Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 833.

Návrh

členů Národního shromáždění Josefa Hucla, Josefa Babánka, dra Lukavského, Pika a soudruhů, aby nákladem státu byla zřízena střední hospodářská škola pro západní Čechy V Plzni.

Již řadu let domáhaly se veškeré kruhy rolnictva s příslušnými korporacemi v Plzni a přilehlých krajích zřízení střední hospodářské školy v Plzni, ježto v celých Čechách byly jen dvě střední hospodářské školy v Chrudimi a Roudnici n. L., kdežto na celém západě a jihu českém nebylo školy této kategorie, ačkoli nával kvalifikovaných žáků byl na jmenované dvě školy takový, že jich více než 300 ročně muselo býti odmítnuto pro nedostatek místa. To těžce nesli synové rolníků z plzeňského kraje a krajů okolních, kteří jsou majetníky 20 - 50 ha půdy. Ačkoliv již z těchto krajů od Berounska po Domažlicko a od Kralovicka po Nepomucko bylo jen na střední hospodářské škole v Roudnici n. L. zapsáno 30 - 40% všech žáků.

Aby došla tato velká touha našeho rolnictva po vyšším vzdělání konečného splnění, učinilo kuratorium rolnicko-mlékařské školy v Plzni loňského roku naléhavé kroky o zřízení střední hospodářské školy v Plzni, tak že po zaručení místních činitelů, že do konce roku 1918 náklad na zařízení a vydržování školy sami ponesou a na dále na vydržování přispívati budou a že zejména na zřízení této školy jednou třetinou celkového nákladu přispějí, svolila zemská správní komise království Českého podle výnosu z 21. září 1918 čís. 91.085/IV, aby dnem 14. října 1918 otevřelo kuratorium rolnicko-mlékařské školy v Plzni I. ročník střední hospodářské školy v Plzni.

Proto byl prvý ročník střední hospodářské školy v Plzni otevřen dne 14. října 1918 a umístěn zatímně v obecné škole v Plzni na Chodském náměstí, kde obec Plzeňská dala ochotně potřebné místnosti k disposici.

Potřeba této školy je nejlépe prokázána návalem žactva, které se do prvého ročníku přihlásilo počtem přes 80 žáků, ačkoli byla tato střední hospodářská škola otevřena o celý měsíc později nežli jiné školy toho druhu. Byl proto otevřen prvý ročník hned s jednou parallelkou, tedy dvě třídy po 40 žácích. Pokud jde o následující ročníky (II. a III.), nelze pochybovati o tom, že budou otevřeny rovněž s plně obsazenými parallelkami a že bude škola velice navštěvována z důvodů:

1. že jest Plzeň výhodně položena na křižovatce drah, proto jest zde výhodné spojení na všechny strany do okolních krajů a tím možnost pro žáky z míst při tratích a blízko tratí ležících dojížděti každodenně do školy, jak se děje i na jiných ústavech v Plzni;

2. že je Plzeň nejen obchodním a průmyslovým, ale též kulturním střediskem celého západu a jihozápadu Čech, v němž jsou zastoupeny všecky střední školy (2 gymnasia, 2 reálky, obchodní akademie, 2 vyšší průmyslové školy, 2 učitelská paedagogia, lyceum s reálným gymnasiem pro dívky) a

3. že svým význačným významem hospodářským a národním jeví na okolní okresy velikou přítažlivost.

Dále možno doufati ve velkou prosperitu tohoto ústavu a jeho přítažlivost proto, že jest v Plzni možno vybudovati střední hospodářskou školu všem moderním požadavkům vyhovující, což o dosavadních českých středních hospodářských školách nelze konstatovati, neboť okresní výbor v Plzni získal pro střední hospodářskou školu v Plzni v katastru města Plzně v krásné poloze při villové čtvrti a parku na Lochotíně velký statek o výměře 186 korců; škola na tomto statku vybudovaná požívala by všech výhod isolované polohy i velkoměsta. Poblíže statku toho jest vzorně vedené městské hospodářství lesní a moderně organisované hospodářství rybničné. Obojí jest a bude vždycky pro účely vyučovací k disposici. Po té stránce má škola plzeňská situaci tak příznivou, jako málokterá zemědělská škola v naší říši.

Poukazujíce k všeobecnému přesvědčení, k němuž zejména za války se došlo, jak velký a důležitý význam ve státě má stav zemědělský, na jehož povznesení po stránce kulturní musí záležeti všem veřejným činitelům, dovoláváme se snažně po té stránce laskavé podpory ministerstva pro zemědělství, prosíce, aby střední hospodářská škola v Plzni byla zestátněna a aby pro její účelné a moderní vybudování byly příslušné disposice učiněny.

Při tom možno počítati na stavbu a zařízení této školy s příspěvkem místních činitelů ve výši jedné třetiny celkového nákladu.

Pro urychlené řešení této otázky svědčí zvláště ta okolnost, že dosavadní provisorní zařízení (úprava učeben, opatření školního inventáře, nábytku do laboratoří, učebné pomůcky a pod.) vyžaduje značných sum (pro r. 1918/19 15.000 K, pro r. 1919/20 25.000 K), kteréžto mimořádné náklady nemají z větší části ceny pro definitivní vybudování střední hospodářské školy, nehledě k tomu, že delší trvání takového provisoria není možné a bylo by na újmu školy a jejího rozvoje.

Z důvodů těchto navrhujeme:

Nechť vláda postará se o to, aby střední hospodářská škola v Plzni byla co nejdříve nákladem státním zřízena.

Provedení buď odkázáno ministerstvu zemědělství.

Návrh buď odkázán výboru školskému a zemědělskému.

V Praze dne 10. dubna 1919.

Jos. Hucl, Jos. Babánek, prof. dr. Lukavský, Pik,

Karel Svoboda, Slavík, Jonáš, Bradáč, Jar. Rychtera, J. Malypetr, V. Stoupal, Dr. Horáček, Dr. Hnídek, Ing. Bečka, Adolf Prokůpek, Dr. Schieszl, Chroustovský, Dvořák, Dr. Kubíček, Anna Chlebounová, Vraný, Dr. Rolíček, Malík, Dr. Černý Josef, Dr. Viškovský, prof. O. Srdínko.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP