Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 953.

Návrh

členů Národního shromáždění prof. Dra Horáčka, prof. Dra Krejčího a soudr, a by byla odevzdána budova Akademie Strakovy k účelům pražského vysokoškolského studenstva.

Dolehly-li zhoubné následky světové války tíživě na všechny vrstvy a stavy obyvatelstva, zasáhly krutou měrou i české studentstvo. Nehledíc k potokům krve, jež právě česká inteligence studentská v cizích službách nucena byla prolíti, a k ztrátě drahocenného času, po který vyrušena byla ze svých pilných studií, octlo se studentstvo, hodlajíc nyní na dráze vzdělávání svého dále pokračovati, v postavení velmi trapném. Bytové a cenové poměry jsou nyní v Praze tak kritické, že studentstvo, náležející převážně venkovským kruhům nemajetným, není s to, aby zde žilo a bydlelo. Tím se mu další pokračování ve studiích znemožňuje, jeho píle a chuť k práci podlamuje a vzniká nebezpečí vážné škody kulturní, ohrožující budoucnost celého národa. Poměry tyto jsou neudržitelny a třeba včas postarati se o pomoc.

Částečnou aspoň nápravu by zjednalo, kdyby pražským vysokoškolským studentům přikázána byla k bydlení prostorná budova Strakovy Akademie, k účelu tomu svého času vystavěná a dokonale zařízená. Námitka, že by tím jednáno bylo proti intencím jejího zakladatele, jenž určil statky své ve prospěch potomků české šlechty, dnes zajisté odpadá, kdy československá republika nezná žádných výsad rodových a kdy nikoli šlechtictví zrozené, nýbrž šlechtictví ducha a nadání pro budoucnost našeho národa musí býti rozhodující.

Avšak budova ona byla nyní ideálnímu účelu svému odcizena tím, že zabrána byla ministerstvem pro zásobování. Celá instituce tohoto ministerstva je však rázu přechodného, bude v čase bohdá nedlouhém likvidována a i v době nejbližší nalezla by zajisté útulky pro účely své vhodnější, než jest budova Strakova.

Podepsaní navrhují tedy, aby vláda byla vyzvána, budovu Strakovy Akademie co nejdříve, nejdéle však počátkem příštího studijního roku odevzdati k účelům pražského vysokoškolského studentstva za podmínek sjednaných s ministerstvem školství a národní osvěty se zástupci vysokých škol pražských a organisací vysokoškolského studentstva.

Po stránce formální budiž návrh tento odkázán výboru školskému a kulturnímu.

V Praze 13. května 1919.

Prof. Dr. Horáček, Prof. Dr. Krejčí,

Dr. Srdínko, Alois Jirásek, Anna Chlebounová, Slavík, Lukeš, Machar, Chroustovský, Ludmila Zatloukalová-Coufalová, Adolf Prokůpek, Hucl, Prof. Dr. Velich, Bradáč, Dr. B. Němec, Dr. Viškovský, Dr. Kyjovský, F. Němec, Dr. Mareš, Zíka, Dr. Metelka, Viková-Kunětická, Jonáš, Marcha.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP