Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 983.

Návrh člena Národního shromáždění Františka Zíky a společníků,

aby v Opavě zřízena byla státní střední škola zemědělská.

Český lid ve Slezsku nemá dosud střední hospodářské školy, ač obývá v 140 obcích, většinou zemědělských, ke kterým přibude nyní úrodné, české Ratibořsko, které bude tvořiti s nížinou opavskou slezskou Hanou.

Dosud působí ve Slezsku pouze německá hospodářská škola střední v Horních Heřmanicích a německá rolnická škola (2 letá) v Chotěbuzi, vedle tří hospodářských škol zimních, jež spojeny jsou se školami hospodyňskými. České rolnictvo, jež obývá v nejúrodnějších krajích Slezska, má pouze jedinou zimní hospodářskou školu a školu hospodyňskou.

Střední hospodářské školy na Moravě a v Čechách odchovaly dosud sice značný počet slezských Čechům než v posledních letech jsou tak přeplněny, že musí většinu uchazečů ze Slezska odmítati a tito uchazeči jsou pak nuceni hledati odborné zdělání na školách německých.

Takové poměry vykonávaly dosud velmi neblahý vliv na národní uvědomění zemědělského dorostu ve Slezsku a jeví se tudíž brzké zřízení české střední hospodářské školy v Opavě naprostou nutností.

Nejvhodnějším místem pro zřízení tohoto ústavu jest Opava proto, že jest ve středu kraje s intensivním a pokročilým zemědělstvím, a četným zemědělským průmyslem v Opavě umístěny jsou hlavní zemědělské korporace slezské a mnohé důležité zemědělské podniky jako: rozsáhlá hospodářská skladiště, ovocné školy, stanice hřebců a j.

Střední hospodářskou školu v Opavě bude možno snadno opatřiti vzorným hospodářským statkem, když k tomuto účelu použito bude státem zabraného, nově a moderně vybudovaného t. zv. "Klipláckého" dvora řádu německých rytířů, který jest u samé Opavy a který hodí se, jak svou polohou, tak i půdou, velmi dobře ke zřízení moderní semenářské stanice, jež Slezsku dosud schází.

Navrhujeme tudíž: Národní shromáždění, račiž se usnésti, aby v době nejbližší zřízena byla v Opavě česká státní zemědělská škola střední s tříletou dobou vyučovací.

Návrh budiž přikázán výboru zemědělskému.

V Praze, dne 12. května 1919.

Fr. Zíka,

Sladký, Lukeš, Lud. Zatloukalová-Coufalová, Adolf Prokůpek, Marcha Jaroslav, Chroustovský, Donát, Jos. Sechtr, Měchura, Dr. Černý, Bradáč, Malkus, Chaloupka, J. Malypetr, Dr. Hnídek, Fr. Jan Kroiher, Hübner, Josef Hucl, A. Chlebounová, Dvořák, Jonáš K., Dr. Velich, Dr. Srdínko, Dr. Horáček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP