Zasedání národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 858.

Dotaz

člena Národního shromáždění Petra Pavlána a soudruhů na pana ministra vnitra o laksním postupu politických úřadů ve Slezsku při zřizování správních komisí.

Nespravedlivému složení obecních výborů mělo být pro nynější přechodnou dobu až do provedení voleb do obecních zastupitelstev pomoženo správními komisemi, které měly převzít agendu obecní z rukou starých výborů.

Mezi zemským Národním výborem pro Slezsko a zemskou vládou slezskou bylo vyjednáno, že v každé obci, kde o to jedna z politických organisovaných stran požádá, rozpustí zemská vláda slezská ono obecní představenstvo a po dohodě politických stran bude jmenovati správní komisi se zeměpanským komisařem v cele.

Postup tento se zachovává a tak v mnoha obcích byla rozpuštěna obecní zastupitelstva; ačkoliv však ustavení správních komisí státi se má do 8 dnů, okresní hejtmanství ve Frýdku a Bilovci ponechávají hospodaření v obcích takových starým starostům dál. Vymlouvají se, že ta práce je bezúčelná, když již brzy dojde k volbám, že nemají úředníků a pod. Jednání to je nezákonné, k čemuž ještě přistupuje i to, že starostové těchto obcí různými intrikami hledí okresní hejtmanství pohnouti k dalšímu protahování i přes dosaženou dohodu jednotlivých stran.

Z okresu biloveckého jsou to tyto obce: Studénka, Lubojaty, Hrabství-Vyškovice, Těžkovice, Pustkovec, z okresu frýdeckého pak Sedliště, Pržno, Prostř. Bludovice, Ratimov. V některých obcích vůbec není ani nijaké z občanských stran a přece na přání jednotlivce - starosty, jako je tomu v Pustkovci, k utvoření správní komise nedojde; v Ratimově pak nechce starosta o ničem slyšet, nikoho prý nemusí poslouchat a chlubí se, že má okresního hejtmana na své straně, ve Studénce zjednaná dohoda stran byla zrušena a učiněn byl nátlak na okresní hejtmanství, aby dohodu tu nebralo za podklad pro jmenování správní komise. Ze všeho zřejmý je úmysl jednotlivých starostů znemožnit jmenování správních komisí, úřadovati nezákonně dál, ač všude tam jsou již obecní výbory dávno rozpuštěny, a působiti tak svým dosavadním vlivem na znásilněni skutečného smyšlení občanstva.

Podepsaní se tudíž táží: Hodlá pan ministr vnitra poučiti okresní hejtmany ve Frýdku a Bilovci o jejich nestranné povinnosti, úřadem jim uložené?

V Praze 15. dubna 1919.

Petr Pavlán,

Felix Časný, Biňovec, Hybeš, Ferdinand Benda, F. Svoboda, J. Marek, Stivín, Kříž Jos., Skurský R. Merta, Cingr, Hrdlička, Nádvorník, Fr. Houser, Charvát, J. Hummelhans, K. Dědic, J. Rouček, Brožík, Pik.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP