Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 895.

Vládní návrh

zákona, týkajícího se zatímních opatření k ochraně vzorků.

Dle usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

§ 1.

Ochranné vzorky u některé obchodní a živnostenské komory v území československé republiky do dne vydání tohoto zákona zapsané zůstávají v platnosti.

§ 2.

Ochranné vzorky, které byly zapsány do dne vyhlášení tohoto zákona u některé obchodní a živnostenské komory bývalé říše rakousko-uherské mimo území československé republiky, budou chráněny i v území československé republiky za podmínek reciprocity, prohlásí-li majitel vzorku do 31. prosince 1919 obchodní a živnostenské komoře v Praze, že se domáhá ochrany vzorkové pro oblast československého státu. Současně s prohlášením jest předložiti dva exempláře vzorku nebo jeho zobrazení spolu s potvrzením identity a dne původního zápisu, vydaným obchodní a živnostenskou komorou, u níž byl vzorek původně zapsán.

§ 3.

Nařízení býv ministerstva veřejných prací ze dne 2. června 1915, č. 152 ř. z. se zrušuje. Doba zažádané ochrany, resp. zbytek její, běží ode dne, kterého tento zákon nabude platnosti.

§ 4.

Uplynulá doba trvání ochrany vzorkové se započítá do celkové doby, pro níž byla ochrana při původním zápisu žádána.

§ 5.

Spory o platnosti vzorků jest znovu zahájiti.

§ 6.

Vzorky cizozemců, jež jsou zapsány buď u obchodní a živnostenské komory ve Vídni nebo jen u obchodní a živnostenské komory v Budapešti, budou chráněny na žádost v celém území republiky československé, avšak v území, kde platnosti dosud neměly, pouze s výhradou práv třetích.

§ 7.

Zákon ze dne 27. června 1908, č. 123 ř. z. pokud jím agendy vzorků přikázány byly ministerstvu veřejných prací, pozbývá platnosti.

§ 8.

Císařský patent ze dne 7. prosince 1858 c. 237 ř. z, pozměněný zákonem ze dne 23. května 1865 č. 35 ř. z., zůstává v platnosti s těmito změnami:

Úvodní odstavec cís. patentu ze dne 7. prosince 1858, č. 237 ř. z. se zrušuje.

K § 5 připojuje se tento odstavec jako odstavec druhý:

Kdo nemá v území československé republiky stálého bydliště nebo sídla, může uplatňovatii nárok na ochranu vzorkovou jen tehdy, ustanoví-li v československé republice oprávněného zmocněnce. K registrování vzorků takovýchto žadatelů jest příslušna obchodní a živnostenská komora v Praze.

V § 11 nahražují se sub a) slova "v obvodu rakouského říšského území" slovy "v území státu československého", a sub b) slova "do rakouského říšského území" slovy "do území československého státu".

§ 9.

Zákon tento nabývá účinnosti čtrnáctého dne po vyhlášení.

§ 10.

Provedením jeho pověřuje se ministr pro průmysl, obchod a živnosti a ministr spravedlnosti.

Návrh budiž přikázán výboru právnímu se žádostí, aby o něm podal zprávu ve lhůtě 3 dnů.

V Praze 25. dubna 1919.

Ministr obchodu:
Dr. Stránský v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP