Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 889.

Odpověď

ministra vnitra v souhlasu s ministerstvem Národní obrany a železnic na dotaz členů Národního shromáždění Fr. Zeminové, J. Slavíčka, V. Freimana a spol. (č. tisku 476) o poměrech na broumovském okresním hejtmanství.

V čele okresní správy politické v Broumově zůstal i po převratu okresní hejtman JUDr. Jaroslav Kořistka, protože při velmi nepříznivém stavu politického úřednictva bylo nutno politické úředníky české národnosti vyslati především do oněch okresů smíšených, kde jich z politických důvodů bylo více třeba, než v Broumově, neboť okresní hejtman Kořistka ovládá dokonale jazyk český, a oba přidělení úředníci konceptní jsou též češtiny dobře mocni. - Při inspekci okresního hejtmanství broumovského, která provedena byla ve dnech 12.-24. ledna 1919, a při níž úředník, inspekci konající, navázal styky s předsedou i členy Okresního národního výboru, se členy okresní hospodářské rady v Broumově, jakož i s velitelem tamní československé posádky, nepřednesli uvedení činitelé žádných stížností proti okresnímu hejtmanovi Dru Kořistkovi, ani proti ostatním politickým úředníkům, a to ani z doby válečné ani z doby po převratu. Rovněž při nynějším vyšetřování nebylo zjištěno, že by některý z politických úředníků při okresní správě politické v Broumově dopustil se nějakých nezákonností, nebo porušil své úřední povinnosti, vyjímaje evidenčního poručíka Högera a okresního tajemníka Tschischku.

Evidenční poručík Josef Höger byl pro své netaktní chování k stranám z Broumova přeložen a přidělen prozatímně k zeměbraneckému doplňovacímu velitelství v Hradci Králové; na jeho místo ustanoven evidenční poručík Adolf Metzl, národnosti české. Pokud se týče okresního tajemníka Frant. Tschischky, uložil jsem správci zemské správy politické v Praze, aby stížnosti na úředníka toho vznesené dal náležitě vyšetřiti a podle výsledku vyšetřování učinil další opatření.

O přednostovi železniční stanice v Polici n. Met., Filipu Trojanovi, bylo zjištěno, že dal na počátku roku 1916 vyvěsiti v telegrafní kanceláři tištěnou tabulku jen s německým nápisem "Dienstsprache ist deutsch", kterouž teprve roku 1917 na rozkaz dopravního kontrolora odstranil.

Motivem k tomu byla mu snaha, aby svým představeným u bývalého ředitelství společnosti státní dráhy ve Vídni viditelně dokázal, že se stará o to, aby podle tehdejších ustanovení bylo ve službě užíváno jedině německého jazyka.

Zjištěno dále, že Trojan povolal v náhradu za železniční zřízence, určené pro vojenskou službu, ke staniční službě na výpomoc tři ženy německé národnosti.

Podle zprávy ministerstva železnic byl Trojan dán do příkaznosti a bude po uplynutí nemocenského roku dán definitivně do výslužby.

Pokud se týče personálu okresní politické správy v Broumově, budou vhodná opatření učiněna ihned, jakmile toho dopustí stav českého politického úřednictva, jehož mimořádný nedostatek je toho času na všech stranách tak citelný.

V Praze 11. dubna 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP