Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 825.

Návrh

členů Národního shromáždění Laubeho, Tučného a spol., aby byly zřízeny závodní výbory zaměstnanců.

Organisované dělnictvo muselo v dřívějších dobách krok za krokem a v přečetných případech i za těžkých zápasů klestiti cestu uznání organisace dělnictva od zaměstnavatelů. A tento ničím neodůvodněný odpor proti organisaci i do dnešní doby se tu a tam ještě objevuje. Nepoměrná však většina zaměstnavatelských kruhů došla postupem doby a po bohatých zkušenostech přesvědčení, že organisace dělnictva jest í pro zaměstnavatele dobrodiním a že spořádaný běh a klidné poměry v závodě může jedině organisace dělnická zabezpečiti, jestliže snad se s ní uzavírá úmluva o pracovních a mzdových podmínkách zaměstnaného dělnictva, A nad to v přítomné době kruhy zaměstnavatelské samy jsou vedeny snahou, aby na stráží spořádaných poměrů a existence toho kterého pracovního odboru stály organisace zájemníků s obou stran, totiž dělnictva i zaměstnavatelstva.

Zájmové společenství - rádi to konstatujeme - vystupuje čím dále, tím více do popředí oboustranného poznání a dnes ti, kdož bránili se uznati dělnickou organisaci, jdou dále, chtíce, aby toto zájmové společenství vytvořilo v závodech ideální vzájemný poměr zaměstnanců proti zaměstnavateli. Důsledkem této snahy jest ochota zaměstnavatelských kruhů o všech věcech závodních, na nichž obě strany jsou interesovány, raditi a dohodovati se s zástupci dělnictva, odstraňovati každou příčinu neshody, jež by mohla vésti ke konfliktům a zajistiti si tak na smluvní dobu všestranný klid a harmonií v závodech.

Mimo to má dělnictvo v závodních výborech ještě i svůj speciální zájem, který jest patrný z navrhované osnovy zákona v části II., § 5., z jehož ustanovení zejména sluší důraz položiti na právo a povinnost kontrolovati čistý zisk závodu, na jehož díl dělnictvo reklamuje zákonné právo.

Majíce cil zde stručně naznačeny, navrhují podepsaní:

Zákon

ze dne...... 1919

o závodních výborech zaměstnanců.

I. Volby, ustavení závodního výboru, jeho autorisace.

§ 1.

V každém podniku živnostenském nebo do živnostenského řádu patřícím, v němž zaměstnáno jest pravidelně více než 50 zaměstnanců, zříditi jest »Závodní výbor zaměstnanců«, jehož úkolem jest býti zástupcem, plnomocníkem personálu.

§ 2.

»Závodní výbor zaměstnanců« skládá se z 5-15 členů, volených každého roku přímou a osobní volbou, o jejímž konání budiž zaměstnanectvo nejdéle 8 dní napřed vyrozuměno. Volební právo mají všichni 21 roků staří zaměstnanci, kteří v den vyhlášení volby v závodě jsou zaměstnání a jejichž pracovní poměr v den volby trvá.

§ 3.

Minoritě jest poskytnouti zastoupení, a to tolik členů výboru, kolik na ní v poměru odevzdaných hlasů připadá. Takto zvolený výbor ustaví se, zvoliv ze sebe předsedu, jeho zástupce a důvěrníka. O volbě jest sepsati protokol a zvolené funkcionáře s adresami bytů oznámiti správě závodu a politickému úřadu první stolice.

§ 4.

Zvolený výbor oprávněn jest zastupovati zaměstnance závodu. K zastupování zájmů dělnictva vůči třetím osobám a úřadům zapotřebí jest autorisace, kterou provádí pol. úřad I. stolice.

II. Úkoly závodního výboru zaměstnanců.

§ 5.

Závodnímu výboru zaměstnanců pečovati jest:

a) o společné interesy zaměstnanců závodu;

b) dbáti toho, aby hospodářské a soc. zájmy zaměstnanců byly chráněny, dodržována byla uzavřená smlouva pracovní a zákonitá ustanovení ochranného zákonodárství;

c) pečovati o to, aby smluvní podmínky pracovní od dělnictva byly přesně plněny, aby šetřeno bylo při výrobě surovin, strojů a zařízení závodu a udržována byla výrobní disciplina a společenská slušnost ve vzájemném styku;

d) býti účastnou pří všech opatřeních organisace výroby, směřující k dokonalejšímu využití surovin, strojů a dělení práce;

e) zastupovati dělnictvo vůči zaměstnavateli ve správní radě a na valných hromadách akcionářů;

f) zvolené představenstvo má právo pro zjištění vykázaného čistého zisku nahlédnouti v knihy a kalkulace závodu.

§ 6.

Pří rozhodnutích výboru, zavazujících veškeré dělnictvo, při rozdílení čistého zisku nebo určení jeho použití jest nutné rozhodnutí plena zaměstnanců. O usneseních výboru i plena jest buď co buď sepsati protokol.

§ 7.

Pro činnost v závodním výboru zaměstnanců nebo pro činnost s ní souvisící nesmí býti dělník propuštěn a jest poskytnouti zvolenému volného času, potřebného k vykonávání funkce, jakož i volného pohybu ve všech objektech závodu.

§ 8.

Zákon nabývá platností 3 měsíce po svém vyhlášení.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh přikázán byl výboru sociálně-politickému, aby tam byl projednán.

V Praze 10. dubna 1919.

Laube, Tučný,

Hrouda, Freiman, Zeminová, Josef Svozil, Holejšovský, Dr. Th. Bartošek, Dr. Veselý, Pelikán, Emil Špatný, Sladký, Dr. Heidler, Netolický, Dr. Uhlíř, Slavíček, Buříval, Dr. Klouda, Dr. Rambousek, Dr. Krejčí, Hrizbyl, Kopeček, Dr. Veverka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP