Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 986.

Dotaz

členů Nár. shromáždění Dra. Mazance, Kadlčáka a soudr. na p. ministra vnitra

o komisionálních prohlídkách, vykonaných ve dnech 22. a 29. dubna t. r. ve františkánském klášteře v Hájku.

V úterý velikonoční, tj. dne 22. dubna 1919 přijeli do františkánského kláštera v Hájku neočekávaně a bez ohlášení hosté, kteří, aniž se u někoho ohlásili, prohlásili řeholníkům, které potkali, že prohlížejí klášter, aby tam, nebo z něho byl zřízen sirotčinec pro sirotky po českých legionářích.

Mezi těmito pány, kteří si tam počínali jako nějaká komise, byli - jak zjištěno, pp.: Aust, člen Nár. shrom., Jedlička a Náprstek; všichni přijeli z Kladna automobilem. Druhý automobil přivezl z Prahy nějakého radu, amer. důstojníky a ještě jednoho civilního pána.

Řeholníky pozdravil p. Aust těmito málo zdvořilými slovy: "Tak Vám Vaše komže sundáme, a půjdete do světa."

V kuchyni pak týž pán řekli jinému knězi, že se jim budou pomalu zhasínati hvězdičky na nebi, jedna po druhé a odvolával se při tom na p. presidenta republiky.

Jiný pán (řečený rada) řekl, že z kláštera se udělá sirotčinec.

Když přišli do refektáře, vystoupil pan Aust na kazatelnu, určenou pro čtení písma sv. a duchovní četby, a pronesl k vyzvání ostatních slova, že se zde od této chvíle bude hlásati láska k blížnímu a humanita. Patrně neví nebo nechce vědět p. Aust nic o tom, že Františkáni nehlásají jenom slovy lásku k blížnímu, ale že dílo lásky konají denně, když u jejich chudých klášterů jsou živeny řady chudých a když ochotně poskytli bezplatně půl kláštera "Českému srdci" - ač v nynější nouzi, kdy jejich klášter má na 50.000 K dluhů za války způsobených! - mohli plným právem žádati nájemné.

Prohlíželi pak ještě jiné místnosti a knihovnu klášterní a prohlásili, že "se to uzavře a zabere".

A když bratr Alexander upozornil, že třeba v té věci jednati nejdříve s představenými řádu v Praze, řekli jemu, že to dobře vědí, nemají tedy výmluvy, že nevědí, kdo a kde je ten, se kterým by měli nejdříve jednat, kdyby vůbec měli k tomu nějaké legitimace neb oprávnění.

Dne 28. dubna zase přišli jiní - stejně beze všeho oprávnění a legitimace - a zase prohlíželi, obtěžujíce při tom řeholníky neomalenými a urážlivými poznámkami o působnosti, šatu a celém zařízení klášterním.

Jelikož podobné obtěžování klášterů děje se i jinde - jako bylo si i v Nár. shrom. již stěžováno - zejména od těch různých zřízenců ministerstva pro sociální péči, táží se podepsaní p. ministra vnitra jako náčelníka vlády, je-li ochoten tuto věc dáni přísně vyšetřit a zmezit rázným způsobem každé podobné obtěžování a znepokojování klášterů a humanitních ústavů?

V Praze 14. května 1919.

Dr Mazance, Kadlčák,

Dr. Karel Novotný, Valoušek, Fr. Navrátil, Ševčík, Fr. Mlčoch, Jan Rýpar, Hlinka, Šabata, Bezděk, Dr. Dolanský, Šamalík, Dr. Kordač, Sedláček, Jílek, Zavoral, Dr. Kmeťko, Čuřík, Ing. Pospíšil, Šolle, A. Kaderka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP