Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 956.

Zpráva

státně zřízeneckého výboru o okamžité výpomoci veškerým státním zaměstnancům podle návrhu člena Národního shromáždění prof. Dra Lukavského (čís. tisku 223).

Výbor státně zřízenecký navrhuje přijetí těchto dvou zákonův a 2 resolucí:

Zákon

ze dne........................................... 1919,

kterým se povoluje státním zaměstnancům (zaměstnaným ve státních podnicích a fondech) mimořádná peněžitá výpomoc pro druhé pololetí roku 1919.

§ 1.

V měsíci květnu 1919 vyplacena bude veškerým zaměstnancům státním, zaměstnancům ve státních podnicích a fondech, dále pensistům, provisionistům a příjemcům darů z milosti, další čtvrtletní peněžitá výpomoc v celé sumě podle platných dosud ustanovení.

§ 2.

Pro měsíc srpen 1919 poskytne se k témuž účelu poloviční sumy čtvrtletní peněžité výpomoci.

§ 3.

Vláda se zmocňuje použíti úvěru částkou 160 milionů korun, aby provedla tuto výpomocnou akci.

§ 4.

Zákon tento nabývá platností dnem vyhlášení a provésti jej se ukládá veškerému ministerstvu.

Zákon

ze dne........................ 1919,

kterým zmocňuje se vláda k částečné úpravě pensijních a provisijních nároků veškerých pensistů, provisionistů a příjemců darů z milosti.

§ 1.

Veškerým pensistům, provisionistům a požívatelům darů z milosti odcházejícím na odpočinek od 1. října 1918 (včetně) připlácí se ode dne přestupu na odpočinek až do definitivní úpravy požitků pensijních, provisíjních a darů z milosti, k jejich starobním a invalidním požitkům 50% částky první stupnice drahotního přídavku, platného pro plat, jehož dotčený zaměstnanec dosáhl před svým odchodem na odpočinek.

§ 2.

Vdovy po těchto zaměstnancích mají nárok na jednu třetinu a sirotci bez otce i matky dohromady na jednu šestinu, a sirotci bez otce, každý na jednu patnáctinu uvedené sumy - podle ustanovení stanov příslušného fondu.

§ 3.

Pro vdovy a sirotky po zaměstnancích, zemřelých na odpočinku, směrodatny jsou změny v jejich stavu, k nimž došlo po 1. říjnu 1918 (včetně).

§ 4.

Vláda se zmocňuje, aby opatřila úvěr 30 mil. korun, potřebný k provedení tohoto zákona.

§ 5.

Zákon tento nabývá platnosti dnem vyhlášení a provésti jej se ukládá veškeré vládě.

I.

Vláda se vyzývá, aby předložila v nejkratší době návrh na úpravu započítání válečné služební doby státních zaměstnanců, zaměstnanců ve státních podnicích a fondech na těchto zásadách:

§ 1. Služební léta 1914, 1915, 1916, 1917 a 1918 státních zaměstnanců, zaměstnanců ve státních podnicích a fondech započítávána jsou do pense, provise a darů z milosti dvojnásobně za službu vojenskou a půldruhonásobně za civilní službu státní (ve státních podnicích a fondech).

§ 2. Služební doba zaměstnanců státních, zaměstnanců ve státních podnicích a fondech v letech 1914, 1915, 1916, 1917 a 1918 ve službě vojenské, či civilně-státní ztrávená, započítávána jest pro čekací lhůty k postupům, jmenování, povýšení a zvýšení mezd půldruhonásobně.

§ 3. Při provádění tohoto zákona počítají se tři měsíce služby vojenské anebo šest měsíců civilní služby státní v jednom kalendářním roce za celý rok.

§ 4. Postupové zvláštnosti a výhody jednotlivých státních resortů služebních nejsou tímto zákonem dotčeny.

II.

Vláda se vyzývá, aby neprodleně a v plném rozsahu provedla toto opatření na zmírnění nouze veškerých státních zaměstnanců a zaměstnanců ve státních podnicích a fondech.

1. Staropensistům, pensionovaným před 1. říjnem 1918, budou jejich požitky přiměřeným způsobem upraveny ihned po zjištění jejich pensijních a provisijních nároků, či nároků na dar z milosti.

2. Pro státní zaměstnance, zaměstnance ve státních podnicích a fondech i příslušníky jejich rodin, jakož i pro pensisty, provisionisty a příjemce darů z milosti z těchto zaměstnanců, zřizují se prodejny veškerých potřeb z oboru textilního, kožedělného a potravinového ve vlastní režii dotčených resortů státních, s prodejem zboží za maximální nebo vládou stanovené ceny směrné.

3. Vedlejší či proměnlivé příjmy strojních a průvodčích zaměstnanců železničních nahrazují se pevným jízdním paušálem. Veškeré nynější paušály upravují se k daným poměrům.

4. Družka života, matka nemanželských dětí zaměstnance, jakož i nemanželské dítky s chovanci, pokud žijí ve společné domácnosti se zaměstnancem, zařaďují se s platností k 1. lednu 1919 ve všech případech drahotní akce na roveň legitimním manželkám nebo legitimním dětem zaměstnance.

Na tyto děti vypláceny jsou příslušné požitky z drahotní akce plynoucí těm, kdož k těmto dětem plní vydržovací povinnosti.

5. Veškeré přiměřené náklady, vzniklé stěhováním státních úředníků a zřízenců a dělníků, kteří jsou překládáni na jiná služební místa, buďtež, hledíc na mimořádné poměry, hrazeny dotčeným resortem státní správy.

6. Oněm státním zaměstnancům, zaměstnancům ve státních podnicích a fondech, kteří podle platných ustanovení mají nárok na stejnokroj, jehož se jim nedostalo, buďtéž aspoň od 1. listopadu 1918 zadržené součástky stejnokroje v nejkratší době vydány a doba určená k nošení těchto stejnokrojů v poměru ke zhoršené jakosti snížena.

7. Ministerstvo pro sociální péči se vyzývá, aby v dohodě s příslušnými resorty, pronikavým způsobem vyřešilo bytovou otázku těch státních zaměstnanců, kteří z různých důvodů jsou povinni se stěhovati a nemohou tak učiniti, jelikož nemají vhodného bytu. Nechť proto zabrány jsou budovy nedosti využitkované a pod. a tyto budovy nechť jsou pro rodinné obývání přizpůsobeny. Dále nechť s urychlením stavěny jsou vhodné domy obytné.

8. Ministerstvo železnic se vyzývá, aby při všeobecné úpravě jízdních výhod přihlíželo k tomu, aby i na odpočinek - také s darem z milosti - přeloženým výpomocným zaměstnancům a dělníkům železničním a jejích příslušníkům poskytnuto bylo všeobecně týchž jízdních výhod, jak poskytováno jest pensistům a provisionistům, odcházejícím na odpočinek ze stavu zaměstnanců definitivních.

(Instr. č. XII, čl. III, skup. B, odst. (16) 1 až 20 (5).

V Praze 13. května 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
Gustav Navrátil v. r.
Vilém Brodecký v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP