Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 861.

Návrh

člena Národního shromáždění J. Malypetra a soudruhů, aby postavena byla normální lokální dráha z Rakovníka do Lužné-Lišan, do Slaného a spojky mezi dráhou z Prahy do Mostu a drahou z Kralup do Třebichovic, které umožnily by přímé železniční spojení mezi Slaným a Kralupy a mezi Slaným a Kladnem.

Zastupitelské okresy rakovnický, novostrašecký a slánský, jakož i města Slaný, Nové Strašecí a Rakovník domáhaly se již před válkou r. 1911a 1912 železničního spojení mezi drahou býv. Pražsko-Duchcovskou ze stanice Slaného a drahou Buštěhradskou do stanice Lužné-Lišan a věc dospěla již tak daleko, že byl ministerstvem železnic ve Vídni schválen generální projekt na stavbu této lokální dráhy a měl býti vypracován projekt detailní, k čemuž však pro válku nedošlo.

Důležitost a účelnost tohoto požadovaného železničního spojení je zřejma z tohoto:

Celá krajina mezi Slaným, Novým Strašecím a Rakovníkem, ačkoli má rozsáhlý průmysl a obchod, jakož i velmi intensivní zemědělsví a dobře spravované rozsáhlé lesy, nemá železničního spojení, které by umožňovalo čilý osobní a obchodní styk obyvatelstva a vývoz zboží, jehož by v oblasti této byla veliká hojnost. Nákladní průvoz zaměstnán by byl dopravou obilí, cukrovky, strojených hnojiv, dříví, čedičového štěrku a hlavně uhlí, jehož bohatství na ploše více než 4000 ha zajištěných dolových měr činí asi 30,000,000 q, a to jen uhlí svrchního. Právem lze očekávati, že tímto železničním spojením otevřela by se také ložiska spodních vrstev uhelných, které v krajině této jsou v mohutnosti 4 až 6 m a rovnají se co do jakosti, uhlí kladenskému.

Krajina, kterou dráha jest projektována, je hustě zalidněna (více než 40,000 obyvatelů) a obyvatelstvo jest ve všech oborech výroby i v obchodu velmi pokročilé a poměrně zámožné. Města Slaný a Rakovník, jež by tato trať spojovala, jsou sídlem státních i samosprávných úřadů, s nimiž dosud jen velmi nesnadno obyvatelstvo přichází do styku. Rovněž tak jest tomu ve stycích obyvatelstva s ústavy vzdělávacími a peněžními, které v obou městech za nynějších poměrů jen velmi nedostatečně slouží kulturnímu a hospodářskému prospěchu venkovského obyvatelstva. Četné průmyslové závody v obou těchto městech a v celé této oblasti zaměstnávaly by v hojné míře dráhu průvozem surovin a výrobků.

Trať vycházeti má ze stanice státní dráhy Slaného přes obce, jež jako stanice jsou projektovány:

Studňoves, Hvězda - Tuřany, Jedomělice-Pozdeň, Mšec, Kalivody, Řenčov-Kroučová, Krušovice a ve stanici Lužná-Lišany ústí se do trati dráhy Buštěhradské a délka její jest 31 km. Pravděpodobný roční průvoz byl v dopravě osobní 192.304 cestujících a v dopravě nákladní 148.884 tun zboží.

Dne 9. a 10. října roku 1912 byla ministerstvem ve Vídni vykonána revise trati a komise staniční, při níž zjištěna byla technická správnost projektu; o rentabilitě trati vyslovilo ministerstvo železnic pochybnosti, vyplývající patrně z hledisk, z nichž všecky požadavky našeho národa ve Vídni byly posuzovány.

Velmi nedostatečné železniční spojení okresu slánského a lounského dalo by se dále zlepšiti při poměrně velmi malém nákladu zřízením železničních spojek mezi tratí z Prahy do Mostu a tratí z Kralup do Třebichovic, které se u obce Podlešína přetínají ve výši asi 20 m. Spojka směrem na Kralupy vycházela by z trati z Prahy do Mostu asi ve vzdálenosti 1 1/2 km od zastávky Podlešína a vedla by směrem východním v délce asi 3 km při sklonu 10-12‰ do stanice Zvoleňovsi na trati z Kralup do Třebichovic.

Touto poměrně velmi krátkou spojovací tratí dosáhlo by město Slaný a celý okres slánský při velmi nepatrném nákladu snadného a výhodného spojení s Kralupy a výhodného přístupu k dopravě vodní, která za jisté v brzku bude uskutečněna a pravidelně provozována. Celá délka trati ze Slaného do Kralup činila by pak 20 km.

Z okresu slánského a z velké části sousedícího s ním okresu lounského vyvážel se v míru ve značné míře cukr a zejména ječmen, který pro svoji výbornou jakost jako zboží sladovnické byl velmi hledaným pro vývoz do Německa a Anglie. Krátká doprava po železnici k levné dopravní cestě vodní byla by v budoucnosti mocnou vzpruhou čilého vývozu tohoto zboží.

Kromě toho získáno bylo by spojením jmenovaných dvou tratí v dalším pokračování přímého železničního spojení přes Neratovice a Všetaty jednak na Mělník a Litoměřice, jednak na Mladou Boleslav a Turnov a konečně na Lysou, Nymburk a Kolín. Tím zřízeno by bylo skutečné a velmi účelné středočeské spojení transversální, které by velmi ulehčilo beztak již přetížené dopravě na trati z Prahy do Mostu a dopravě přes Prahu vůbec.

Nelze proto pochybovati, že by toto spojení bylo velmi výhodné nejen pro obyvatelstvo dotčených krajů, ale i pro železniční průvoz.

Druhá spojka těchto dvou tratí vycházela by z trati z Prahy do Mostu ve vzdálenosti asi 2 km směrem ke Slanému od výstupu první spojky a vedla by směrem jihovýchodním a jižním do zastávky Pcher, Sah, na trati z Kralup do Třebichovic v délce asi 33/4 km při sklonu ca 15 - 16‰. Tím opatřeno bylo by přímé spojení s Kladnem v délce trati 21 km. Jaký význam by toto spojení mělo pro zásobování okresu slánského uhlím, není třeba dokazovati.

V dalším pokračování získalo by tím město Slaný i celý okres železniční spojení s tratí dráhy Buštěhradské a tím také s okresem novostrašeckým a dále pak zveřejněním tratí Pražsko-železářské společnosti spojení s Unhoštěm, Hořelicemi a Berounem. Také tu by bylo opatřeno při velmi malém nákladu velmi výhodné železniční spojení.

Pro důležitost a prospěšnost těchto projektovaných železničních spojení a pro nutnost opatřiti širokým vrstvám dělnickým práci snadno přístupnou, navrhují podepsaní:

Národní shromáždění se usnáší:

Ministerstvu železnic se ukládá, aby opatřilo s urychlením detailní projekty železničních spojek mezi traťmi z Prahy do Mostu a z Kralup do Třebichovic, vycházejících směrem na Kralupy asi z 55 km a směrem na Kladno asi z 57 km trati z Prahy do Mostu, a aby provedlo jejich stavbu jako práci nouzovou a dále aby znovu vyšetřilo rentabilitu trati ze Slaného do Rakovníka podle generálního projektu podaného r. 1912 ministerstvu železnic ve Vídni, a bude-li výsledek šetření příznivý, aby po dohodě s interesenty vystavělo navrhovanou trať.

V Praze 15, dubna 1919.

J. Malypetr,

Malík, Jar. Rychtera, Dr. Hnídek, Donát, Sechtr, Lud. Zatloukalová-Coufalová, F. Němec, Špaček, Anna Chlebounová. Dr. Velich, Sonntág, Dr. J. Černý, Ing. Ferd. Klindera, Okleštěk, J. Marcha, Dr. Horáček, Bradáč Bohumír, Dr. Kubíček, Simeon Vacula, F. Hybš, K. Sáblík.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP