Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 944.

Dotaz

členů Národního shromáždění J. Šrámka, A. Čuříka, B. Bezděka, J, Kadlčáka, J. Jílka a soudruhů na zástupce ministerského předsedy a na pana ministra Švehlu v záležitosti hrubého porušování svobody občanské, shromažďovací a spolčovací se strany sociálně-demokratických důvěrníků a sekretářů odborových organisací.

Neslýchané případy teroru byly již několikráte interpelovány členy klubu československé strany lidové a stěžováno si, že příslušníci Všeodborového sdružení křesťanského dělnictva československého jsou násilím donucováni vstupovati do odborových organisací sociálně demokratických. Posledně byly to případy: v Aloisově, okres Šumperk, v továrně na papírové zboží; v Moravské Ostravě, případ dělníka Motlocha a v Čes. Budějovicích. Na tyto tři dotazy odpověděl pan ministr vnitra a kladl důraz na ochranu svobody přesvědčení každého jednotlivce a litoval, že podobné případy mohly se vůbec v naší republice přihoditi.

Tyto odpovědi uveřejnili jsme v časopisech strany v tom přesvědčení, že budou působiti na uklidnění poštvaných a rozvášněných živlů v odborových organisacích sociálně demokratických, avšak marně. Nejenom, že teror soc. dem. důvěrníků a jimi svedených členů pokračuje, nýbrž stupňuje se v takovém rozsahu, že nelze to jinak nazvati, nežli hrubým, organisovaným zločinem.

Nejedná se o ojedinělé případy místní, anebo v jednotlivých odborech, nýbrž o systematický postup násilí v četných závodech a místech, kde organisované dělnictvo křesťansko-sociální jest zaměstnáno společně s příslušníky odborových organisací sociálně demokratických.

K podobnému pronásledování není nijakého důvodu, ježto zástupci organisace československého dělnictva křesť. soc. dokázali po celou dobu trvání organisace, od založení roku 1902, tolik ochoty ku společné práci a postupu ve prospěch řádné úpravy mzdových a pracovních poměrů dělnictva, že není vůbec případu, kde by něco podnikli, co by se nesrovnávalo s nejlepším přesvědčením každého dobře smýšlejícího přítele dělnictva.

Všeodborové sdružení křesťanského dělnictva československého, které sdružuje všechny odbory práce, zastupované zvlášť Odborovými radami - a odborovými důvěrníky, jest od svého základu vedeno duchem národním, vždy odmítalo spojení s německými křesťanskými sociály vídeňskými a postupovalo samostatně, zatím co v organisacích sociálně demokratických pěstován byl centralismus a internacionalismus na škodu našeho dělnictva v ohledu národním.

Všeodborové sdružení, stojící na zásadách křesťanského názoru světového, uznává zásady zdravého socialismu, odmítá komunistické zásady revoluční jako škodlivé nejen dělnictvu, ale i celému národu československému a všem jeho oprávněným složkám. Odmítá tudíž strohý třídní boj a staví se na stanovisko smírného vyrovnávání proti v třídních mezi dělnictvem a zaměstnavatelstvem, ač v krajním případě stejně používá jako obranného prostředku i stávky.

Odborové organisace sociálně-demokratické jsou nesporně součástkou politického hnutí sociálně-demokratického, které spočívá na stanovisku protináboženském a revolučně-třídním, proto jest naprosto vyloučeno, aby dělnictvo smýšlení křesťansko-sociálního mohlo do těchto organisací vstupovati a směr. s nímž nesouhlasí, podporovati.

Vzdor tomu jest stále nuceno nadávkami, vyhrožováním, ano i hrubým násilím, vyhazováním z práce do sociálně-demokratických odborových organisací vstupovati.

Toto jednání odporuje všem zásadám o svobodě, demokracii a lidskosti a není ničím jiným, nežli násilným, hrubým poručníkováním.

Posledně udály se kromě četných jiných případů dva případy takového násilí, a to v továrně Beranově a u Společnosti vlněného průmyslu v Brně-Zábrdovicích, kde naším členům dlouhá léta v továrnách těch zaměstnaným, shozeny byly řemeny se strojů a za velkého křiku, spílání i ohrožování na těle byla příslušníkům Všeodborového sdruženi práce znemožněna. Tento násilný čin byl proveden 2 a 3. května t. r.

Opakujeme: Jedná se o celou řadu případů, kde staří, poctiví dělnici a dělnice, kteří v továrnách po mnohá léta byli zaměstnáni a jsou dlouholetými členy naší organisace, nyní jsou zbavováni chleba, výživy svých rodin a odkázáni na podporu.

l táží se podepsaní:

Odpovídá toto jednání mínění vlády právního státu, kde platí dosud zákony?

Či mohou si sociálně-demokratičtí důvěrníci a sekretáři odborových organisací vykládati zákony dle své potřeby a svých choutek?

Proč má býti křesťansko-sociální dělnictvo, těšící se z nabyté samostatnosti národa československého, tak týráno a pronásledováno jen proto, že dle svého přesvědčení voli si formu organisační jinou, než jest přáním stoupenců strany sociálně-demokratické?

Kde vlastně má toto týrané dělnictvo hledati ochranu a útočiště, když ve svobodné republice naší nemůže klidně pracovati a se živiti?

Je vláda republiky ochotna zjednati rychle nápravu a zabezpečiti ochranu a svobodu organisovati se dělnictvu volně dle jeho přesvědčení v mezích platných zákonů, aniž by toto snad za projevení a uskutečněni své vůle musilo snášeti ústrky, býti týráno, práce zbavováno a o výdělek připravováno?

V Praze 8. května 1919.

J. Srámek, A. Čuřík, B. Bezděk, J. Kadlčák, J. Jílek,

Valoušek, Dr. Dolanský, Dr. Kordač, Šolle, A. Kaderka, Hlinka, Zavoral, Čapka, Dr. Jehlička, Sedláček, Ševčík, Šabata, Ing. Pospíšil, Dr. Novotný, Mlčoch, Šamalík, Dr. Kolísek, Dr. Stojan

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP