Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 982.

Návrh

členů Národního shromáždění A. Chroustovského, Sáblíka, Zíky, Hodžy a soudr., aby byla zřízena šlechtitelská a pěstitelská stanice kultury brambor ve státě československém a ustanoven bramborářský konsulent.

Zemědělství státu česko-slovenského bylo odkázáno výhradně na dovoz zušlechtěné sádě bramborů z Německa z Polska. V hranicích státu československého provádělo se jen v nepatrné míře zušlechtění brambor jedlých s nepatrným úspěchem.

Rozmnožování zušlechtěné sádě bramborů prováděla Zemědělská rada a velkostatky. které přímo sáď si nakupovali.

Dovezená sadba z valné části se však neosvědčila, ježto jsouc vypěstěna v jiných vegetačních poměrech, nesnášela nové podmínky vzrůstové a rychle degenerovala.

Za války i tento dovoz úplně ustal, rozmnožená sáď drsně rekvirována, tak že sadba bramborů degenerovala do té míry, že výnosy a kvalita bramborů jsou naprosto neuspokojující. Dalším pěstováním degenerovaných bramborů způsobeno by bylo naprosté ohrožení sklizně bramborů. Kdyby nebyla s urychlením zjednána náprava, pak nastane katastrofální stav nejen pro konsum brambor, ale bude ohrožen i neobyčejně rozsáhlý průmysl bramborářský a budeme nuceni jednotlivé nevyhnutelné produkty dovážeti z ciziny. Z toho důvodu je nanejvýš naléhavé a nutné, ihned založiti a řádně vypraviti pěstitelskou stanici.

Pěstitelská stanice budiž zřízena v onom místě státu československého, kde jsou nejlepší podmínky pro rozvoj bramborářských snah pěstitelských a kde již předběžné práce pěstitelské a organisační jsou vykonány a mezi pěstiteli je dostatečné porozumění pro pečlivé rozmnožování. Budiž důtklivě přihlíženo při výběru a zušlechťování ke všem potřebám konsumu. Zušlechťování brambor průmyslových a krmných je rovněž velice důležité. Projektovaná stanice nechť organisuje v celku tato odvětví:

a) poučovatelskou činnost tiskem a přednáškami o způsobu racionálního pěstění bramborů mezi drobnými pěstiteli;

b) rozmnožování zušlechtěných druhů bramborů v oblastech se známými činiteli vegetačními; organisace vybraných množitelů, kontrola jejich práce, uznávací řízení rozmnožené sádě bramborové, organisování prodeje sádě doma i v cizině;

c) zušlechťování druhů brambor podle vědeckých výzkumů hledíc na užitkovost a výběr krajových druhů a její vědecký výzkum;

d) vedení přesných pokusů s jednotlivými druhy a jejich registrování pro udržování evidence celé práce, šíření cenných vědomostí, přesnými fakty doložených.

Navrhovatelé upozorňují vládu a ministra zemědělství, že předběžné práce pro zřízení řádné stanice jsou vedeny více než 10 let na českomoravské vysočině organisacemi pěstitelů Čech i Moravy.

Českomoravská vysočina je přirozeným centrem pěstitelů z Čech i z Moravy a sídlem téměř veškerého průmyslu bramborářského, kteréžto středisko má nejkratší spojení s velkou oblastí bramborářskou na Slovensku. Poučovatelskou činnost dosud řídil jedině »Svaz pěstitelů zemáků«, ve kterém združeni jsou drobní a střední pěstitelé bramborů.

Pro prohloubení této činnosti je nutno znova řádně obsaditi místo bramborářského instruktora neb konsulenta, který za odborného dozoru Zemědělských rad by vedl hlavně poučovatelskou činnost nejen u pěstitelů, ale i u družstevních podniků.

Pro vedení rozmnožovací agendy ustanovení je již také v Něm. Brodě »Společnost pro pěstování sádě brambor a obilí« spol. s r. o., ve které jsou sdruženy všechny velkostatky a přední pěstitelé.

Obě korporace daly základ k vědecké práci pěstitelské tím, že zřídili v Něm. Brodě hospodářskou chemickou laboratoř pro vědecký výzkum vegetačních činitelů krajů bramborářských, chemický a biologický výzkum kultury brambor. Na vlastních pozemcích bylo zde již se šlechtěním letos započato.

Pro rychlé rozmnožení a šlechtění brambor budiž vykoupen nejvhodnější velkostatek dobře položený na českomoravské vysočině. Budiž s největším urychlením zahájeno s příslušnými činiteli ihned jednání, provedena kooperace organisací naznačených za řízení vlády, doplněna všechna zařízení pro vědecký výzkum přibráním vhodných sil. Učiněna buďtež ihned opatření k výkupu vhodného objektu a přikročeno budiž ihned v zájmu veřejném k zahájení intensivní činnosti ve všech směrech, aby bez nejmenší ztráty času ihned jakmile se poměry uklidní, zvláštní odborná komise mohla vybrati u předních pěstitelů v Německu nejvhodnější kulturu zušlechtěné vynikající sádě bramborů, což jako základ k dalšímu pěstění je naprosto nezbytné, a jen tak bude možno z jara 1920 zahájiti intensivní činnost.

Stanice tato budiž postupně doplněna a rozšířena na samostatný »Ústav pro zvelebené pěstování a hospodářské účelné použití bramborů«.

O významu produkce bramborů nemusíme se zmiňovati, důležitost této plodiny a důležitost příslušných průmyslových výrobků sama dává v zájmu státu i konsumentů popud k nejrychlejšímu projednání a řízení.

Návrh tento budiž postoupen zemědělskému výboru, aby jej ihned projednal.

V Praze dne 10. května 1919.

A. Chroustovský, Sáblík, Zíka, Dr. Hodža,

Adolf Prokůpek, Otakar Hübner, Dr. Kyjovský, Dr. Velich, Vojta, Jos. Hucl, Jar. Rychtera, Lud. Zatloukalová-Coufalová, Babánek, Otm. Hrejsa, Měchura, Fr. J. Kroiher, F. Němec, Malypetr, Ing. Ferd. Klindera, Dr. Černý, Malkus, Bradáč, Donát, Jos. Sechtr, Slavík Ant., Beran, Sonntág.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP