Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 834.

Návrh

členů Národního shromáždění K. Brožíka, Cingra, Pika, Austa, Prokeše a soudruhů, aby byli ustanoveni dělničtí a bánští inspektoři.

Od dávného času již dožadují se horníci, aby dosavadní báňská inspekce byla zreformována tím, že by k službám inspekčním byli přibráni také inspektoři z horníků. Požadavek tento je plně oprávněný. Hornický odbor jest povoláním největšího risika a také statistika o úrazech a zabití v dolech každého roku dokazuje, jak strašné jsou oběti, jež horníci na životech a zdraví přinášejí svému povolání. Aby toto risiko bylo co nejvíce zmenšeno, může způsobiti důkladná a účelná báňská inspekce, z jejíž iniciativy by vycházely popudy k policejně ochranným zařízením v dolech a k dodržování zákonných ustanovení.

Až dosud prováděti báňské inspekce bylo uloženo horním úřadům, které k tomuto účelu měly zvláštní úředníky. Těchto úředníků byl však nedostatečný počet. Přes nejlepší vůli nemohla býti jejich činnost výsledná, neboť při rozsáhlých obvodech, které byly jim přikázány a při jiných ještě pracích nemohla pravidelná a podrobná inspekce býti konána, jak bylo žádoucno. Inspekční činnost uvedených úředníků byla nejvíce vyčerpána intervencemi při vyšetřování příčin velkých neštěstí.

Kromě toho trpěla tato inspekce velice tím, že inspektoři, kteří sice mají teoretické a odborné vzdělání, neměli znalosti poměrů místních, které na různých závodech různě se projevují, a jejichž znalost má kromobyčejnou důležitost. Dosavadní horní inspektoři neměli dostatečného styku - nejvýš hodně byrokraticky obmezeného - se zaměstnanými horníky v dolech, čímž bylo jim znemožněno o pravém stavu a poměrech v dolech nestranně a spolehlivě se informovati, neboť spokojovati se musili jednostrannými informacemi správ dolů. Z těchto důvodů dožadují se horníci, aby ku provádění bánské inspekce byli přibráni inspektoři z nich. Tito inspektoři byli by dáni k disposici nynějším inspektorům horním a za jejich součinnosti by svou funkci vykonávali, majíce ovšem při tom potřebnou samostatnost a pravomoc.

Proto navrhují podepsaní:

Pro každý obvod revírního horního úřadu budiž ihned ustanoven aspoň jeden horní inspektor z horníků, navržený odborovými organisacemi hornickými. Dělničtí horní inspektoři buďtež placeni z peněz státních. Při ustanovování těchto inspektorů budiž dbáno různého způsobu dolování. Inspektoři tito buďtež ustanoveni dočasně a jejich další setrvání v úřadě budiž znovu odborovými organisacemi potvrzeno.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru technickému.

V Praze dne 10. dubna 1919.

K. Brožík, Cingr, Pik, Aust, Prokeš, Svoboda, Jaroš, Marek, Hybeš, Vaněk, Němec, Svěcený, Johanis, Kouša, Dědic, Skurský, Pavlán, Dr. Witt, Houser, F. V. Krejčí, Bechyně, Dr. Meissner, Ecksteinová, Kolaříková.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP