Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 984.

Návrh

člena Národního shromáždění Franitška Zíky a společníků

aby soukromá zimní hospodářská a celoroční hospodyňská škola v Klimkovicích (ve Slezsku) byla zestátněna.

Ústřední hospodářská společnost pro české kraje ve Slezsku postavila a zařídila roku 1910 v Klimkovicích zimní hospodářskou a celoroční hospodyňskou školu celkovým nákladem K 232.482,-- za podpory zemské a státní.

Škola skládá se ze zařízené rozsáhlé školní budovy, dívčího internátu, bytů pro ředitele, učitele a školního statku s bytem pro šafáře, ke školnímu statku přísluší rozsáhlá zahrada a potřebný inventář. K této tak značné investici odhodlala se Společnost proto, že školské poměry ve Slezsku státy pod tlakem úporné germanisace, jíž bylo nutno čeliti všemi prostředky, na prvém místě pak ve směru zemědělském - kde ztráceli jsme nejcennější národní statek - půdu, bylo proto nutno učiniti nápravu řádnou, národním i odborným duchem vedenou výchovu našeho rolnického dorostu. Že škola plnila své povinnosti po každé stránce, vidno z toho, že ani tehdejší ve Slezsku vládnoucí nám nepřátelské kruhy nemohly jí odepříti práva veřejnosti.

Její důležitost dokazuje okolnost, že navštívená je letos 22 chovankami a 34 chovanci.

Škola zaměstnává tyto učitele: na hospodářské škole ředitele a jednoho odborného učitele, (toto místo se obsazuje), na škole hospodyňské ředitelku, učitelku vaření a učitelku ručních prací.

Aktivní a starobní přídavky jsou zajištěny učitelům zemským slezským výborem, kdežto služné a náklady věcné hradí Ústřední hospodářská společnost, načež se jí dostává menší subvence státní a zemské.

Veliké finanční oběti, jež udržování školy vyžadovalo, nutily Společnost, aby zahájila jednání se zemským výborem slezským o pozemštění školy, zároveň s převzetím zimních hospodářských škol, i škol hospodyňských s vyučováním německým v (Bruntále) a polským (v Těšíně).

Pokud jednáno bylo o hospodářských otázkách, byl zemský slezský výbor ochoten požadavky Společnosti přijmouti, žádal však, aby jednací řeč českých škol v Klimkovicích po pozemštění stala se německou. Společnost trvala na stanovisku, že charakter školy musí zůstati český a od toho požadavku neupustila, ani když zemský výbor převzetí z tohoto důvodu odmítl, poněvadž přes svou těžkou finanční situaci kladla větší důraz na plnění úkolů škole uložených po stránce národní, než po pozemštění školy.

Za těchto poměrů došlo tudíž pouze k pozemštění škol německých a polských a školy české v Klimkovicích jsou nadále vydržovány Společností, která je nyní do vlastnictví a správy státu.

Společnost jest ochotna odevzdati obě školy s celým příslušenstvím za těchže finančních podmínek, za jakých byl ochoten je převzíti svého času německý zemský výbor slezský.

Jak výše bylo podotčeno, činil celkový náklad na školu
K 232.482,09
subvence zemská bylaK 80.000,--
subvence státníK 48.000,--
celkem subvenceK 128.000,--
takže Společnost sama uhradila náklad K 104.482,09

jejž požaduje při event. převzetí školy, aby mohla vyrovnati dluhy, povstalé jí zřízením školy.

Společnost jest dále ochotna věnovati při zestátnění škol v Klimkovicích ze svých peněz k 20.000,-- na zřízení stipendijního fondu pro podporu nemajetných chovanců a chovanek obou ústavů.

Podepsaní navrhují:

Národní shromáždění, račiž se usnésti:

1. Hospodářská i hospodyňská škola v Klimkovicích buďtež se vším příslušenstvím převzaty do vlastnictví a správy česko-slovenské republiky. Náhrada stanovena budiž ve výši skutečného a zemským slezským výborem zjištěného nákladu po srážce zařizovacích subvencí státních i zemských.

2. Veškeří na školách působící učitelé buďtež převzati státem a jejich požitky upraveny buďtež podle zásad, platných pro stejné kategorie učitelstva v Čechách a na Moravě.

3. K nutnému rozšíření hospodářského statku těchto ústavů budiž přikázána přiměřená plocha zemědělské půdy tamního Wilezkova velkostatku, pokud bude státem zabrán, jehož část má již nyní školní statek v nájmu.

Návrh budiž přikázán výboru zemědělskému.

V Praze 10. května 1919.

Fr. Zíka,

Chaloupka, Sladký, Lukeš, Dr. Hnídek, J. Malypetr, Frant. Jan Kroiher, Malkus, Dr. Jos. Černý, Lud Zatloukalová-Coufalová, Anna Chlebounová, Adolf Prokůpek, Hucl, Marcha, Dr. Horáček, Babánek, K. Jonáš, Dvořák, Jar, Rychera, Dr. Srdínko, Hübner, Fr. Hbyš, Donát, Vojta, Jos. Sechtr, Měchura, Špaček, Josef Chroustovský, Udržal, Bradáč Boh., Dr. Velich

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP