociálně-politický výbor navrhuje tudíž, aby Národní shromáždění přijalo tento

Zákon

ze dne.......................................... 1919,

státní podpoře stavebního ruchu.

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby podporovala stavby domů s malými byty, zahájené roku 1919 obcemi, okresy, nebo stavebními sdruženími, obecně prospěšnými.

a) poskytujíc státních záruk za zápůjčky poskytnuté na novostavby a

b) peněžitým příspěvkem k úhradě úrokův a úmoru, bude-li ve stavebních pracích roku 1919 nepřetržitě pokračováno.

§ 2.

K tomuto účelu jest zařaditi do rozpočtu na rok 1919 částku 5 mil. korun a do rozpočtů budoucích let částku potřebnou k úhradě převzatých závazkův.

§ 3.

Hypotekární zápůjčky, za něž se stát zaručí (§ 1. lit. a), mají sirotčí jistotu.

§ 4.

Na domech, jimž se dostalo podpory podle § 1., jest ve prospěch republiky československé zajistiti:

a) právo předkupní,

b) zákaz zcizení a zatížení.

§ 5.

Právní jednání, potřebná k provedení tohoto zákona, jsou prosta kolkův a poplatkův.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 7.

Ministrům sociální péče a veřejných prací se ukládá, aby zákon tento v dohodě s ministrem financí provedli.

V Praze dne 14. května 1919.

Předseda:
Referent:
V. Johanis v. r.,
Ing. O. Nekvasil v. r.,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP